עורך דין אסף דן

בעל תעודת תואר ראשון במשפטיים מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, וכן בעל תעודות השתלמות בתחום דיני הביטוח, הנזיקין ורשלנות רפואית, לרבות תעודת השתלמות ב"רפואה ומשפט" באוניברסיטת ת"א.

אסף דן

מה הוביל אותך לפנות דווקא ללימודי משפטים?

בחרתי בלימודי משפטים לאור העניין הרב והסקרנות הרבה שעורר בי עולם המשפט, אשר נוגע בכל רובד ורובד מחיינו, החל ממשפט פלילי ודיני אישות, ועד למשפט בין-לאומי ודיני החברות.

ואכן לא התאכזבתי. לימודי המשפטים היו מרחיבי דעת, מהנים ומאתגרים מאוד.

ספר על ההתמחות שלך במשפטים?

התמחתי בעריכת דין במשרד המייצג חברות ביטוח בתביעות המוגשות בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונות שונות, ובכלל זה תאונות דרכים.

במהלך ההתמחות שלי התנסיתי בכתיבת כתבי טענות וניהול תיקים משפטיים, ובין השורות למדתי אודות החשיבות של סדר בעבודה, ומתן תשומת לב לפרטים הקטנים.

במסגרת התמחותי נחשפתי למקרים אנושיים מרגשים, ולעיתים טראגיים, בהם אנשים אשר נפגעו בתאונות קשות נותרו עם נכויות משמעויות בגינן דרשו פיצוי כספי.

בתום תקופת ההתמחות, בשנת 2004, הוסמכתי כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל.

ספר על דרכך המקצועית כעורך דין?

לאחר שהוסמכתי לעריכת דין עבדתי במספר חברות ביטוח, והתנסיתי במתן ייעוץ משפטי וייצוג בבתי משפט, הן של חברות ביטוח והן של קרנות פנסיה.

בהמשך דרכי המקצועית, ועד לימים אלו, אני מייצג לקוחות פרטיים מול חברות הביטוח השונות, במגוון תחומים, כגון אובדן כושר עבודה, סיעוד, נכות מתאונה, תאונות דרכים ועוד.

במסגרת עבודתי אני נחשף רבות לתחום ה"רשלנות הרפואית", בו מוטלת על עורך-הדין אחריות רבה, לבחינה מדוקדקת של נסיבות המקרה וקבלת החלטה האם נסיבות האירוע מצדיקות הגשת תביעה משפטית.

כמו כן אני מייצג לקוחות בהליכים שונים מול המוסד לביטוח לאומי, ובין השאר, בתביעות להכרה בתאונות כתאונות עבודה וקבלת קצבת נכות מעבודה, תביעות לקבלת גמלת "נכות כללית", גמלת ניידות, פטור ממס הכנסה ועוד.

במהלך עבודתי אני נחשף למקרים רבים בהם מבוטחים נדחים על-ידי חברות הביטוח בטענות שונות כגון – אי גילוי של מידע רפואי טרם ההצטרפות לביטוח, אי עמידה בתנאי הפוליסה ועוד.

במהלך עבודתי אני בוחן לעומק את עובדות המקרה, ואת האפשרויות להגשת תביעה משפטית מנומקת ומבוססת היטב כנגד חברות הביטוח.

מבין כלל תחומי המשפט, מדוע בחרת דווקא בתחום נזקי הגוף, הביטוח והרשלנות הרפואית?

בחרתי לעסוק בתחום זה עקב העניין הרב שאני מוצא בו, ובמיוחד לאור הזיקה שישנה בינו לבין עולם הרפואה.

זיקה זו לעולם הרפואה באה לידי ביטוי במיוחד בתחום הרשלנות הרפואית, בו על עורך הדין להיוועץ עם מומחים רפואיים מתחומים שונים, על מנת לנסות ולהבין יחדיו האם קיימת רשלנות רפואית, או שמא המדובר בטעות שלא עולה לכדי רשלנות.

ככל ומתקבלת המסקנה כי אכן קיימת רשלנות, על עורך הדין להעריך, שוב, בעזרתם של המומחים הרפואיים הרלוונטיים, מה שיעור הנזק שנגרם ועד כמה, אם בכלל, ניתן היה למנוע נזק זה.

מעבר לזאת, בתחום נזקי הגוף, הביטוח והרשלנות הרפואית ניתנת לעורך הדין אפשרות להיות יצירתי בטענותיו, וכן נדרשת ממנו הבנה מעמיקה של הסוגיות הרפואיות והמשפטיות העומדות לפתחו, אשר ייחודיות לכל מקרה ומקרה.

כל אלו, הופכים את תחום עיסוק זה למרתק ומאתגר במיוחד.

 מה נדרש מעורך דין טוב?

עורך דין טוב צריך להיות קשוב ללקוח שלו, אך עם זאת לא להסס להציג בפניו את התמונה המלאה, על שלל הסיכונים והסיכויים שבניהול הליך משפטי. בנוסף נדרשת ממנו יצירתיות ויכולת ניהול מו"מ, תוך הבנה מעמיקה של החוק והפסיקה.

מה גורם לך סיפוק במסגרת עבודתך?

הדבר שגורם לי סיפוק יותר מכל הוא לגרום לחברות הביטוח לפצות מבוטחים אשר נדחו על-ידן, ובכך למעשה לעשות צדק במקום שבו נעשה עוול. מעבר לזה אני מאוד אוהב להופיע בבתי משפט, ולכתוב כתבי טענות בהם אני נדרש לפרט את מכלול הטענות העובדתיות והמשפטיות, באופן משכנע, אשר סולל את הדרך להמשך ניהול התיק המשפטי.

מה הם הכלים להצלחה העומדים לרשות עורך דין?

הכלים העומדים לרשות עורך דין הם הבנה מעמיקה של תנאי הפוליסה, החוק והפסיקה, בעזרתם הוא מבסס את טענותיו המשפטיות.

בכל הקשור לטענות רפואיות, עורך-הדין נעזר בחוות דעת רפואיות של מומחים רפואיים בתחומים הרלוונטיים, ונדרשת ממנו הבנה רבה גם לעניין זה, שכן עליו לפנות למומחה בתחום הרפואה המתאים והרלוונטי למקרה הספציפי, ולהציג בפניו את פרטי המקרה והשאלות שבמחלוקת.

מעבר לזאת, מניסיוני, ישנה תועלת רבה בסיעור מוחות עם יתר עורכי-הדין שבמשרד, שכן הדבר מסייע בקבלת פרספקטיבה רחבה אודות המקרה. כמו כן, אני ממליץ לכל עורך דין להיות קשוב ללקוח שלו, אשר מכיר את עובדות המקרה טוב מכולם, ויכול לסייע לעורך הדין רבות בהבנת המקרה והקשיים שבו, ולהאיר את עיניו.

אם היית יכול לשנות דבר מה במערכת המשפט, מה היית מבקש לשנות?

אם יכולתי לשנות דבר מה במערכת המשפט, הייתי שם את הדגש על יצירת "אחידות" בהתנהלות בתי המשפט השונים.

כיום ניתן לזהות גישות שונות של שופטים, בכל הקשור לניהול תיקי התביעה בביתי המשפט השונים (אם מבחינת קביעת מועדי דיון, דגש על לוחות זמנים, אופן מתן הצעות הפשרה ועוד).

מצב דברים זה יוצר חוסר וודאות בקרב עורכי-הדין, וקושי בהצגת תמונה ברורה בפני הלקוח,  באשר להמשך ניהול ההליך המשפטי.