עורך דין שמואל קשיוב

בעל תואר ראשון במשפטים ובאמתחתו הכשרות מקצועיות רבות הנדרשות לעורך דין לרשלנות רפואית, לרבות בתחום הרפואה והמשפט, אורתופדיה למשפטנים, גינקולוגיה ומיילדות. ערכנו עימו ראיון קצר. 

עו"ד שמואל קשיוב

ראיון עם עו"ד שמואל קשיוב

נמנה עם עורכי הדין במשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא, אשר לו מחלקת רשלנות רפואית מקצועיות ומובילה בתחומה, ואשר מנהלת תיקים משפטיים גדולים ומורכבים, כמו גם את הפורום המקצועי באתר.

אם אתם שוקלים לעסוק כעורכי דין לרשלנות רפואית, כדאי לקרוא את הראיון הבא שערכנו עם עו"ד שמואל קשיוב.

מדוע בחרת לפתח קריירה משפטית כעו"ד?

מילדותי נהגו לומר לי ולקרוביי שיש לי יכולת התבטאות גבוהה, כמו גם יכולות ניתוח של סוגיות ומורכבות, כפי הנדרש אצל עורכי דין. כנראה שמלבד למשיכה האישית שלי למקצוע הכל כך נפלא הזה, הקשבתי להמלצות שפיזרו סביבי במשך השנים.

את לימודי התואר הראשון במשפטים L.L.B ערכתי במסלול האקדמי של המכללה למנהל והוסמכתי כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2010.

מה היו הטעמים שהובילו לבחור לייצג דווקא נפגעי רשלנות רפואית?

עוד מימי ההתמחות ועד לימים אלה ייצגתי תמיד את האזרח הפשוט, התובע אל מול התאגיד הגדול, ובין היתר מוסדות רפואיים ותאגידי ביטוח. במהלך השנים הללו עסקתי בתיקים רבים ומגוונים בכל תחומי הרפואה. חלק נכבד מהתיקים הללו היו תיקים קשים מאוד אשר הנזק שנגרם בהם לתובע הוא משמעותי ביותר. כך למשל, טיפלתי במקרים של קטינים בהם ההורים נאלצו להיאבק ברמה היומיומית לפרנס את משפחתם ולממן את עלויות הטיפולים להם נזקקים הילדים. התהליך שעברתי מאז סיום ההתמחות ועד היום הוא בעיקר אישיותי, לפתח את המיומנות הנדרשת להכיל את הלקוחות ולהיות סובלני כלפיהם על מנת שיבינו את ההליך המשפטי וירגישו חלק בלתי נפרד ממנו.

כעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, אני מרגיש שבחרתי להתמחות בתחום משפטי שיש בו מרכיב של שליחות. בכל יום ביומו, אני מסייע ללקוחות הנמצאים במצב בריאותי לא טוב וזקוקים לפיצוי אשר יעזור להם להתמודד עם הנזק אשר הינו תוצר של מקרה הרשלנות.

אילו תכונות אישיות נדרשות מעו"ד על מנת להצליח בתחום זה?

על מנת להיות עורך דין מצליח נדרשות תכונות רבות, ובין השאר סבלנות, יכולות העמקה, ניתוח ושקדנות. לוקח זמן בלתי מבוטל לבנות תיק בצורה הנכונה ואסור לדלג על אף שלב. יש לעבור על כל החומר הרפואי של הלקוח ולהכיר אותו על בוריו.

ומה מייחד אותך על פני אחרים?

ללא כל ספק תכונת היסודיות, והיכולת לא להשאיר אבן לא הפוכה בתביעת רשלנות רפואית יש לעבור על כל החומר הרפואי ולמעשה להכיר את מצבו הבריאות של הלקוח יותר טוב ממנו.

סוגי התיקים בהם אני עוסק הם למעשה כל תיקי הרשלנות הרפואית עם דגש על תיקי גניקולוגיה ומיילדות.

בתיקים אלו, לא ניתן להצליח אחרת. נדרשת עבודה יסודית ומעמיקה, לצד יכולות ניתוח והבנה סוגיות משפטיות ובקיאות בהוראות הדין והפסיקה.

כיצד היית מגדיר את ה"אני מאמין" שלך?

לצערי, כמו בכל מקצועי, אדם אשר עוסק שנים רבות בנושא מסוים נוטה בשלב מסוים להתחיל "לחפף" בעבודתו, תוך מחשבה שהוא כבר ראה הכול והוא יודע הכול.

האני מאמין שלי נלקח בפרפראזה לאמרה של חז"ל בפרקי אבות "וְאַל תַּאֲמֵן בְּעַצְמָךְ עַד יוֹם מוֹתָךְ". כלומר, אסור לפתח כל סוג של יהירות ויש לשקוד על כל תיק בין אם הוא נראה פשוט ובין אם הוא נראה מסובך.

מספרים שהאמרה  "דע את עצמך" הייתה חקוקה בחצר הקדמית של מקדש אפולו בדלפי. לדעתי, מדובר באמרה נכונה כי יש רק מתכון אחד להצלחה והוא לדעת באמת מה אתה אוהב לעשות וכמובן לעשות את זה. כאשר אתה עוסק במה שאתה באמת אוהב אתה לא מרגיש שאתה עובד ויכולתך להגיע להישגים נוסקת לגבהים.

מבין שלל התיקים שניהלת, איזה מהם זכור לך במיוחד?

מקרה יוצא דופן שטיפלתי בו הוא תיק רשלנות רפואית בו נולדו תאומים כאשר העובר הראשון נולד במצב תקין לחלוטין והשני סובל משיתוק מוחין קשה מאוד. מדובר במקרה מאוד אמוציונלי וקשה להורים וזאת משום שבכל רגע נתון עמדו למול עיניהם הילד הבריא והילד החולה כאשר ההשוואה בין השניים הייתה בלתי נמנעת ולכן גרמה להורים לתחושה קשה מאוד.

בסופו של דבר התיק נגמר עם פיצוי גבוה מאוד להורים של הילד הפגוע וזאת לאחר לחימה ארוכה מאוד בבית החולים שהתרשל במקרה זה.

אם היית יכול לשנות דבר אחד במערכת המשפט, מה היית בוחר לשנות?

לטעמי, יש צורך בהנגשת המערכת לציבור שהפרוטה אינה מצויה בכיסו, בעיקר בכל מה שקשור לתחום הרשלנות הרפואית. יש צורך להוזיל את עלויות הגישה לערכאות ובנוסף ולקצר את משך הזמן שנמשכת תביעה משפטית, שכן מדובר בזמן רב בו התובעים נאלצים לממן את עלויות הטיפולים הרפואיים להם הם נזקקים מכיסם האישי. פעמים רבות אין לתובעים את סכומי הכסף הנדרשים ועד לסיום התיק בבית המשפט הם נאלצים פשוט לוותר על טיפולים רפואיים חשובים לשיפור מצבם או מצב יקיריהם.

איזה "טיפ" היית נותן למתמחה בתחילת הדרך הנמשך לתחום?

בראש ובראשונה, שיידע שמדובר בתחום שדורש השקעה רבה והבנה הן בפן המשפטי והן בפן הרפואי.

מתמחה שנמשך לעולם הרפואה ויודע שיש לו יכולת העמקה ואנגלית ברמה גבוהה, יכול וצריך לעסוק בתחום זה.

אם לא היית עו"ד לרשלנות רפואית, במה היית עוסק?

אם לא הייתי עורך דין סביר להניח שהייתי יועץ השקעות/אנליסט או ביולוג באחת מחברות הביומד שמפתחות תרופות ומכשור רפואי.

תגובות

1 תגובות

  • 3 ביולי 2018 בשעה 8:21

    יעוץ בנוגע לאישתי, נפגעת אלטרוקסין.
    3 הפלות.
    תעוד לtsh לא מאוזן.
    תביעה מעבר ליצוגית