רשלנות באבחון סרטן

תביעת רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן התקבלה לאחרונה על ידי עיזבון מנוחה. ראו סקירה שערכנו בנושא.

במקרים רבים תוצאותיה של רשלנות רפואית הינן הרות אסון, בעיקר שמדובר באיבחון לקוי של מחלת הסרטן. לבית משפט השלום הוגשה תביעת רשלנות רפואית באבחון אשר עסקה במותה אישה אשר נפטרה כתוצאה מגידול סרטני ממאיר בריאתה.
על פי תיאור העובדות בפסק הדין עולה כי בסמוך לאחר שהמנוחה ילדה את ביתה בחדר היולדות של בית החולים לניאדו, היא החלה לדמם ולסבול מקשיי נשימה. לאור זאת, הצוות הרפואי של בית החולים הנתבע החליט לבצע בה מספר בדיקות, לרבות צילום חזה על ידי מכונת רנטגן ניידת. צילום החזה המקורי לא נמצא והעתק ממנו הוגש לבית המשפט מטעם התובעים. כעבור שנתיים הרתה המנוחה פעם נוספת, אולם במהלך ההריון היא החלה לסבול משיתוק של חצי הגוף הימני ובמסגרת בדיקות שנערכו לה אובחן הגידול הסרטני ששלח גרורות למוחה.

 

רוצה לדעת עוד על רשלנות רפואית באבחון סרטן ?

התייעץ כעת בפורום רשלנות רפואית
כעבור שנה, לאחר שילדה את בנה, הכריעה מחלת סרטן הריאה את המנוחה והיא הלכה לעולמה. התובעים טוענים כי בית החולים הנתבע אחראי באופן ישיר למותה של יקירתם, זאת בשל איחור משמעותי באיבחון מחלת הסרטן שבה לקתה. לדידם, מדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון חמורה, היות וכבר במועד בו בוצע בה צילום החזה, כמפורט לעיל, היה ניתן להבחין בקיומו של הגידול אשר היה אז בשלבי ההתפתחות הראשונים. תחת זאת, התרשלו הרופאים באיבחון, עובדה שגרמה לאובדן סיכויי ההחלמה של המנוחה ולמותה המצער.

 

מנגד, טוענים הנתבעים כי לא מדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון היות ומטרת ביצוע הצילום הייתה שלילת החשש כי המטופלת סובלת מתסחיף ריאתי. נטען כי לאחר שנשלל קיומו של תסחיף ריאתי לא הייתה מוטלת על הנתבעים כל חובה לערוך בירורים נוספים ולהעביר את הצילום למומחים נוספים. זאת ועוד, על פי כתב ההגנה שהוגש על ידי הנתבעים, עולה כי בכל מקרה צילום הרנטגן לא העלה כל ממצא חשוד, אשר הקים על הרופאים חובה להעבירו לבדיקה על ידי רופאים מומחים.
בית המשפט מרכז את השאלות העיקריות העומדות בפניו לצורך הכרעה בתביעת רשלנות רפואית דנן. כך, בין היתר, נשאל האם ניתן לאתר בצילום הרנטגן ממצא של גידול סרטני או חשש לקיומו של הגידול ובהמשך לכך האם הייתה מוטלת על הצוות הרפואי של בית החולים חובה להעביר את הצילום לבירור נוסף.
על פי חוות הדעת שהוגשו על ידי הצדדים עולה כי ניתן להבחין בצילום הרנטגן בצל חשוד בצמוד לריאה, אולם המומחים חלוקים באשר לאופן שבו היה צריך לפרש ממצא זה. לאחר בחינת דעות המומחים מאמץ בית המשפט את טענות התובעים וקובע כי היה בצילום הרנטגן כדי לעלות חשש להימצאותו של גידול סרטני. לאור הקביעה האמורה פוסק בית המשפט כי הצוות הרפואי הפר את חובת הזהירות כלפי המנוחה באופן העולה כדי רשלנות רפואית באבחון הגידול הסרטני.
לאחר קביעה זו מחליט בית המשפט כי התובעים אף הוכיחו שהתרשלות הרופאים באבחון מחלת הסרטן גרעה מסיכויי החלמתה של המנוחה בשיעור של ארבעים ושבעה אחוזים. אשר על כן, נפסק כי הנתבעים יהיו אחראים לארבעים ושבעה אחוזים מהנזקים שנגרמו לתובעים בעקבות רשלנותם.
ת.א 3350/07

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך