סרטן הלבלב

מקרים של רשלנות רפואית סרטן הלבלב אשר הוכרו בפסיקה.

סרטן הלבלב הינו גידול סרטני הנמצא בבלוטת הלבלב. איבחון המחלה בגוף המטופל הינו קשה היות ואין לסרטן הלבלב תסמינים מיוחדים המאפיינים אותו. כך, התסמינים השכיחים הם כאבי בטן, איבוד משקל וצהבת, אשר יכולים להופיע במסגרת מחלות רבות. למרות עובדה זו, בית המשפט השלום בירושלים הטיל על רופא ומעסיקו (בית החולים) אחריות נזיקית בשל איבחון שגוי של סרטן הלבלב במטופל.
באותו מקרה אובחן מר חזני כחולה בסרטן הלבלב עוד בשנת 1986 וטופל בהתאם. שלוש שנים מאוחר יותר הוא נבדק על ידי הרופא הנתבע, אשר קבע תחילה כי הוא סובל מהופעת אבן בכיס המרה וכי הגידול לא שב לכונן בגופו. אשר על כן, הוחלט לנתח את המטופל ולהוציא את האבן מגופו. הרופא הנתבע לא ערך כל ביופסיה עובר לעריכת הניתוח, אשר במהלכו הבחין בגוש קשה האיזור הלבלב וסבר הפעם כי בכל זאת מדובר בגידול סרטני ולא באבן.

בית המשפט מינה רופא מומחה מטעמו כדי להבין האם הייתה רשלנות רפואית באיבחון השגוי של סרטן הלבלב מצידו של הנתבע. במסגרת חוות הדעת מציין המומחה כי מדובר במקרה הקלאסי של הקושי להבדיל בין צהבת חסימתית של חולב לבין סרטן בלבלב. המומחה ממשיך וקובע כי לא יכול להיות ספק שהתובע לא סבל מגידול סרטני בלבלב עת בוצע בו הניתוח להסרת האבן. לדידו, הפרקטיקה הרפואית מחייבת במקרה שבו לא ברור האם עסקינן בגידול או באבן, לבצע בדיקות מתאימות, לרבות ביופסיה, כדי לאשש או לשלול את חשדו של הרופא.

מחוות הדעת האמורה בית המשפט מסיק כי הרופא הנתבע לא ביצע את הבדיקות שהיו נחוצות על מנת להגיע לאבחנה הולמת בנסיבות העניין. בית המשפט מוצא רשלנות רפואית, בין היתר, בעצם עריכת הניתוח, שכן היה ניתן לחלץ את האבן מגופו של המטופל על ידי שימוש באמצעים אחרים שאינם כוללים ניתוח כירורגי. זאת ועוד, הערכאה המבררת מודעת לעובדה כי ישנו קושי לאבחן את מחלת סרטן הלבלב, כך שלעיתים תסמיניה דומים לתסמינים של מחלות אחרות, עובדה שעשויה להביא לבלבול האמור. אף על פי כן, הרופא הסביר צריך להיות מודע לעובדה זו ולבצע את כל הבדיקות הדרושות על מנת להגיע למסקנה החלטית ונכונה, זאת בטרם הוא מחליט על המשך הטיפול. במקרה דנן, הרופא הנתבע לא ביצע את כל הבדיקות הנחוצות ועל כן יש לראות בהתנהלותו ככזו המהווה רשלנות רפואית.
לעניין הקשר הסיבתי, פוסק בית המשפט כי רשלנות רפואית דנן באיבחון השפיעה באופן ישיר על הטיפול שהוענק לתובע, אשר קיבל טיפולים כימותראפיים מבלי שהיה כל צורך לעשות כן. מעבר לכך, לאבחנה השגויה היו השלכות הן על מצבו הנפשי של התובע, אשר ניהל את חייו בידיעה כי הם קרובים לקיצם. כפי שעולה מעדותו, אף החלטות כלכליות שלקח במהלך התקופה בה סבר כי הוא סובל מסרטן בלבלב הושפעו מהמחשבה כי קיצו קרב.

מחפשים מענה לשאלה ממוקדת יותר ? כנסו – פורום רשלנות רפואית
לאור האמור לעיל, בית המשפט פוסק כי קיים קשר ישיר בין אותה רשלנות רפואית באיבחון לבין הנזקים שנגרמו לתובע, אשר באים לידי ביטוי בשינוי מוחלט של אורח חייו. סכום הפיצוי שמעמידה הערכאה המבררת לזכותו של התובע עומד, בסופו של יום, על הסך של כמאתיים חמישים אלף שקלים.
ת.א 3799/91

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך