רשלנות רפואית בהריון ולידה – שיתוק ERB

מחפשים מידע אודות שיתוק הארב ? כאן תוכלו למצוא מידע שימושי אודות המחלה והמקרים בהם היא עשויה להתרחש במהלך לידה. בסקירה דוגמה של פסק דין אודות תביעה שהוגשה בנושא בטענה של טיפול רשלני.

שיתוק ארב (ERB) הוא שיתוק מולד נדיר שנגרם בעקבות תופעה המכונה "היצרות כתפיים". ודוק, מדובר במצב שבו במהלך הלידה ראשו של התינוק כבר חולץ, אולם הצוות הרפואי מתקשה בחילוץ כתפיו.
הקשיים בחילוץ עלולים לנבוע, בין היתר, ממשקלו וגודלו של העובר, אשר אינם מאפשרים את חילוצו בלידה וגינאלית רגילה, אלא מחייבים את הצוות הרפואי המיילד להורות על ניתוח קיסרי (מדע הרפואה מכיר ברף משקל מינמלי שחצייתו מקימה על הצוות הרפואי חובה לבצע לידה קיסרית).

 

ישנם מספר קריטריונים שעשויים להצביע על עובר גדול מהממוצע, למשל: משקלה של האם, הריונותיה הקודמים, בדיקות הערכת משקל על ידי מכשיר אולטרא סאונד ועוד.

לא למותר לציין כי בדיקת משקלו של העובר אמורה להיעשות במהלך ההריון, על מנת שהצוות הרפואי יגיע להחלטה בנוגע לאופן שבו יש ליילד את האם. כך, בנסיבות מסוימות עשויה טעות באבחון משקלו של העובר להוביל להגשת תביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה כנגד הצוות הרפואי שעקב אחרי ההריון ו/או חילץ את העובר.
לבית המשפט השלום בבאר שבע הוגשה תביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה מן הסוג האמור, כנגד שירותי בריאות כללית (הבעלים של המרכז הרפואי "סורוקה"). על פי פסק הדין עולה כי במהלך לידתו של התובע נכלאו כתפיו מאחורי עצמות האגן של אימו, עובדה שהובילה לכך שהוא נולד כשהוא סובל משיתוק ארב בידו הימנית.
לטענת התובעים הריונה של התובעת היה שייך לקבוצת סיכון גבוהה, זאת לאור ההיסטוריה הרפואית שלה. עובדה זו מצטרפת למשקלה הגבוה כמו גם למשקלו של העובר, אשר חייבו את הרופאים לחלצו בניתוח קיסרי. טענות אלו נתמכות בחוות דעת של רופא מומחה, אשר מסיק כי על פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת כאשר משקלו של עובר עולה על ארבעה קילו, ישנה חובה לשקול את חילוצו בניתוח קיסרי ואילו כאשר משקל זה עולה על ארבעה וחצי קילוגרמים הרי שאין כל מקום לשיקול דעת, קרי, ישנה חובה ברורה להורות על עריכת ניתוח קיסרי.
אל מול טענות אלו סבורה הנתבעת כי לא התקיימו הקריטריונים המחייבים את הפנייתה של היולדת לביצוע ניתוח קיסרי וכי בוצעו בה כל הבדיקות הנורמטיביות במהלך הריונה.
בית המשפט דוחה את הטענות האמורות וקובע כי הייתה בנסיבות דנן רשלנות רפואית בהריון ולידה.
כך, נפסק כי לאור מצבה הרפואי של היולדת, היה הצוות הרפואי צריך להפנותה לבדיקת אולטרא סאונד שתעריך את משקל העובר. על פי בית המשפט, לו הייתה האישה מבצעת את הבדיקה האמורה, היו רופאיה מגלים כי משקלו של העובר גבוה מהרגיל, עובדה אשר על פי הפרקטיקה הרפואית המקובלת מחייבת את חילוצו על ידי ניתוח קיסרי.
בית המשפט אף קבע כי מתקיים יסוד הקשר הסיבתי שבין הרשלנות הרפואית לנזקיו של הקטין, שכן לו היו הרופאים פועלים בהתאם לחובתם ומחלצים את התינוק בניתוח קיסרי, הרי שידו הימנית לא הייתה משותקת. לאור האמור לעיל חויבה הנתבעת לפצות את הניזוק בסך של כמיליון שקלים וחצי שקלים, הכוללים גם כיסוי שכר טרחת עורך דינו וההוצאות שהוציא בניהול תביעת רשלנות רפואית בהריון ולידה דנן.
ת.א 1128/03

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.