עד מתי ניתן לפנות בתביעה לביטוח לאומי?

חוק הביטוח הלאומי קובע תקופת התיישנות קצרה להכרה בזכויות, בניגוד לאופן שבו כלל הציבור סבור. על מנת לגלות מהי תקופת ההתיישנות, אשר לה השפעה רבה על זכויותינו, עיינו בכתבה הבאה. 

התיישנות הזכויות בביטוח לאומי

התיישנות עילה לתביעה בביטוח לאומי

חוקי ההתיישנות בענף תביעות ביטוח לאומי הינם תחום סבוך ולא ברור. במידה ותשאלו את עובדי המוסד האם קיים חוק התיישנות בנוגע לתביעות, סביר להניח שהם יטענו שאין כל חוק התיישנות בגין פגיעות גופניות או נכויות. יחד עם זאת, קיימת אי בהירות רבה בתחום וחשוב לשקול היטב את צעדיכם במידה שאתם חושבים להתמהמה עם הגשת התביעה. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין ביטוח לאומי בטרם הגשת תביעות, וגם במצבים של קבלת תביעות לתשלום מצד המוסד שמקורן מלפני שנים רבות.

דוגמאות לבעייתיות נושא ההתיישנות

מכיוון שיחסי הביטוח הלאומי עם מבוטחיו אינם חוזיים, הרי שבהגדרה לא שורה עליהם חוק ההתיישנות אשר חל על תביעות ביטוח מול גופים אחרים. עם זאת, התיישנות תביעות ביטוח לאומי מהווה לא פעם תחום בעייתי ובלתי שוויוני,  וגם בלתי ברור עבור בתי המשפט, הביטוח לאומי עצמו, ובוודאי שלא נהיר למבוטחים. דוגמאות לכך ניתן לראות במצבים הבאים:

  • באופן עקרוני, אי כיוון ההתיישנות הינו חד סטרית. כלומר, תביעות של המבוטח נגד הביטוח הלאומי מתיישנות ואילו תביעות של המוסד כנגד המבוטח אינן מתיישנות.
  • אמנם אין התיישנות עבור תביעות ביטוח לאומי, אך מוטל קנס אשר מפחית את סכומי התגמולים בכל חודש באחוז מסוים.
  • חוק הביטוח הלאומי משנת 1995 אינו מתייחס לנושא ההתיישנות של בדיקת חובות של עצמאיים וחברות על ידי הביטוח הלאומי. יתר על כן, למרות שבית דין לעבודה פסק לטובת נתבעים במצבים אלו, הביטוח הלאומי ממשיך לבדוק דוחות שש שנים אחורנית, בטענה שקביעת בית דין לעבודה איננה תקפה לגביו.
  • ביטוח לאומי רשאי לתבוע תשלומי חובות רטרואקטיבית וללא מגבלת זמן, גם עשרים ושלושים שנים אחורנית ללא הודעה מוקדמת או התראה. זאת עקב ההתייחסות לתשלומי הביטוח הלאומי כפקודת מס, ולא כהליך משפטי אזרחי שחוק ההתיישנות חל עליו. ראוי לציין שכשמדובר במיסים אחרים כגון מס הכנסה, מיסוי מקרקעין או מס ערך מוסף, אכן קיימות הוראות התיישנות ברורות ומוגדרות לגבי הטלת שומות על ידי הרשות. מובן שמשימתם של המבוטחים להוכיח את תשלום חובותיהם עשרות שנים לאחור הינה כמעט בלתי אפשרית.

פסקי דין מהפכני בתיק חג'ג'

לבית הדין לעבודה בנצרת הוגשה תביעתה של חג'ג' נגד המוסד לביטוח לאומי, ובה נדרש ביטול חוב כספי של התובעת עקב התיישנותו. שופטת בית הדין איטה קציר התייחסה לפסיקה של בית הדין העליון, אשר קבעה כי זכותו של בעל החוב להעלות טענות התיישנות כנגד החוב שהצטבר לו מול הרשות. בהיות תשלומי הביטוח הלאומי מוגדרים תחת פקודת מס גבייה, חל גם עליהם חוק ההתיישנות במקרה זה. על כן נדרש הביטוח הלאומי להחזיר לתובעת את כספי החוב הישן, וכן לשלם את כל הוצאות בית המשפט. יש לציין שפסיקה זו תהפוך למחייבת רק אם הביטוח הלאומי ינסה לערער עליה בבית הדין הארצי לעבודה, פעולה שהמוסד נמנע מלעשות עד כה, ולכן הפסיקה איננה מחייבת תביעות אחרות בבית הדין.

בשורה התחתונה

חוסר השוויון והצדק בחוקי ההתיישנות של המוסד לביטוח לאומי הינו נושא בעל סדר עדיפות לאומית, וראוי שייפתר במהרה על ידי חקיקה מסודרת וצודקת. עד אז, בכל  מקרה של קבלת או הגשת תביעות ישנות מומלץ להיעזר בשירותיו של עור דין ביטוח לאומי מנוסה ומוצלח, היכול לסייע לכם בסוגיה סבוכה זו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך