זכויות לאחר ניתוח גב

ניתוחים על רקע מחלות גב הפכו בשנים האחרונות לשכיחים ביותר. ההחלמה מניתוחים אלה עשויה להיות ארוכה, בשעה שדורשת שיקום אינטנסיבי וממושך. על מנת לעבור את התקופה הקשה הזו בקלות רבה יותר, ערכנו למענך ועבורך כתבה אודות הזכויות העומדות לרשותך.

זכויות לאחר ניתוח בגב

תחום ניתוחי הגב כולל מגוון רחב של התערבויות כירורגיות בדרגות חומרה משתנות, ובמשכי החלמה ושיקום שונים. על ניתוחי הגב הנפוצים ביותר נמנים ניתוח כירורגי רגיל לפריצת דיסק, שאיבת בלט דיסק, כריתת דיסק באמצעות סיב אופטי, השתלת דיסק מלאכותי, למינקטומיה, ניתוח לקיבוע חוליות, כריתת חוליות או דיסקוסים, וניתוחים לתיקון עקמת. יש לדעת שקיימת חשיבות מכרעת לביצוע פעולות השיקום הנאותות לאחר הניתוח, וכמו כן שחלק גדול מטיפולים אלו מעוגן על ידי זכויות לאחר ניתוח גב מטעם המדינה, או פוליסות ביטוח פרטיות.

עברת ניתוח גב ? בחן זכויותיך: פורום ביטוח לאומי

שירותי שיקום והחלמה לאחר ניתוח גב

לאחר ניתוח גב נדרשת תקופה ארוכה של החלמה ושיקום על מנת להבטיח את הצלחתו של ההליך, כאשר עבור כל סוג של ניתוח ישנם תהליכי שיקום וציוד רפואי ותרופתי שונים. חלק נכבד מהם נכללים בסל הבריאות של הביטוח הלאומי וקופות החולים, או ממומן על ידי פוליסות ביטוח בריאות שונות. פעולות שיקום אלו כוללות בדרך כלל:

 • תוכנית שיקום – באמצעות ייעוץ של עובדת סוציאלית עוד בבית החולים, ניתנת הדרכה למנותח ולבני משפחתו באשר לתוכנית השיקום הנדרשת עבורו. זוהי תוכנית המותאמת באופן ספציפי לסוג הניתוח שבוצע ולצרכי השיקום, כגון שהייה במוסד שיקומי, עזרה סיעודית בבית המטופל וציוד רפואי נדרש. יש לציין כי עוד לפני מועד השחרור מבית החולים, יש לפנות לביטוח הלאומי ולקופת החולים על מנת לקבל את הסיוע הנדרש לשם שיקום המנותח.
 • שיקום באמצעות פיזיותרפיה – טיפול זה מהווה חלק מהותי ועקרוני בהצלחת הניתוח. במקרים רבים טיפולי הפיזיותרפיה מתחילים כבר בבית החולים במהלך תקופת התאוששות, וממשיכים לאחר השחרור באמצעות קופות החולים.
 • ציוד ואבזרים רפואיים – אלו מסופקים על ידי קופות החולים או יד שרה, וכוללים בין היתר הליכון, כיסא גלגלים, קביים והגבהה לשירותים.
 • חגורת גב אורטופדיות – החגורות ניתנות לרכישה במחיר מסובסד דרך קופות החולים.
 • ימי מחלה – משולמים על ידי הביטוח הלאומי ומשתנים בהתאם לסוג הניתוח ולתקופת ההחלמה הנדרשת.

הכוונה על ידי עורך דין

תביעות ביטוח רבות המוגשות לביטוח לאומי או לחברות ביטוח פרטיות בגין שיקום והחלמה לאחר ניתוח גב, נדחות או משולמות באופן חלקי, בשל טיעונים וסיבות שונות שמעלות החברות. על מנת להשיג את מירב הזכויות המגיעות לכם חשוב להיעזר בעורך דין מנוסה בתחומי הנזיקין והביטוח, אשר יסייע בהליך הסבוך של הגשת תביעה נגד מוסדות אלו. התהליך כרוך בין היתר באיסוף כל החומר הרפואי הקשור בניתוח, וכן הוצאות כספיות נלוות כגון נסיעה במוניות והפסד ימי עבודה של בני המשפחה התומכים. את המסמכים יעביר עורך הדין יעביר לרופא מומחה למען כתיבת חוות דעת רפואית, המהווה מסמך עיקרי בעת הגשת תביעה משפטית.

מתלבט כיצד לבחור עו"ד? עיין בטיפים לבחירת עורך דין שריכזנו עבורך.

רשלנות רפואית עקב ניתוח גב

במקרים רבים תתכן רשלנות רפואית לאחר ניתוח גב, עקב מעקב רפואי שאינו מבוצע כראוי בבית החולים, או לאחר שחרור המנותח לביתו. דוגמא לכך היא דימום אפידורלי בין החוליות, העשוי להתרחש לאחר ניתוח גב ובאם אינו מאובחן בזמן עלול אף לגרום לשיתוק חלקי או מלא ברגליים. במקרים בהם קיים חשד לרשלנות רפואית לאחר ניתוח גב, חשוב להיוועץ בעורך דין רשלנות רפואית על מנת לזכות בפיצויים הולמים.

סיכום

ניתוחי גב הם אמנם הליך רפואי נפוץ, אך הסבירות לסיבוכים לאחר ניתוחים אלו הינה גבוהה יחסית. לכן חשוב להקפיד על הליכי השיקום וההחלמה הנדרשים והמגיעים לכם ממדינת ישראל, אם באמצעות קופות החולים או הביטוח הלאומי, או דרך פוליסות הביטוח השונות.

תגובות

4 תגובות

 • 9 באוקטובר 2018 בשעה 15:16

  שלום, מבקשת לדעת אינפורמציה על שיקום פיזיוטרפיה לאחר ניתוח "למינקטומי" בגב.
  תודה. איריס

  • 9 באוקטובר 2018 בשעה 15:55

   איריס היקרה, האתר עוסק בהיבטים משפטיים בלבד ולא רפואיים. נשמח לעמוד לרשותך בכל שאלה העוסקת בדבר מימוש הזכויות. בריאות והצלחה.

 • 12 באוקטובר 2018 בשעה 9:33

  שלום
  עברתי ניתוח כריתת דיסק לפני שבוע שבוע. לפני כן, בחג, אושפזתי בגלל 3 פריצות דיסק. אין לי כבר ימי מחלה. ועדיין בחופשת מחלה. מה עושים?? אשמח לתשובתכם

  • 14 באוקטובר 2018 בשעה 12:44

   שלום אורית,
   יש לבחון את זכויותיך ברשויות המדינה וחברות הביטוח.
   ייתכן וניתן להגיש תביעה לקצבת נכות כללית, אך חסרים לנו פרטים לשם בחינת הנושא.
   בנוסף, ייתכן ולרשותך כיסויים ביטוחיים המקימים זכות לפיצוי.
   מומלץ להיוועץ עם עו"ד בנושא.
   ניתן להשאיר פניה מסודרת באמצעות טופס יצירת הקשר וניצור קשר בהקדם.
   בריאות והצלחה!