זכויות לאחר ניתוח מעקפים

אם נדרש לטיפול  ניתוחי זה, כדאי לך לדעת מהן הזכויות העומדות לרשותך בביטוח לאומי ובשאר גופי המדינה. בכתבה הבאה נעמוד בקצרה על זכויות אלה, עליהן תוכל להרחיב בעזרת המאמרים הרבים העומדים לרשותך ופורומים מקצועיים.

ניתוח מעקפים

בקצרה על הניתוח

ניתוח מעקפים מיועד עבור חולים הסובלים מטרשת עורקי הלב חמורה, אשר מקשה על תפקודו של האיבר החיוני. בניתוח זה יוצרים המנתחים מעקף לעורקי הלב, וזאת בעזרת כלי דם הנלקחים מעורקים במקומות אחרים בגוף, בדרך כלל מאזור החזה או מהידיים. הניתוח מאפשר אספקת דם תקינה ללב ומסייע בשמירה על אורח חיים בריא למשך שנים רבות.

בחנו זכויותיכם כעת – פורום ביטוח לאומי

לאחר הניתוח נדרשת תקופה ארוכה והדרגתית של שיקום והחלמה, הכוללת אשפוז בטיפול נמרץ עד לשלושה ימים, והמשך אשפוז בבית החולים לתקופה של כשבועיים. לאחר מכן נדרשת עוד תקופת מנוחה בת מספר שבועות המלווה בהשגחה ובטיפול תרופתי. עם סיום תקופת ההחלמה נדרש המטופל לחולל שינויים באורחות חייו, כדוגמת שינוי תזונתי ועיסוק בפעילות גופנית מותאמת, ביחד עם נטילת תרופות לכל החיים.

מדובר אם כן בתהליך שיקום ארוך טווח, וחשוב לדעת שבמדינת ישראל מוענקות זכויות לאחר ניתוח מעקפים דרך הביטוח הלאומי. הטבות אלו מיועדות לעזור למטופל להשתקם ולחזור לתפקד בקהילה בה הוא חי לפני הניתוח.

מה מגיע לי לאחר ניתוח מעקפים?

זכויות ביטוח לאומי לאחר ניתוח מעקפים כוללות רשימה ארוכה של הטבות, פיצויים וסיוע, וביניהם:

 • גמלאות – ניתנות בהתאם לנסיבות המקרה, והתנאים הקבועים בחוק ביחס לענף הביטוחי הרלבנטי (נפגעי עבודה, נכות כללית, פטור ממס הכנסה וכו'). ודוק, אדם שנדרש לניתוח מעקפים על רקע אירוע לבבי שהינו תוצאה של פגיעה בעבודה, עשוי להיות זכאי לגמלאות המוענקות בענף נפגעי עבודה. אדם שנדרש לניתוח על רקע תחלואתי, ללא כל קשר לעבודתו, עשוי להיות זכאי לנכות כללית, ככל ואיבד את יכולתו לעבוד, בתפקידו, או בתפקידים מתאימים אחרים, ובלבד והוא ממלא אחר הקריטריונים הקבועים בענף נכות כללית.
 • שיקום בבית הבראה – על מנת להקל על מטופלים שעברו ניתוח מעקפים לחזור לאורח חיים תקין, הביטוח הלאומי מעניק באמצעות קופות החולים שבוע החלמה בבית הבראה. במהלך השהייה במוסד ניתן פיקוח רפואי צמוד בשילוב עם תוכנית הבראה מקיפה, הכוללת פעילות גופנית מתונה וכן ייעוץ והרצאות בנושאי שיקום והחלמה מניתוח מעקפים.
 • תוכנית שיקומית – תוכנית זו ניתנת על ידי קופות החולים למשך תשעה חודשים, במכוני שיקום לב או במסגרות שיקומיות אחרות. התוכנית השיקומית כוללת פיקוח רפואי צמוד המוענק על ידי צוות שיקומי של קרדיולוגים, תזונאית, נטורופתים, אחיות, מדריכי שיקום ופסיכולוגים. מדובר בתוכנית אישית המותאמת למצבו של המטופל ובה הנחיות מועילות לפעילות גופנית, לשינוי הרגלי התזונה ולהתמודדות עם לחצים.

סיוע של עורך דין מקצועי

כאשר עולה הצורך לעבור פעולה רפואית מורכבת כמו ניתוח מעקפים, רבים מהאזרחים סומכים על הביטוח הלאומי ועל פוליסות מחברות ביטוח פרטיות, אשר יכסו את הוצאות הניתוח, תהליכי השיקום שלאחריו, לרבות כיסוי מפני אובדן כושר עבודה, מחלות קשות או אף נכות צמיתה.

אולם, לעיתים קרובות חברות הביטוח מנסות להתנער מחובתן בטענות שונות, וללא ידע מעמיק בתחומי הביטוח הרפואי יתקשה האדם הממוצע להפריכן. לשם כך, ועל מנת לזכות במלוא זכויותיכם מהביטוח הלאומי ומהחברות הפרטיות, חשוב להיעזר בעורך דין מנוסה ואמין. איש מקצוע המתמחה בנושאים אלו יוכל להעניק לכם גב משפטי חזק, להתמודד מול מנגנוני חברות הביטוח ולזכותכם במלוא הפיצויים המגיעים לכם.

התייעצו עם עורך דין ביטוח לאומיצרו קשר

דוגמא לתביעת זכויות לאחר ניתוח מעקפים

מדובר במקרה של אדם בן ארבעים ושמונה ממרכז הארץ שעבר ניתוח מעקפים פרטי, תוך שהוא מממש זכויותיו מפוליסת ביטוח שרכש בעבר. אולם לאחר הניתוח סירבה חברת הביטוח לשלם את הוצאותיו, בטענה שהתובע הסתיר ממנה מידע אודות מצבו הרפואי. בפנייה לבית המשפט נקבע שלא התבצע אי גילוי נאות מצדו של המבוטח, לכן נאסר על חברת הביטוח לבטל את המשך קיומה של הפוליסה, והיא אף חויבה במימון כל הוצאות הניתוח.

סיכום

ניתוח מעקפים הינו ניתוח מציל חיים הדורש תקופת שיקום ארוכה. מדינת ישראל מודעת לעובדה זו והיא מעניקה לאחר הניתוח זכויות והטבות רבות, על מנת לסייע בתהליכי ההחלמה והשיקום ובחזרה לחיים תקינים בחברה. מדובר בזכויות משמעותיות ובעלות ערך כספי ובריאותי ניכר, לכן חשוב להיוועץ בעורך דין מקצועי על מנת לממשן בצורה מלאה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

10 תגובות

 • 12 בדצמבר 2019 בשעה 20:42

  בכתבה שלכם כתוב, מגיע, ועוד מגיע, ועוד מגיע, בפועל לא מגיע כמעט כלום, אובדן הכנסות בתנאי שאתה משתכר נמוך מאוד, מס הכנסה בתנאי שתגיע ל90 אחוז, נשאר רק תו נכה …
  אז מה מגיע בעצם? כמעט כלום …

  • 16 בדצמבר 2019 בשעה 12:23

   אלי היקר, הזכות אינה אוטומטית, אלא תלויה בעמידה בתנאים שנקבעו על ידי המחוקק. יחד עם זאת, אדם שנדרש לניתוח עשוי להיות זכאי לזכויות וגמלאות, בהתאם למצבו ועמידה בתנאים שנקבעו. לכן, בכל מקרה, יש מקום לבחון את הזכויות בצורה פרטנית ומקיפה. לא ניתן להסיק מסקנות כה גורפות ביחס לכלל. בריאות והצלחה.

 • 3 במאי 2019 בשעה 19:41

  שלום רב,
  לפני מספר ימים עברתי ניתוח לב פתוח, (עם 3 מעקפים) ובנוסף ברונכוסקופיה, בגלל סתימה בראות,
  לשאלתי
  מה הזכוית שלי בביטוח לאומי
  אחוזי נכון ? הקלות במיסים ?
  אני גם שכיר וגם אצמאי
  תודה מראש לתשובתכם
  בברכה משה

  • 6 במאי 2019 בשעה 1:29

   שלום משה,
   יש לבחון את זכויותיך ברשויות השונות במוסדות המדינה, ובין היתר בענף נכות כללית בביטוח הלאומי.
   חשוב מאוד להקפיד ולעיין בקריטריונים הקבועים לצורך קבלת קצבת נכות כללית (ראה מאמר שפורסם באתר), הכוללים בין היתר מלבד לתנאי הנכות, דרישה להוכחת איבוד היכולת להשתכר ב 50% לפחות, וכן היעדר הכנסה העולה על התקרה הקבועה.
   כמו כן, על מנת לקבל פטור ממס הכנסה עליך לעמוד על אחד מהתנאים הקבועים בסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה, אשר התנאי הרלבנטי לגבך הוא לעמוד על נכות רפואית משוקללת בשיעור של 89.6% לפחות, בגין שלל מחלות, וזאת לפרק של 184 ימים לפחות. מומלץ לעיין במאמר שערכנו בנושא זה.
   בריאות שלמה.

 • 16 בינואר 2019 בשעה 7:47

  עברתי ניתוח לב ומעקפים, תקופת ימי חופש המחלה שברשותי הסתיימה. האם המעסיק חייב להמשיך לשלם לי משכורת עד תום חופש המחלה וחזרה לעבודה או לא ?
  אם כן מה התקופה שהמעסיק מחויב לשלם עבורה ?

  • 17 בינואר 2019 בשעה 12:50

   שלום לואי, שאלתך עוסקת בתחום דיני העבודה, אשר אינו חלק מתחומי האתר ונשמח לנסות לסייע, לעזור ולהשיבך בתחומי העיסוק של האתר (מימוש הזכויות הרפואיות במוסדות המדינה ובתאגידי הביטוח). ייתכן ומלבד לתשלום הזכויות הסוציאליות (מחייב בירור) הנך זכאי להטבות מטעם המל"ל ותאגידי הביטוח, ומוטב לבחון זאת. לא ניתן להתייחס לעניין זה מתיאור פנייתך היות וחסרים לנו פרטים כגון גילך ומצבך הבריאותי והתפקודי. בריאות והצלחה.

 • 11 בדצמבר 2017 בשעה 17:14

  אני עברתי נתוח גב תחתון 2014 עד היום אני סובל. מה אפשר לעשות אני היום לא יכול לעבוד יותר מחצי משרה?

  • 12 בדצמבר 2017 בשעה 9:08

   שלום רב, יש לבחון את זכויותיך ברשויות השונות, ובין היתר בענף נכות כללית בביטוח הלאומי. חשוב מאוד להקפיד ולעיין בקריטריונים הקבועים לצורך קבת קצבת נכות כללית (ראה מאמר שפורסם באתר), הכוללים בין היתר מלבד לתנאי הנכות דרישה להוכחת איבוד היכולת להשתכר ב 50% לפחות, וכן היעדר הכנסה העולה על התקרה הקבועה. ניתן איפוא לפתוח דיון בנושא בעמוד הפורום, או לפנות אלינו לייעוץ וננסה לסייע. בריאות והצלחה.

 • 21 באפריל 2017 בשעה 18:18

  שלום רב,
  רציתי לשאול שאלה בנוגע לזכויות המגיעות מהביטוח הלאומי מהמדינה לאחר ניתוח מעקפים. גמלאי.
  ועברתי את הניתוח שנה לפני גיל הפרישה.
  תודה.

  • 21 באפריל 2017 בשעה 18:26

   בשמחה. מה השאלה?

התגובה שלך