נפגעי גזזת? הכירו את זכויותיכם בחוק

רבים סובלים מהמחלה ואף אינם מודעים לכך שהחוק בישראל מקנה להם זכויות. ערכנו עבורך פירוט ממצה אודות מחלת הגזזת וזכויות נפגעי המחלה מכוח החוק למתן פיצויים של נפגעי גזזת. הסבר ופרטים אודות הדרך למימוש הזכויות על פי החוק, בסקירה.

אודות המחלה

גזזת הינה מחלת עור, אשר הייתה נפוצה בארצנו בשנות ה 40 וה 50 בעיקר בקרב ילדי עולים. הסיבה העיקרית להתפשטות גזזת הייתה צפיפות רבה ותנאי תברואה קשים מהם סבלו העולים.

עם עלייתם לארץ ישראל, הייתה מעוניינת המדינה למנוע התפשטות גזזת בקרב האזרחים. משכך, החליטה המדינה לבצע לחולי גזזת טיפולים רבים. טיפול עיקרי היה ביצוע הקרנה רדיואקטיבית שתכליתה היה לנסות ולטפל במניעה ו/או בריפוי גזזת.

בחנו זכאותכם לגמלה >> פורום ביטוח לאומי

ואולם, הואיל ובאותם הזמנים לא ננקטו מירב אמצעי הזהירות הנדרשים לביצוע טיפולי ההקרנה, עמדו המטופלים בהקרנות בשל גזזת במצב בו סבלו מתופעות לוואי ומהתממשות סיכונים לא פשוטים בעקבות אותן הקרנות. כך סבלו אנשים רבים ממחלות ובעיות עור קשות מאוד (גידולים, סרטן וכו').

חקיקה לפיצוי הנפגעים

המדינה, אשר הייתה צריכה לקחת אחריות על הטיפול בהקרנות ועל תוצאותיו, החליטה על חקיקת חוק למתן פיצויים של נפגעי גזזת.

חוק זה קיבל תוקף בשנת 1995 והקיף את התנאים ואת גובה הפיצוי לו יכולים לזכות נפגעי גזזת. "נפגע" על פי החוק הנ"ל נחשב כמי שוועדה רפואית קבעה שקיבל טיפול בהקרנות וכי הוא לקה באחת מהמחלות המפורטות בתוספת לחוק. מחלות אלה כוללות בין היתר גידולים סרטניים שונים (במוח, בגולגולת, בבלוטת התריס ועוד), סרטן הדם וחוסר שיעור בקרקפת.

נפגעי גזזת זכאים לזכויות שונות התלויות בתנאים מסוימים המפורטים בחוק, ואולם באופן כללי ניתן לומר כי נפגעי גזזת שנקבעה להם נכות בשיעור של 40% או יותר, יקבלו מענק חד פעמי בסך 50,000 ש"ח (נפגעי גזזת שנקבעה להם נכות למעלה מ – 75% יקבלו כ- 100,000 ש"ח) בתוספת לקצבה חודשית ששיעורה הוא הכפלת 25% מהשכר הממוצע במשק X אחוזי הנכות מהם סובל נפגע גזזת.

גם נפגעי גזזת שנקבעה להם פחות מ – 40% אחוזי נכות אך יותר מ – 5%, יזכו לקבל פיצוי חד פעמי הקבוע בחוק (לא קצבה).

חשוב להדגיש כי גם נפגעי גזזת אשר הלכו לעולמם, יוכלו השאירים לקבל פיצוי בהתאם להוראות החוק לעניין זה.

ההליכים לקבלת פיצוי

על מנת לממש את הזכויות להם זכאים נפגעי גזזת יש לפנות בתביעה למשרד הבריאות אשר יזמן את הנפגע לוועדה רפואית אשר מורכבת משני רופאים ומשופט. הוועדה למעשה קובעת גם את הפן העובדתי (עצם העובדה שנפגע גזזת אכן עבר את ההקרנות) וגם את הפן הרפואי (אחוזי הנכות).

על החלטות הוועדה ניתן לערער. בכל הנוגע לקביעה העובדתית ניתן לערער לבית הדין לעבודה, ולגבי ההחלטה הרפואית (אחוזי הנכות) ניתן להגיש ערר לוועדה רפואית לערערים.

ומדוע חשוב להיוועץ עם עורך דין הבקיא בתחום טרם הגשת התביעה או במהלכה? ישנם תנאים ונסיבות ספציפיות שכל אלו רלבנטיים מאוד בבחינת זכאותו של נפגע גזזת לפיצוי. על כן, אנו ממליצים על פנייה לעורך דין הבקיא בתחום הפיצוי של נפגעי גזזת וזאת לצורך לווי מקצועי ומשפטי אשר יוודא כי הנפגע יקבל את הפיצוי ההולם את שהוא זכאי לו. לפיכך, אם הנכם או מי ממשפחתכם סבור כי הנו זכאי לפיצוי על פי החוק לפיצוי נפגעי גזזת, פנו לעורך דין העוסק בתחום.

לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין הבקיא בתחום של נפגעי גזזת, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת קשר המופיע באתר. ייעוץ וליווי משפטי מוקדם עשוי לשפר את מצבכם המשפטי. נדגיש כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות כלשהי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך