סובל מפריצת דיסק? איך להגיש תביעה לביטוח לאומי

אם גם לך קיים נזק בחוליות עמוד השדרה, טרם הגשת תביעה לביטוח לאומי, מומלץ לך לקרוא בעיון רבה את הכתבה הבאה ולהיות ער לזכויותיך. 

תביעות לביטוח לאומי עקב פריצת דיסק

תביעות ביטוח לאומי פריצת דיסק

בכל שנה מוגשות תביעות רבות לביטוח הלאומי בגין פגיעות בעמוד השדרה ובגב, וביניהן גם פריצת דיסק. זהו מצב רפואי אשר בו נפגעת הטבעת שמחזיקה את הנוזל הקשיח שבין החוליות, וכתוצאה מכך פורץ הנוזל החוצה. לעיתים עובר זמן עד שהנפגע מבין שנגרמה לו חבלה, ובדרך כלל מתחילה הפגיעה להתברר עקב מגבלות בתנועה או כאבים באזור החוליות והגפיים. על כל פנים, מדובר בפגיעה בלתי הפיכה, המובילה בין היתר להגבלת יכולתו של האדם לבצע את עבודתו כבעבר.

סיבות נפוצות לפריצת דיסק במקום העבודה

הדיסק משמש כבולם זעזועים בין החוליות והינו חיוני לתפקוד יומיומי תקין. מדובר באזור עדין ורגיש העשוי להיפגע במספר רב של נסיבות תעסוקתיות:

 • נהגי משאיות, מלגזות ורכבים מסוגים שונים המעבירים זמן רב בתנוחת ישיבה, ובנוסף לכך חשופים לטלטלות הדרך.
 • סבלים, עובדי מחסנים והעוסקים במלאכת כפיים בכלל נוהגים להרים במהלך יום העבודה משאות כבדים ועל כן מועדים לפגיעה, בעיקר אם אין מקפידים על הרמה נאותה.
 • עובדים במגוון רחב של מקצועות עלולים לסבול מפריצת דיסק עקב תנועה מהירה של הצוואר לצדדים, ומצב זה מכונה 'צליפת שוט'.
 • תאונות דרכים אשר התרחשו בהקשר למקום התעסוקה.
 • תאונות אחרות כגון נפילות או מכות באזור עמוד השדרה.

איך להגיש תביעה ?

על מנת להגיש תביעות ביטוח לאומי פריצת דיסק יש למלא טופס המפרט את נסיבות האירוע ואופי הפגיעה. כמו כן, במקרה של פגיעה בכושר העבודה יש להגיש מסמך חוסר כשירות מאושר וחתום בידי רופא. לאחר מכן בוחן המוסד לביטוח לאומי את פרטי התביעה, ומחליט האם לקבלה או לדחות אותה. יש לציין כי פריצות דיסק המתרחשות בהקשר למקום התעסוקה מוגדרות בדרך כלל כתאונת עבודה, אך עשויים גם להיות מקרים בהם יוגדר המצב כמחלת מקצוע, מיקרוטראומה, וזאת בהתאם לנסיבות ולחומרת הפגיעה. התגמול הראשון אשר לו זכאי העובד הינו 'דמי פגיעה' המהווים 75 אחוזים משכרו, לתקופה של עד 90 ימים. במקרים בהם הפגיעה ממשיכה למנוע מהעובד לחזור לתעסוקה מלאה יש להגיש מסמכי אי-כושר נוספים, ולהתייצב בפני וועדה רפואית על מנת לקבל הכרה כנכה נזקק לתקופה של עד 4 חודשים.

פגיעה חמורה ומתמשכת

אם בתום 4 חודשים מיום הגשת הבקשה עדיין סובל העובד מאי כשירות, ניתן לו להגיש תביעת נכות מעבודה. לשם כך עליו להמציא אישורים רפואיים נדרשים וחתומים על ידי רופא מוסמך, וכן להתייצב בפני וועדה רפואית אשר תחליט באם לקבל את תביעתו, ומהי דרגת הנכות אשר לה הוא זכאי. על מנת לקבוע את מידת הנזק שנגרם לנפגע בוחן את צילומי הרנטגן אורתופד מטעם הוועדה, ובנוסף לכך נקבע גובה הפיצויים בהתאם לבחינת מגבלות התנועה על ידי רופא מומחה.

הסתייעות בעורך דין בהגשת התביעה

פריצת דיסק עשויה להיגרם כאמור בנסיבות שונות, לעיתים אף כנזק הדרגתי עד לפריצה הסופית, ולכן ישנם מצבים בהם הביטוח הלאומי מעורר תהיות לגבי הקשר שבין פריצת הדיסק ומקום התעסוקה. במצב זה ייבדקו מסמכים רפואיים מן העבר ובאם יימצא כי הנפגע התלונן מזה כבר על סימפטומים דומים, עלולה תביעתו להידחות. עורך דין המתמחה בתחום תביעות הביטוח הלאומי מכיר את התנהלות המוסד והוועדות הרפואיות, ויסייע ללקוחותיו להתכונן באופן מיטבי לקראת הגשת התביעה. שירותיו של עורך הדין כוללים בין היתר הנחייה לגבי מילוי נאות של טפסים, הערכת הסיכויים לקבלת פיצויים, הכנתם של כל המסמכים הרלוונטיים מראש, והדרכה לקראת הוועדה הרפואית.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

6 תגובות

 • 17 באוקטובר 2019 בשעה 9:10

  יש לי כאבי גב תחתון איומים, וכרגע סוחבת רגל עם כאבים כמן דקירות אנח עובדת על הרגליים הרבה אופן עבודתי…אשמח להתייעץ לפני שאני הולכת לביטוח לאומי. (יש באמתחתי צילומי רנטגן סיטי וmri שביצעתי בבת חולים. בתודה סיגל אהרון

  • 17 באוקטובר 2019 בשעה 16:17

   סיגל היקרה, מאחלים לך בריאות ורפואה שלמה. על מנת שנוכל לבחון ולסייע כמיטב יכולתנו, אנא השאירי פרטים ליצירת קשר באמצעות הפרטים באתר, או צרי עימנו קשר טלפוני. חג שמח!

 • 7 בנובמבר 2018 בשעה 0:34

  נקבעו לי 62 אחוזי נכות נקבעה לי פגישה עם עובדת שיקום, והוחלט לשלוח אותי לערער, הם טוענים שזה יהיה בבית לוינשטיין, ביקשתי את החלטת העובדת שיקום עובדת סוציאלית, ואת המלצתה , והם אומרים לי לא יכולים לתת רק לאחר הערר, על מה אערער אם איני יודעת על מה?

  • 7 בנובמבר 2018 בשעה 10:51

   זכותך לקבל העתק מלא מפרוטוקול הועדה, לרבות ממצאי עובדת השיקום הסוציאלית.
   פני אל הביטוח הלאומי ותבקשי לקבל העתק מלא מהתיעוד, ובמקביל ארכה לבחינת הערעור.
   בהצלחה.

 • 25 בנובמבר 2016 בשעה 11:27

  כוכבה היקרה, איננו יכולים להמליץ לך לפעול בניגוד להמלצות הרופאים, אנו יכולים לנסות ולהסביר לך את זכויותיך המשפטיות, בלבד. לגופו של ענין, ככל ותעבדי בניגוד להמלצת הרופאים, מלבד לנזק הרפואי האפשרי, הרי שלא ניתן לעמוד על קבלת זכויות בביטוח לאומי (נכות כללית), או למול תאגידי ביטוח (ביטוח אובדן כושר עבודה, פנסיית נכות). אגב, פיטורים על רקע מגבלות רפואיות, מזכות בזכויות מכוח חוק פיצוי פיטורים. בריאות והצלחה.

 • 24 בנובמבר 2016 בשעה 13:39

  החל מחודש ינואר 16 התגלתה פריצת דיסק צווארי בחוליות C5-C6 שפגעה ביכולת התנועה בצוואר וכמובן בחולשת הגפיים העליונות. בבדיקת MRI התגלתה פריצת דיסק גדולה, בבדיקת MEG התגלה חולשת שרירים בידיים. בנוסף יש לי שחיקה בחוליות התחתונות שגורמות לי כאבים ועוצרות אותי מלתפקד כרגיל. אני לפני סיטי לגב התחתון.
  רופא תעסוקתי של קופ"ח נתן לי זמנית ל-3 חודשים ע"פ בקשתי 5 שעות עבודה ביום במקום מנוחה בבית ע"מ שלא יפטרו אותי. במשרד לא כל כך מרוצים מהסידור החדש. מה עלי לעשות? להמשיך לעבוד משרה מלאה למרות הקושי? להפסיק לעבוד ואז יפטרו אותי? לגשת לביטוח לאומי להגשת תביעה להשלמת השכר?
  אשמח לתגובתכם.

התגובה שלך