הצהרת בריאות ריקה

 • מאת
  דיון
 • #57341 הגב
  idan
  אורח

  בהצהרת בריאות לא בדיוק הבנתי איך לענות על השאלות ומה צריך לדווח ומה לא רלוונטי אז השארתי הכל ריק (אין לי מחלה מהותית כלשהי שאובחנה אלא רק תלונות על כל מיני דברים שהתלוננתי במשך השנים לרופאים בכל מיני תחומים)
  1. באותו טופס הצטרפות חתמתי גם על ויתור סודיות בדיוק בגלל זה (לא יודע מה יש לי אם בכלל מתוך המגילה בטופס אז הבנתי שהויתור סודיות מאפשר לחברת ביטוח לבדוק בעצמה)
  אז אם יהיה מקרה ביטוח של אובדן כושר החברה עדיין תוכל לסרב בטענה ל"אי גילו מידע"?
  2. יותר מזה- אחרי החתימה על ההצהרה והצטרפות לביטוח רק ליתר ביטחון נתתי לרופאת משפחה למלא את ההצהרה במקומי בהנחה שהיא יודעת יותר טוב ממני, והיא עדיין השאירה את הטופס ריק, ושלחתי צילום של זה לסוכן

  אם יקרה לי מקרה ביטוח שיוביל לאובדן כושר אז הביטוח יוכל עדיין לטעון שהצהרת הבריאות לא היתה מלאה? או שהויתור סודיות וההחתמה של הרופאה (אחד מהם או ביחד) מבטלים אוטומטית טענת "אי גילוי" אם יתגלו בדיעבד פרטים חסרים שלא דווחו בהצהרה למרות שלא זכרתי/ידעתי עליהם בזמן החתימה?

מציג תגובה משורשרת 1
 • מאת
  תגובות
  • #57352 הגב
   עו"ד רפאל אלמוג
   מנהל בפורום

   עידן שלום,
   ככל ואינך סובל מאחד הליקויים המנויים בהצהרת הבריאות, אזי אינך צריך לחשוש מדבר. מנגד, ככל וכן, ובהנחה ומקרה הביטוח יתרחש כתוצאה מאחד הליקויים אשר סבלת מהם ולא צוינו על ידך בהצהרת הבריאות, חברת הביטוח יכולה לטעון את טענת ה"אי גילוי", לפי חוק חוזה הביטוח, אשר פוטרת אותה מתשלום תגמולי הביטוח, למצער, חלקם.
   כמובן, ככל וחברת הביטוח הפיקה פוליסה על בסיס הצהרת בריאות ריקה, ניתן יהא לטעון כי הנושא לא היה מהותי מבחינתה בעת ההצטרפות לביטוח, ועל דרך התנהלותה למעשה ויתרה על האמור. ישנם פסקי דין בעניין.
   מטרת טופס ויתור על הסודיות הרפואית המופנה לחברת הביטוח הינה לאפשר לחברת הביטוח לאסוף את תיקך הרפואי ולאמת את האחרון עם הצהרת הבריאות, ובמידת הצורך להחריג מצבים רפואיים מסוימים, אף בטרם הנפקת הפוליסה.
   בפועל, חברות הביטוח לא נוהגות להוציא את כל המידע הרפואי בטרם הפקת הפוליסה, אלא מתבססות על הצהרת הבריאות בלבד. מה שנקרא בעגה המקצועית – חיתום הצהרתי. רק כאשר ישנה הצהרה, הן בוחנות אותה לעומק.
   מכל מקום, מומלץ להיוועץ בסוכן ביטוח או עו"ד העוסק בתחום.

   בברכה,
   רפאל אלמוג, עו"ד

  • #57495 הגב
   IDAN
   אורח

   באחת הפוליסות הקיימות שיש לי רשום בהעתק של הפוליסה "לא נקבעו תנאים מיוחדים (החרגות/תוספות רפואיות) במסגרת הליך החיתום הרפואי"- מה זה בדיוק אומר? החברה כבר עשתה חיתום רפואי? הכוונה כבר בדקה את התיק הרפואי לעומק? או רק את ההצהרת בריאות (חיתום הצהרתי)? או את שניהם?

   • #57508 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    עידן שלום,
    ככל ולא נקבעו החרגות או תוספות רפואיות, משמע שנעשה חיתום.
    בנסיבות, לא ניתן לדעת איזה סוג של חיתום נעשה. באפשרותך לבחון זאת למול חברת הביטוח.
    יחד עם זאת, מניסיון, על פי רוב, תאגידי הביטוח עורכים חיתום הצהרתי ונוהגים לאסוף מסמכים רפואיים או לבצע בדיקות רק כאשר יש ספק על בסיס ההצהרה או הנתונים שנמסרו.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

מציג תגובה משורשרת 1
מענה ל־הצהרת בריאות ריקה