תביעות ייצוגית – הפרסום אינו סתמי

במסגרת ניהול הליכים על פי חוק תובענות ייצוגיות קיימת חובת פרסום במקרים שונים. הפרסום אינו נועד אלא ליידע את האזרחים אודות ההליך שכן ייתכן ותוצאותיו ישפיעו עליהם. אודות חשיבות הפרסום בהליכים של תביעה ייצוגית ניתן לקרוא בכתבה זו.

תביעות ייצוגיות – לפרסום ישנה חשיבות רבה:

 

רבים מאיתנו קוראים או שומעים מדי פעם על בקשות לאישור תביעות ייצוגיות, אשר מאושרות או נדחות על ידי בתי המשפט ואף נתקלים בכתבות בעיתונים המפרטות הסדר פשרה של תביעה ייצוגית כלשהיא.

 

ובכן, מה עומד מאחורי כל המילים ה"גדולות" הללו?

 

האם לפרסום בעיתון אודות אישור הסדר פשרה של תביעה ייצוגית יש השפעה עלי כצרכן? ובכן, התשובה לכך הינה חיובית.

 

בישראל, בשנת 2006 התקבל חוק תובענות ייצוגיות, אשר נועד להסדיר את הנושא של תביעות ייצוגיות בארץ. על פי רצון המחוקק, מבוסס חוק תובענות ייצוגיות על מודל הקרוי "אופט אאוט". על פי מודל זה, צרכן המעוניין שלא להיחשב במסגרת קבוצת תובעים של תביעה ייצוגית, צריך באופן יזום להודיע על כך לבית המשפט.

 

במילים מעשיות, כאשר אתם רואים בעיתון שהושגה פשרה של תביעה ייצוגית שהוגשה מטעם כל לקוחות חברת XYZ אשר אתם נמנים על לקוחותיה, הפשרה שתאושר על ידי בית המשפט תחייב גם אתכם (!).

 

כלומר, אם מחר תרצו אתם לתבוע את החברה בגין אותו נושא בו הוגשה כבר תביעה ייצוגית, לא תוכלו לקבל כל פיצוי. הפיצוי אשר מושג במסגרת תביעה ייצוגית, כובל אתכם אליו, אלא כאמור אם תודיעו אחרת, ובאופן יזום, לפני שמושג ההסדר.

 

לפיכך, הפרסום אודות הסדרי פשרה של תביעות ייצוגיות אינו סתמי, אלא יש לו משמעות מהותית על זכויות הצרכנים ויש ליתן לפרסום את תשומת הלב המתאימה ובכל מקום של ספק, להתייעץ עם עו"ד תביעות ייצוגיות הבקיא בין היתר בחוק ו/או חוק תובענות ייצוגיות ופסיקת בתי המשפט.

 

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת תביעתכם ע"י עורך דין הבקיא בנושא תביעות ייצוגיות, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר.

 

נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בתשלום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

 • 23 בספטמבר 2019 בשעה 20:22

  שלום רב,
  אני לקוח של פנגו ונראה לי שצירפו אותי לתכנית ללא אישורי.
  נראה לי שכבר קיימת תביעה ייצוגית בנושא
  איך מבררים אם אכן קיימת תביעה כזאת ?
  ובעצם זאת שאילה כללית. איך אני בודק את התביעות הייצוגיות הקיימות כדי לבדוק אם אני נמנע בין הנפגעים ואז לשקול להצטרף.

  תודה

  • 24 בספטמבר 2019 בשעה 9:39

   שלום מיקי,
   עליך לעיין בפנקס התובענות הייצוגיות המנוהל על ידי הרשות השופטת, ולבדוק באם הוגשה תביעה בה הינך מהווה חלק מהקבוצה. ככל וכן, הרי שאתה נמנה (באפשרותך כמובן לפנות ולהודיע על רצונך לא להיות חלק מהקבוצה, אך זו לא שאלתך). ככל ולא הוגשה, באפשרותך לבחון אפשרות לקידום בקשה לאישור תובענה ייצוגית בעזרת עורך דין העוסק בתחום. בהצלחה.

התגובה שלך