עורך דין תביעות ייצוגיות

מידע משפטי אודות "בא כוח-מייצג" כמשמעו של מונח זה בחוק התובענות הייצוגיות, ובין היתר מידע אודות תפקידו, חובותיו, שכרו ועוד.

לאחרונה אנו עדים לעליה במספר הבקשות לאישור תביעות ייצוגיות המוגשות לבתי המשפט בתחום הצרכני. יותר ויותר צרכנים מסרבים להשלים עם מעשים או מחדלים צרכנים ומבקשים לממש את עילתם. פעמים רבות, אותם צרכנים חסרי ניסיון בהליכים המשפטיים ואינם יודעים למי עליהם לפנות ומה עליהם לעשות בכדי לממש את עילת תביעתם, להוציא כאור משפט ואף לזכות אולי בתגמולי מיוחד מידי בית המשפט.
כך למשל, צרכנים רבים סוברים לתומם בטעות כי על מנת להגיש תביעה ייצוגית עליהם לאגד תחילה את כל קבוצת הנפגעים.
ובכן, על מנת לממש עילת תביעה הראויה להידון בהליך של תביעה ייצוגית בדרך הנכונה ביותר, אנו סבורים כי יש תחילה לפנות אל עורך דין תביעות ייצוגיות הבקיא בתחום התביעות הייצוגיות. טרם הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית אשר הינה בבחינת "פצצת אטום" המוטלת על הנתבע, מומלץ לבחון ביסודיות עם עורך דין תביעות ייצוגיות את מלוא האספקטים המשפטיים של המקרה הנטען.
מיהו עורך דין תביעות ייצוגיות , מהן חובותיו והיכן הן קבועות ?
עורך דין תביעות ייצוגיות הוא כזה המייצג מבקש בבקשה לאישור תביעה כייצוגית, או תובע מייצג בהליך של תביעה ייצוגית.
חובותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות המנהל בקשה לאישור תובענה ייצוגית או תובענה ייצוגית, קבועות בחוק התובענות הייצוגיות. בעיקרון ניתן לומר כי על עורך דין תביעות ייצוגיות לפעול בנאמנות ובמסירות לקבוצה אותה הוא מייצג בהליך.
מי נושא בשכר טרחת עורך דין תביעות ייצוגיות ?
במרבית התיקים, עורכי דין תביעות ייצוגיות אינם גובים מלקוחותיהם שכר עבור טרחתם, והדבר נגבה במסגרת ההליך המשפטי מידי הנתבע, הן אם התביעה מסתיימת בפשרה והן אם בפסק דין. הווה אומר שכר טרחה הנגבה על בסיס הצלחתו של עורך דין תביעות ייצוגיות. המדובר אפוא בסיכון שנוטלים על עצמם עורכי דין תביעות ייצוגיות לפיו במידה והבקשה לאישור תביעה ייצוגית ו/או התביעה הייצוגית עצמה תידחה, הם עשויים לא לראות שכר בעבור עמלם.
מי קובע את שכר טרחתו של עורך דין תביעות ייצוגיות ?
שכר טרחת עורך דין תביעות ייצוגיות בעד טיפול בבקשה לאישור תביעה ייצוגית או בעד טיפול בתביעה עצמה, נקבע על ידי בית המשפט. בקביעת שכר טרחתו של עורך דין תביעות ייצוגיות מתחשבים בתי המשפט במספר פרמטרים ובין השאר במורכבות ההליך,  בחשיבות הציבורית של התביעה הייצוגית ולאופן שניהל עורך הדין את התביעה. חשוב להדגיש, כי עורך דין תביעות ייצוגיות אינו רשאי לקבל שכר טרחה הגבוה מזה שקבע בית המשפט ועליו להצהיר על הסכום שאותו הוא עומד לקבל בכל הסדר פשרה (כפי שגם על התובע הייצוגי לעשות). עורך דין תביעות ייצוגיות המבקש בשם לקוחו להסתלק מההליך גם אינו רשאי לקבל טובת הנאה, אלא באישור בית המשפט (לעניין זה ראו הכתבה בנושא " הסתלקות עם גמול מיוחד " אשר פורסמה באתר).
לאור האמור לעיל, במידה ונגרם לכם נזק בשל עוולה צרכנית כלשהי המעוררת שאלות משותפות לקבוצת אנשים, והינכם מעוניינים לממש את עילת תביעתכם, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר על מנת לבחון את המקרה על ידי עורך דין תביעות ייצוגיות הבקיא בתחום.
פנייה מוקדמת ככל הניתן אל עורך דין תביעות ייצוגיות, עשויה לשפר את מצבכם המשפטי ולמנוע סיטואציה בה תוגש הבקשה לאישור תביעה ייצוגית כאשר כבר תלויה ועומדת בקשה לאישור תביעה ייצוגית בנושא (מה שיכול ויביא למניעת הדיון בבקשתכם ולמניעת האפשרות כי תקבלו כתובעים ייצוגיים גמול מיוחד).
הפרטים הנמסרים בשיחת הייעוץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות חסויים למרות שהלה טרם קיבל על עצמו את הייצוג. עורך דין תביעות ייצוגיות אליו פונה צרכן ומבקש להיוועץ עימו חייב לשמור בסודיות רבה את הפרטים הנמסרים לו ואינו רשאי לעשות שימוש במידע הנמסר לו במידה והוחלט בסופו של יום שלא להשתמש בשירותיו.
להערות, תגובות או ייעוץ משפטי אודות תביעות ייצוגיות באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר.
נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בתשלום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך