רשומות סותרות

תביעת רשלנות רפואית נגד בית חולים אשר התקבלה בשל איחור באיבחון מחלת פג. על נסיבות המקרה והכרעת בית המשפט – כנסו לכתבה.

רשלנות רפואית מצידו של הצוות הרפואי בבית חולים הובילה לכך כי ארבע אצבעות מכף ידו של תינוק פג נקטעו. בשל נזקים אלו הוגשה תביעת רשלנות רפואית, בשמו של הקטין.
במסגרת תביעתם, טענו התובעים, בין היתר, כי מתקיימות סתירות רבות בין הרשומות הרפואיות של הצוות הרפואי בבית החולים לבין הרשומות שנערכו על ידי האחיות ובמסגרת אחת העדויות מטעם התובעים במשפט הועלתה הטענה לפיה חלק מהרישום שנעשה על ידי אותן אחיות נכתב באופן רטרואקטיבי ועל כן מדובר במסמך מזוייף, על כל הנובע מכך כאמור בדין.
הרקע להגשת תביעת רשלנות רפואית פג דנן הוא לידתו של התינוק בטרם עת. כתוצאה מהלידה המוקדמת, נזקק הוולד להנשמה מלאכותית ועל כן אושפז במחלקת הפגים של בית החולים הרשלן. בעת אישפוזו, כאמור, הוחדרה אינפוזיה לגופו, אולם במקום להחדיר את העירוי לווריד של התינוק, הוא הוחדר בטעות לעורק. בעקבות כך נוצר נמק בידו, אשר הוביל לכך שהצוות הרפואי כרת ארבע מאצבעות ידו וגרם לו לנכות קשה שתלווה אותו למשך שארית חייו.
בית המשפט בוחן את הראיות שהציגו הצדדים לפניו, תוך השמת דגש מיוחד על הרשומות הרפואיות. מסקנתו לעניין זה הינה כי קיימות סתירות רבות סביב השאלה מתי אותרה הבעיה הרפואית של הפג. על פי רישום אחיות בית החולים עולה כי הן השבו את תשומת ליבם של הרופאים למצבה הקשה של ידו של הפג, אולם הרופאים לא ייחסו לכך כל חשיבות. לעומת זאת, על פי עדויות הרופאים בבית המשפט, יש להטיל ספק ברישום שנערך על ידי האחיות. אשר על כן, קובע בית המשפט כי קיימות סתירות ממשיות בין רישומי האחיות לרישומי הרופאים ועל פי נסיבות העניין יש להעדיף את רישומי האחיות ובנוסף קבע כי אין לסמוך על הרשומות הרפואיות שערכו הרופאים.
בית המשפט מכיר בהתנהגות הצוות הרפואי כרשלנית וקובע כי עיקרה של הרשלנות הרפואית הוא העיכוב בזיהוי הבעיה בידו של הפג ובזמן הרב שלקח לרופאים עד שתיקנו את הבעיה. יתר על כן, על פי האמור בפסק הדין היה ניתן לוודא האם אכן העירוי הוכנס לוורידו של הפג, על ידי שימוש בבדיקות פשוטות ומשלא נעשתה כל בדיקה כאמור, הרי שמדובר במחדל המהווה רשלנות רפואית בפג.
על פי עדותו של מנהל מחלקת הפגיה של בית החולים בעבר, בית המשפט מוסיף ופוסק כי היו כשלים מהותיים ונתק של ממש בקשר שבין צוות האחיות לצוות הרפואי. בנוסף, ניתן לומר כי לו היה הניזוק מטופל בתכוף לאחר זיהוי הבעיה על ידי האחיות קיים סיכוי סביר כי היו נמנעים ממנו הנזקים שנגרמו לידו. לפיכך, בית המשפט קיבל את תביעת רשלנות רפואית פג האמורה ופסק כי על בית החולים, לפצות את התובעים בסך של כמיליון וחצי שקלים. חלק נכבד מסכום הפיצוי ניתן בגין ההליך הקשה שעבר הפג על מנת להסתגל לשימוש ביד שמאל, אשר הייתה היד הפחות דומיננטית.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך