רשלנות רפואית הידרוצפלוס

הידרוצפלוס (Hydrocephalus) הינה הליך המתרחש במוח או בעמוד השידרה, במסגרתו מתקשה הגוף לנקז את הנוזלים מאותם איזורים. אנשים רבים נולדים עם התופעה, אולם היא עלולה להתרחש גם בעקבות הופעת גידול או מחלה בעמוד השדרה או בגולגולת. התופעה מסוכנת יותר לאנשים מבוגרים שכן היא עלולה לגרום ללחץ תוך-גולגלתי ואף לתרדמת, במקרים החמורים.
גברת נבון הגישה תביעת רשלנות רפואית כנגד בית החולים "קפלן" והצוות הרפואית המועסק על ידו, במסגרתו טענה כי רשלנות רפואית באיבחון מצבה הרפואי הובילה להופעת הידרוצפלוס ולנזקים נוספים.
התובעת הגיעה לראשונה לבית החולים בשנת 1998, כאשר היא סובלת מבעיות ראיה וחולשה כללית. לאחר מספר בדיקות ומתן מרשם לכדורים משככי כאב, שוחררה התובעת לביתה, עם המלצה כי המעקב הרפואי אחר מצבה יימשך. הכאבים מהם סבלה התובעת לא נעלמו ועל כן היא הזעיקה את רופא המשפחה האישי שלה לביתה מספר פעמים, אשר הפנה אותה פעם נוספת לבית החולים, עם הוראה לבצע בדיקת סי.טי ראש. ממצאי הבדיקה הראו כי היא סובלת מדימום במוחה והחל מרגע זה החל מצבה להידרדר עד שהיא איבדה את הכרתה. ממצאי בדיקת הראש העידו כי היא סובלת מהידרוצפלוס, אשר הוביל להידרדרות המהירה במצבה וחייב את הצוות הרפואי לבצע לה ניקוז נוזלים מחדרי המוח.
בעקבות הסיבוכים האמורים סובלת התובעת כיום מקשיים בדיבור ומנזקים מוטוריים, כך שהיא נמצאת במצב סיעודי מלא וזקוקה לעזרת הזולת בפעולות ההלבשה, אכילה ועוד. כעולה מתביעת רשלנות רפואית הידרוצפלוס דנן, הטענה העיקרית הינה כי הצוות הרפואי של בית החולים התרשל באיבחון מצבה ובאופן שבו טיפל בה, כאשר כתוצאה מכך היא סובלת כיום מהנזקים המפורטים לעיל.
לעומת זאת, על פי גרסת הנתבעים לא הייתה כל רשלנות בנסיבות העניין, זאת משום שהטיפול הרפואי שניתן לה עמד בכל הסטנדרטיים המקובלים ובוצע במקצועיות מירבית ובמיומנות הנדרשת. בית המשפט מתייחס לטענות שמעלים הצדדים ופוסק כי התסמינים שהופיעו אצל התובעת בביקורה הראשון בבית החולים היו צריכים להוביל את הצוות הרפואי למסקנה כי יש להשאירה באישפוז על מנת לבצע בה בדיקות נוספות. יתר על כן, על הרופא הסביר בנסיבות העניין היה להפנות את המטופלת לביצוע בדיקת סי.טי ראש באופן מיידי, עוד באישפוזה הראשון, עובדה שהייתה מגלה את הדימום המוחי בזמן.
לאחר הקביעה כי עסקינן במקרה העולה כדי רשלנות רפואית מצידו של בית החולים, עובר בית המשפט לבחון את יסוד הקשר הסיבתי, תוך שהוא מתמקד בשאלה האם עריכת בדיקת הסי.טי. במועד הייתה מונעת את ההידרוצפלוס ואת הסיבוכים הנוספים מהם סבלה התובעת, אשר הולידו את נזקיה, כאמור. על פי בית המשפט התשובה לשאלה דנן אינה ברורה שכן התובעים לא הוכיחו במידת ההסתברות הדרושה בהליך האזרחי, כי רשלנות רפואית מצד הנתבעים הובילה לנזקי התובעת. יחד עם זאת, כן הוכח כי אותה התרשלות חשפה את המטופלת לסיכון מוגבר להתרחשותם של הסיבוכים ברמה גבוהה יותר ותוך כדי כך מנעה ממנה את האפשרות לקבל טיפול יעיל יותר במועד התרחשותם.
על בסיס דוקטרינת אובדן סיכויי ההחלמה, קובע בית המשפט כי יש להפחית כשבעים אחוזים מסך סכומי הנזק שייקבעו לתובעת בפסק דין דנן, כאשר שיעור זה נקבע על ידו על דרך האומדנה.
ת.א. 1666/05

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך