רשלנות בהפסקת הריון

מה קורה כאשר הרופא אינו מאבחן כראוי את מות העובר לאחר ביצוע הפלה שקיבלה אישור של וועדה רפואית להפסקת הריון ? האם יש בכך כדי להקים עילת תביעה ?

התביעות השכיחות של רשלנות רפואית בהריון, בהקשר של נטילת כדורים להפסקת הריון, מוגשות בדרך כלל בגין כישלון הטיפול, אשר הוביל לכך שהאישה לא הפילה את עוברה. אולם, טרם נדון במקרים בהם מוגשות תביעות רשלנות רפואית בהריון חשוב לציין כי החוק קובע כי וועדה להפסקת הריון צריכה לבחון כל מקרה של אישה החפצה להפסיק את ההריון, כך שרק אם יינתן אישור על ידה תוכל האישה לבצע את ההפלה. הוועדות האמורות פועלות במסגרת בתי חולים ציבוריים-ממשלתיים והאנשים המרכיבים אותן הם רופאי נשים ועובדים סוציאליים. במידה והוועדה תשתכנע כי בנסיבות המקרה הפרטי של האישה יש לאשר לה את הפסקת ההריון, היא תפנה אותה לגניקולוג, על מנת שתוכל לדלות את כל המידע הנחוץ אודות ההפלה והשלכותיה.
כדורים המפסיקים את ההריון מפסיקים, למעשה, את פעילות ההורמון הדומיננטי בגופה של האישה במהלך ההריון, אשר נקרא פרוגסטרון. הפסקת פעילות ההורמון גורמת להפלה, כאשר על האישה ליטול את הכדורים לא יאוחר מהשבוע השביעי להריונה, שכן לאחר מכן כמות הורמון ההריון בגופה הינה כה גבוהה עד שאין ביכולתו של הכדור להפסיק את פעילותו.
יש להבהיר כי לצד היתרונות של הפסקת ההריון על ידי כדורים, אשר באים לידי ביטוי בעיקר בכך שלא מדובר בהפלה הדורשת טיפול פולשני באישה, קיימים גם חסרונות. ודוק, במידה והוועדה תאשר את ההפלה, תיטול האישה שלושה כדורים להפסקת ההריון, כאשר תופעות הלוואי המיידיות (בתוך שתיים עשרה שעות בלבד) הינן דימום נרתיקי וכאבים. זאת ועוד, כעבור ארבעים ושמונה שעות על האישה ליטול שני כדורים נוספים, הגורמים לכיווץ הרחם וריקונו. בחלוף שבועיים, יערוך הרופא המטפל באישה בדיקת אולטראסאונד, על מנת לוודא כי אכן הופסק הריונה. הנה כי כן, לאור האמור לעיל ברי כי ההליך של הפסקת ההריון על ידי כדורים הינו הליך ארוך יותר מהפלה כירורגית וזהו חיסרונו העיקרי.
על פי מחקרים רפואיים עולה כי סיכויי ההצלחה של הפסקת ההריון על ידי נטילת כדורים הינם גבוהים, כך ששיעורם מוערך בתשעים וחמישה אחוזים. חמשת האחוזים הנותרים, מובילים בדרך כלל להגשת תביעת רשלנות רפואית בהריון על ידי האישה, שכן במרבית המקרים האמורים הייתה אמורה להתבצע הפלה כירורגית על מנת להפסיק את ההריון. ודוק, סיכויי ההצלחה של הפסקת הריון על ידי כדורים יורדים ככל שגיל ההריון גבוה יותר. אשר על כן, אם הרופא הגניקולוג המטפל באישה מורה כי עליה לבצע הפלה באמצעות כדורים, למרות שגיל העובר אינו מאפשר את הפסקת ההריון בדרך זו, עשויה לקום לאותה אישה עילת תביעת רשלנות רפואית בהריון.
יתר על כן, תביעות רשלנות רפואית בהריון עשויות להיות מוגשות לבית במשפט אף בעקבות אבחון רשלני של תוצאות האולטראסאונד, המתבצעות כשבועיים לאחר נטילת הכדורים, כמפורט לעיל. מטרת הבדיקה האמורה היא לוודא כי האישה אינה נושאת עוד את העובר בריחמה. כך, אם הרופא טועה באבחנה, כך שאינו מבחין בקיומו של העובר ברחם, עלול הדבר להוביל להריון ולידה בלתי רצויים, שכן משלב מסויים של ההריון כלל לא ניתן לבצע הפלה כירורגית, על כל הנובע מכך.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך