רשלנות רפואית באבחון מחלת הצליאק

בכלי התקשרות פורסם – חולה הגיש תביעה כנגד הגורמים המטפלים עקב איחור באבחון מחלתו – צליאק, לאחר ששנים סברו כי מדובר במחלת קרוהן.

צליאק (Celiac) הינה מחלה הנגרמת כתוצאה מרגישותו של החולה לחלבון הגליאדין, אשר מרכיב את חלבון הגלוטן שנמצא בין היתר בגרעינים של שעורה, חיטה, שיבולת שועל, שיפון ומוצריהם. הצליאק היא מחלת חיסון עצמי, כלומר, כאשר החולה בה צורך מזון המכיל גליאדין הוא מזהה את החלבון כגוף זר ותוקף אותו וכך נגרמת לחולה הפרעות שונות בספיגת המזון בגופו.
הבעיה העיקרית באבחון מחלת הצליאק היא תסמיניה הרבים והמגוונים, כך שפעמים רבות לא ניתן להצביע באופן חד משמעי כי המטופל אכן סובל מאותה מחלה. אצל ילדים, למשל, התסמינים הבולטים להופעת המחלה הם משקל נמוך מהממוצע, הפרעות גדילה, בחילות, שלשולים, כאבי בטן ועוד. לעומת זאת, אצל נשים שחולות במחלה נהוג למצוא רמת פוריות נמוכה, לידות מוקדמות והפלות חוזרות.
הדרך הבטוחה ביותר שקיימת בכדי לאבחן את המחלה היא ביצוע בדיקת ביופסיה למעי הדק של המטופל (אנדוסקופיה). במקרים שבהם הרופא המאבחן לא משליך את הופעת התסמינים למחלת הצליאק עלול הדבר להביא אף להתפתחות של מחלת הסרטן אצל החולה, זאת משום שהוא לא נמנע מאכילת מוצרי מזון המכילים את החלבון אליו הוא רגיש. בהקשר זה יש לציין כי לאור החשיבות באי צריכת מזון המכיל גלוטן על ידי חולי צליאק, הותקנו תקנות בריאות הציבור (מזון) (סימון גלוטן), התשנ"ו ? 1996, אשר מחייבות כל אדם המייצר מזון שמכיל את החלבון בשיעור כלשהו, לציין ברשימת רכיבי המזון כי הוא "מכיל גלוטן".
באתר "Ynet" פורסם לאחרונה כי הוגשה לבית משפט השלום בכפר סבא תביעת רשלנות רפואית באבחון מחלת הצליאק כנגד "מכבי שירותי בריאות". על פי תיאור העובדות בתביעת רשלנות רפואית דנן עולה כי במשך כארבעים וארבע שנים ניתן לתובעת טיפול תרופתי נגד מחלת הקרוהן (מחלת חיסון עצמי אחרת המתפרצת במערכת העיכול ובעיקר במעיים), בעוד שלימים התברר כי היא בכלל סובלת ממחלת הצליאק, אשר הטיפול בה הינו קל בהרבה ? הימנעות מאכילת מוצרים המכילים גלוטן.
לאור אותה רשלנות רפואית באבחון המחלה, אושפזה התובעת מספר רב של פעמים לאורך כל התקופה, שיער ראשה נשר, היא סבלה משלשולים רבים, מירידה דרסטית במשקל ומתופעות לוואי של הטיפול התרופתי שניתן לה (אשר, כאמור, לא היה בו כל צורך). זאת ועוד, רק ארבעים וארבע שנים לאחר הרשלנות הרפואית באבחון, הופנתה החולה לביצוע בדיקת אנדוסקופיה, אשר תוצאותיה העלו תשובה חד משמעית, לפיה התובעת כלל לא סובלת ממחלת בקרוהן אלא ממחלת הצליאק.
סך הפיצוי הנתבע על ידי התובעת מהמוסד הרפואי הרשלן הוא כשניים וחצי מיליון שקלים, זאת לאור העובדה שגם ביתה סובלת מאותה מחלה. לטענת התובעת, לו היו הרופאים פועלים על פי חובת הזהירות המוטלת עליהם ושולחים אותה לביצוע בדיקת קולונסקופיה שגרתית כבר לפני כארבעים שנה, היה נמנע סיבלה, כמו גם הסבל של ביתה הקטינה.
ההליך המפורט לעיל נמצא בתחילת דרכו והנתבעת טרם פרסה את טענותיה במסגרת כתב הגנה מטעמה ועל כן צפויות התפתחויות רבות בעניין, לרבות הגשת חוות דעת רפואיות ועדויות אחרות הנוגעות לאותה רשלנות רפואית באבחון מחלת הצליאק.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.