סרטן ריאות – מהם הזכויות והפיצויים שניתן לקבל?

במקרה של רשלנות בטיפול או אי אבחון בזמן של סרטן ריאות מגיע לכם לקבל פיצויים. היכנסו למאמר ותלמדו באילו מקרים של רשלנות תהיו זכאים לפיצויים.

רשלנות באבחון סרטן

סרטן ריאות – מאפיינים

מחלת סרטן הריאה הינה מחלת סרטן נפוצה ביותר מבחינת היקף שכיחותה ביחס לכלל מחלות הסרטן: מדובר במחלת הסרטן השניה בעולם המערבי, והשלישית בישראל.

ואם לא די בכך, אזי למרבה הצער היא גם נחשבת לאחת ממחלות הסרטן העיקריות שגורמות למוות.

אחד הגורמים העיקריים לקטלנותה של מחלה זו נובע מכך שהיא בדרך כלל מתגלה בשלבים מתקדמים יחסית, כך שכבר לא ניתן להחלים ממנה, כי אם רק להאריך את תוחלת החיים של מי שלקה בה.

מכאן גם נובעת החשיבות הרבה, שלא לומר הקריטית, של אבחון המחלה מוקדם ככל הניתן.

סרטן ריאות – גורמים עיקריים

ישנם מספר גורמי סיכון שעלולים להביא לתחלואה במחלת סרטן הריאה.

עם זאת, חשוב גם להבין שעצם הקיום של גורם סיכון כלשהו איננו מעיד בהכרח להתפתחות המחלה, ומאידך גיסא, גם אנשים שאין להם גורמים אלו כלל עלולים לפתח מחלה זו.

גורמי הסיכון כוללים, בין היתר, את הגורמים הבאים:

 • עישון: אין זה מפתיע שעישון סיגריות נחשב לגורם הסיכון המרכזי לסרטן הריאות. 80% ממקרי התמותה ממחלה זו נגרמים עקב עישון אקטיבי ואף פאסיבי (!) כלומר, מחלה זו עלולה להתפתח לא רק מעישון אקטיבי, אלא גם מעישון פסיבי, אם כי בשיעור נמוך יותר. בנוסף, ככל שמתחילים לעשן בגיל צעיר יותר, כך גם גדלים הסיכויים להתפתחות מחלה זו.
 • גיל: הסיכון להתפתחות סרטן הריאה עולה עם הגיל, באופן לפיו רוב החולים במחלה זו הינם בני 60 ויותר.
 • רקע משפחתי: הסיכון להתפתחות המחלה עולה בהיקף של פי 2 עד 3 במקרים שבהם המחלה כבר התגלתה בקרב בני משפחה מדרגה ראשונה.
 • חשיפה לאסבסט: מי שנחשף לאסבסט, שהינו סוג של מינרל שגם שימש בעבר בענף הבניה, עלול אף הוא לפתח את מחלת סרטן הריאות. לפיכך, מומלץ למי שנחשף לאסבסט דרך קבע לעשות צילום ראיות מדי שנה בשנה.
 • מגע עם מתכות וחומרים מסויימים: גם מגע עם כרום, אורניום, ניקל, וסיליקה, עלול להביא להתפתחות מחלת סרטן הריאה, אם כי אין המדובר בגורמים שכיחים.

סרטן ריאות – תסמינים

לסרטן הריאות יש מגוון תסמינים, ולהלן הנפוצים שבהם:

 • קוצר נשימה
 • שיעול מתמשך
 • כאבים באזור החזה בזמן שיעול או בזמן נשימה עמוקה
 • דלקת ריאות מתמשכת שאינה מגיבה לטיפול
 • איבוד תאבון, קשיי בליעה, ירידה במשקל
 • עייפות מתמדת

על פניו, מדובר בתסמינים שיכולים להיגרם גם ממחלות אחרות או "רק" מעישון. עם זאת, אם התסמינים הללו לא נפסקים לאחר 3 שבועות, יש להיבדק אצל רופא המשפחה.

בנוסף, חשוב גם להיות מודע לכך שסרטן הריאות עלול להתפתח גם ללא תסמינים כלל. במקרים כאלו, ככל שמצליחים לאבחן אותו, אזי הדבר נעשה באופן אקראי לכאורה, תוך כדי צילום/סריקת ריאות שמתבצעים לצורך בירור עניין רפואי אחר.

לפיכך, מומלץ מאד לעשות גם בדיקות תקופתיות לאבחון המחלה גם כאשר תסמיניה אינם מופיעים, וזאת בתדירות שתיקבע לפי הגיל, המצב הבריאותי, והרקע המשפחתי.

סרטן ריאות – שלבי המחלה

כמו מחלות סרטן אחרות, גם מחלת סרטן הריאות מוגדרת לפי שלבי התפתחותה, וכמפורט להלן:

 • שלב 1: בשלב זה מדובר עדיין בגידול קטן, שממוקם באופן שניתן להסיר אותו באמצעות ניתוח או הקרנות.
 • שלב 2: בשלב זה מדובר בגידול שיותר גדול משלב 1, אך עדיין קטן יחסית, ולכן גם אותו ניתן בדרך כלל להסיר באמצעות ניתוח או הקרנות.
 • שלב 3: בשלב זה הגידול שהחל להתפתח בריאות כבר החל להתפשט לבלוטות הלימפה שנמצאות בין הריאות, במיקום שמקשה על הסרתו בניתוח. ולכן, יש להסירו באמצעות טיפול שכולל מתן כימותרפיה והקרנות יחדיו. עם זאת, מדובר בשלב שעדיין ניתן לריפוי מלא, מאחר שהגידול טרם התפשט בתוך הגוף.
 • שלב 4: בשלב זה הגידול כבר התפשט בתוך הגוף, ולכן כבר לא ניתן להתרפא מהמחלה, אולם ניתן לעכב את התפתחות הגרורות בתוך הגוף, בתרופות שונות: כימותרפיות, אימונו תרפיות, וביולוגיות.

סרטן ריאות – סוגי המחלה

קיימים מספר סוגים של מחלת סרטן הריאות, וביניהם הסוגים הבאים:

 • NSCLC סרטן מסוג תאים שאינם קטנים: מופיע בקרב כ-80% עד 85% מהחולים במחלת סרטן הריאות, וגם הוא כולל 3 סוגים: אדנוקרצינומה (הסוג הכי נפוץ), קרצינומת תאים קשקשיים (לרוב מתפתח עקב עישון), קרצינומת תאים גדולים (שקרוי על שם התאים הגדולים העגולים של הגידול שנראים במיקרוסקופ).
 • SCLC סרטן מסוג תאים קטנים: כ-10% ממקרי מחלת סרטן הריאות נמנים על סוג זה, שקרוי כך משום שתאי הגידול נראים מאד קטנים בבדיקת מיקרוסקופ. סוג זה נגרם לרוב עקב עישון, כך שנדיר למצוא אותו בקרב מי שלא עישן מעולם.
 • מזותליומה: סוג פחות שכיח, שלעתים קרובות נגרם עקב חשיפה לאסבסט.

סרטן ריאות – מקרים רפואיים

כפי שצויין לעיל, לאבחון מוקדם של המחלה יש חשיבות רבה ואף קריטית, מאחר שככל שהמחלה מאובחנת בשלביה הראשוניים כך גם גדלים הסיכויים להחלים ממנה ולהיפך.

אולם, וכמו לגבי כל תחום רפואי, גם לגבי סרטן הריאות עלולה להתרחש רשלנות בהקשר של אבחון המחלה (כמו גם לגבי הטיפול במחלה לאחר אבחונה, כמובן).

זה גם היה גורלה הטראגי של אשה צעירה, בת 33 בלבד, שנפטרה ממחלת סרטן הריאות שאובחנה אצלה באיחור ניכר, כפי שתואר גם במקרה של רשלנות באבחון סרטן שעליו כתבנו בעבר.

מדובר היה באשה שלאחר לידת בתה הראשונה בגיל 29 בבית החולים לניאדו, החלה לסבול מקשיי נשימה ודימומים. בעקבות זאת עברה האשה מספר בדיקות, ביניהן צילום חזה כדי לשלול את האפשרות של תסחיף ריאה. לאחר שאפשרות זו נשללה לפי ממצאי צילום החזה ומצבה התייצב, היא שוחררה לביתה.

כעבור שנתיים היא שוב נכנסה להיריון, אולם במהלכו היא לקתה בשיתוק בצידו הימני של גופה, ושוב עברה מספר בדיקות, שהביאו לאבחון סרטן ריאות עם גרורות שהגיעו כבר למח שלה. האשה החלה לקבל טיפולים ואף  הספיקה ללדת את בנה השני, אולם כשנה לאחר מכן היא הלכה לעולמה עקב המחלה.

בתביעה שהוגשה נגד בית החולים על ידי בעלה ושני ילדיה, נטען שהוא התרשל באבחון המחלה מאחר שהוא התעלם מהממצא החשוד שהתגלה בצילום החזה שלה, שהעיד על התפתחות המחלה בשלביה הראשונים.

בית החולים התגונן בטענה שהמדובר היה בממצא שאינו חשוד באופן חד משמעי, ושבכל מקרה הצילום נועד לאבחן תסחיף ריאתי ותו לא.

בית המשפט קיבל את התביעה וקבע שהממצא של צילום החזה היה אכן צריך לעורר את החשד שמדובר בגידול, דבר שמצריך המשך בירור, ועל כן ההתעלמות ממנו מהווה רשלנות רפואית.

עוד נקבע שהאיחור באבחון המחלה גרם לאובדן 47% מסיכויי ההחלמה של אותה אשה, ופסק לבני משפחתה פיצויים בשיעור של 363,662 ₪ בתוספת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

עורכי הדין שלנו זמינים
עבורכם וישמחו לעזור!

ליעוץ אישי וחסוי >

הייעוץ ניתן ללא התחייבות

icon

עורכי הדין שלנו זמינים
עבורכם וישמחו לעזור!

ליעוץ אישי וחסוי >

הייעוץ ניתן ללא התחייבות

איך עורך דין המתמחה בתחום הרפואי יכול לסייע בלהשיג פיצויים?

תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה שמצריכה מיומנות ובקיאות באופן מובהק. כדי להגדיל את הסיכויים לקבל פיצויים בגינה, ובשיעור מירבי, מומלץ מאד להסתייע בשירותיו של עו"ד בקי ומנוסה בתביעות רשלנות רפואית.

לא נגזים אם נאמר שההבדל בין הגשת תביעת רשלנות רפואית באמצעות עו"ד שמתמחה בתחום זה לבין הגשת תביעה זו שלא באמצעות עו"ד כזה, יכול להיות קריטי במקרים רבים, ולהשפיע על גורל התביעה באופן נחרץ.

מה גובה הפיצויים אשר יהיה ניתן לקבל?

הפיצויים שניתן לקבל בתביעת רשלנות רפואית (לא רק לגבי סרטן הריאות אלא בכלל), נחלקים לשני סוגים עיקריים: פיצויים בגין נזקים ממוניים ופיצויים בגין נזקים לא ממוניים.

נזקים ממוניים הינם נזקים כספיים, שניתן לכמת ולחשב באופן מתמטי, כגון הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעות, הוצאות סיעוד, וכיו"ב.

חישוב הפיצויים הללו נעשה לשתי תקופות: לעבר – ממועד הרשלנות למועד פסק הדין) ולעתיד – ממועד פסק הדין ואילך.

נזקים לא ממוניים הינם נזקים רגשיים, כגון כאב וסבל, עוגמת נפש, אובדן סיכויי החלמה, ועוד.

באופן טבעי, לא ניתן לחשב נזקים אלו באופן מתמטי כמו שניתן לחשב נזקים כספיים, ובנוסף לא מחלקים אותם לשתי תקופות נפרדות.

שאלות נפוצות

מהי החשיבות של ייעוץ עורך דין במקרה של רשלנות באבחון סרטן ריאות?

תחום הרשלנות הרפואית הינו תחום ספציפי בדיני נזיקין, שמצריך מומחיות ומיומנות ספציפיות בהתאם. מדובר בתחום מורכב, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רפואית, ועל כן חשוב מאד להתייעץ בעו"ד שמנוסה בתחום זה כדי להבין האם יש מקום בכלל להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין אבחון סרטן הריאות, ובמידה שכן, כדי למקסם את הסיכויים לקבלת תביעה שכזו על ידי בית המשפט.

באילו מקרים יהיה ניתן לקבל פיצויים במקרה של רשלנות באבחון סרטן ריאות?

הרשלנות לגבי אבחון סרטן ריאות יכולה להתבטא בכל מיני אופנים, כגון אי אבחון בכלל או אבחון מאוחר מדי, מהתעלמות מתסמינים או ממצאי בדיקות שמעידים על המחלה, פיענוח שגוי של ממצאי הבדיקות, העדר הפניה להמשך בירור על סמך ממצאים מחשידים שנמצאו בבדיקות, ועוד.

איזה מסמכים נדרש להמציא על מנת להוכיח רשלנות באבחון סרטן ריאות?

כדי להוכיח רשלנות באבחון סרטן הריאות יש להמציא את כל מסמכיו הרפואיים של החולה שרלוונטיים להוכחת עילה זו. בנוסף יש להגיש חוות דעת מומחה רפואי, שמתמחה ספציפית במחלה זו, ואשר קובעת שהצוות הרפואי שטיפל בחולה התרשל באבחון מחלתו, ושנגרם לו נזק עקב התרשלות זו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך