רשלנות רפואית בלידה של צעירה בת 24

אחד המקרים היותר עצובים אשר התפרסם לאחרונה בכלי התקשורת היה סיפורה העצוב של אישה בת עשרים וארבע, אשר הגיעה לבית החולים "לניאדו" כדי ללדת את ביתה הבכורה, אולם, לאחר שהועברה היולדת לבית החולים "איכילוב" נגרמו נזקים בלתי הפיכים למוחה.
בני משפחתה טענו בכלי התקשורת השונים כי נזקיה של יקירתם אירעו בעת ששהתה באמבולנס שהעביר אותה לבית החולים איכילוב. לפני כן, ילדה הניזוקה תינוקת בניתוח קיסרי דחוף, שנערך בעקבות ירידת מים מוקדמת. לאחר הניתוח החלה להתנפח ביטנה של היולדת ונערך בה ניתוח נוסף, על מנת לבדוק את הסיבות לאותה נפיחות. הניתוח לא העלה כל ממצאים מדאיגים והיולדת נותרה באישפוז בבית החולים. לאחר שלושה ימים כבר אובחן זיהום חריף בבטנה והיא נותחה בפעם השלישית, כאשר במסגרת ניתוח זה נכרת ריחמה.
נראה כי עד לשלב זה התנהל בית החולים על פי הנהלים המקובלים, כך שהעניק ליולדת טיפול ראוי שאינו עולה כדי רשלנות רפואית. אולם, לאחר שחלפו מספר ימים, דרשו בני משפחתה להעבירה לטיפול בבית החולים איכילוב, זאת לאור העובדה שלא חל כל שיפור במצבה של היולדת. על פי הנטען בכלי התקשורת השונים, מצבה הרפואי של היולדת לפני המעבר היה יציב, אך הכל השתנה בתוך דקות ספורות, עת שהתה באמבולנס לצורך המעבר בין בתי החולים. על פי בני משפחתה, התנתק צינור החמצן שדאג להזרים חמצן ליולדת, אולם צוות האמבולנס לא שם לב לכך עד שהיולדת החלה לפרפר.
בעקבות האירועים האמורים מיהר צוות מגן דוד אדום להעבירה למחלקת טיפול נמרץ, אך בשל עיכוב לא ברור חלפו כעשר דקות מרגע ההגעה למחלקת טיפול נמרץ, עד שהצוות הרפואי של המחלקה החל לטפל בה. כל הגורמים המעורבים בפרשה התנערו מכל אחריות לנזקיה של היולדת ופירסמו בכלי התקשורת הודעות לפיהן לא הייתה כל רשלנות רפואית או מחדל מצידם. כך, לטענת בית החולים לניאדו האשמים העיקריים במצבה של היולדת הם בני משפחתה, אשר לחצו על העברתה לבית חולים אחר. לעומת זאת, בבית החולים איכילוב סברו כי נזקי היולדת נגרמו לה במעבר בין בתי החולים, כאשר מי שאחראי על המעבר הוא בית החולים "לניאדו". זאת ועוד, כעולה מתגובת מגן דוד אדום הוא כלל לא מעורב באירוע, היות ונתבקש להעמיד לרשות בית החולים אמבולנס ללא צוות רפואי.
משרד הבריאות מינה וועדת בדיקה שתחקור את המקרה מבחינה רפואית-מקצועית. כיום, שלוש שנים מאוחר יותר מגלה דו"ח וועדת הבדיקה מספר ליקויים חמורים בטיפול הרפואי שניתן לניזוקה, אשר נותרה נכה במאת אחוזים ונאלצה להתאשפז במשך כל התקופה במוסד סיעודי, זאת כאשר היא נמצאת במצב הכרתי נמוך מאד.
על רקע הממצאים הנ"ל הגישו בימים אלה בני משפחתה תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו, כנגד כל המעורבים, אשר לטענת התובעים אחראים לנזקיה של היולדת. כתב תביעת רשלנות רפואית דנן אף מגלה פרטים נוספים על האירוע. כך, נטען כי נהג האמבולנס כלל לא ידע את הדרך לבית חולים "איכילוב" ולאחר שהגיעה כבר לבית החולים, לא נמצאה לניזוקה מסיכת הנשמה מתאימה. זאת ועוד, במהלך ניתוח דחוף לחיתוך קנה הנשימה של התובעת (בכדי לייעל את הנשמתה), היא לקתה בדום לב שגרם לה לנזקים המוחיים מהם היא סובלת.
בתביעת רשלנות רפואית דנן נטען כי כל המעורבים בפרשה סטו מהפרקטיקה הרפואית המקובלת ולא העניקו לניזוקה טיפול רפואי ראוי. בית החולים איכילוב טרם הגיש כתב הגנה מטעמו, אולם על פי הודעה שהוציא דובר בית החולים, לא ניתן למצוא כל רשלנות רפואית בטיפול שהעניק לניזוקה. לא למותר לציין כי גם שאר הנתבעים מתנערים מכל אשמה ומגלגלים את האחריות לנזקיה של היולדת לכתפיהם של הנתבעים האחרים.
בימים אלה מתנהלים ההליכים המשפטים בתיק, ומעניין יהיה לקרוא את ממצאיו הסופיים של בית המשפט בנושא והאם ימצא במי מהגורמים אחראי לנזקיה של התובעת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך