רשלנות רפואית בלידה | ניטור דופק עובר

 

רשלנות רפואית ? מוות בעקבות ניטור רשלני של דופק העובר:
מכשיר המוניטור נועד לבצע שתי פעולות עיקריות: לעקוב אחר פעילות הרחם של היולדת ולערוך רישום אחר פעילות הלב של העובר. המעקב אחר פעילות העובר עוזר לצוות המיילד להבחין האם קיימת מצוקה כלשהי מצידו של העובר, אשר מחייבת את חילוצו באופן מיידי (עובדה שמצריכה את הצוות הרפואי להורות על שינוי שיטת הילודה לניתוח קיסרי או לידה מכשירנית, בהתאם לנסיבות העניין).
בכלי התקשורת פורסם לאחרונה המקרה המצער של צעירה בת עשרים וארבע, אשר הגיעה לבית חולים כשהיא כורעת ללדת את בנה הראשון.

 

כמו בכל לידה, גם במקרה דנן חוברה הצעירה למוניטור, אשר הממצאים שעלו ממנו כבר במהלך השלבים הראשונים של הלידה העידו על האטה בדופק העובר ועל מצוקה עוברית. על פי פרסום האירועים באתר החדשות של "וואלה", עולה כי הצוות המיילד סבר בטעות כי מדובר בתקלה טכנית של מכשיר המוניטור ועל כן ניסו לחבר את היולדת למכשירים אחרים, בכדי לאשש את חשדם.

דע עקא, מכשיר המוניטור המקורי שניטר את דופק העובר היה תקין והצוות המיילד טעה במסקנתו האמורה. לטעות זו הייתה משמעות טרגית, היות ובסופו של דבר העובר חולץ כשהוא ללא רוח חיים. ההורים ההמומים מיהרו להגיש תלונה במשטרה על רשלנות רפואית כאשר ברור כי בהמשך תוגש אף תביעה אזרחית לבית המשפט, במסגרתו הם אף יידרשו כי בית החולים הרשלן יפצה אותם בגין אותה רשלנות רפואית מחפירה.
תגובת בית החולים לכתבה אינה שוללת את הנטען על ידי ההורים ואף מבהירה כי הצוות הרפואי ניסה לתקן את המוניטור במשך כעשרים דקות, אשר רק לאחריהן גילה את מצוקת העובר.
זהו לא המקרה הראשון שבו רשלנות רפואית בניתוח ממצאי המוניטור מביאה למותו של העובר.
במקרה דומה שארע לפני כשלוש עשרה שנה באותו בית חולים, ילדה גברת אחרת את בנה ללא דופק, כאשר חבר הטבור כרוך סביב גופו. כמו במקרה האחרון גם הוריו של העובר המנוח טענו לרשלנות רפואית בניתוח ממצאי המוניטור והגישו תביעה אזרחית לבית המשפט השלום בראשון לציון (לעיון בפסק הדין המלא ראו – ת"א 7046/01). על פי חוות הדעת שתמכה בכתב התביעה שהגישו ההורים, עולה כי כבר בשלבי הלידה הראשונים הראה המוניטור כי דופק העובר אינו נורמלי, עובדה שהייתה צריכה להביא את הרופא המיילד למסקנה כי יש לחלצו באמצעות ניתוח קיסרי. על פי הנטען אי חילוץ העובר במועד נוגד את הפרקטיקה הרפואית המקובלת בנסיבות העניין ועל כן מהווה רשלנות רפואית. לדידם של ההורים הניזוקים, לו היו הרופאים מאבחנים במועד את מצוקת העובר ופועלים על פי הסטנדרטים הרפואיים המוטלים עליהם, כמפורט לעיל, היה נמנע מותו של העובר.
בית המשפט קיבל את טענות התובעים ופסק כי הצוות הרפואי לא עקב באופן ראוי אחר הנתונים שהעלה המוניטור ועל כן נקבע כי מוטלת עליו החובה לפצות את התובעים. את הפיצוי העמיד בית המשפט על הסך של כמיליון שקלים. אמנם, נסיבות המקרה שארע לאחרונה אינן זהות לחלוטין לנסיבות פסק הדין (בין היתר, משך הזמן שבו התרחשה הרשלנות הרפואית בניטור שונה בין שני המקרים), אך יש בפסיקת בית המשפט כדי להעיד על הכיוון שאליו תנשב הרוח גם באירוע המצער נשוא כתבה זו.

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

 • 21 ביולי 2011 בשעה 20:21

  אישור כפול לכל מסמך רפואי

  מי שמכיר מערכות מורכבות ומסודרות יודע שהפן האנושי חשוב מאין כמוהו אך מה לעשות, כל אדם עלול לטעות ולשכוח פרטים ( בעיקר רופא שעובד לעיתים 20 שעות ביממה) ולכן המציאו תקני איכות כגון איזו 9002 וכ"ו. תקני האיכות הם למעשה השומר של 2 הצדדים, הוא מחייב חתימות ורשימות בזמנים מוגדרים, הוא מחייב דיווח על פרטי פרטים ומאפשר לטעות פחות, הרבה פחות.
  אילו היו מאמצים גישה כזו גם במקרים מסוג זה מאוד יכול להיות שכמות הטעויות הייתה קטנה יותר.

 • 24 ביולי 2011 בשעה 0:00

  רשלנות רפואית

  כתבה מאוד מעניינת . מה נעשה עם הרשלנות הזאת? פשוט כואב הלב