מחלת הקרוהן והשירות הצבאי

נדחתה תביעת רשלנות רפואית בצבא של חיילת הסובלת לטענתה ממחלת קרוהן עקב שירותה הצבאי. עיינו בסקירה המלאה על פסק הדין.

ביום 8.7.10 ניתן על ידי בית משפט השלום בחיפה פסק דין בתביעת רשלנות רפואית בצבא. התובעת, בת 24 שנים, התגייסה לצבא ההגנה לישראל בשנת 2006 ואת טירונותה עשתה בבסיס "זיקים" למשך שלושה שבועות. זמן לא רב לאחר הטירונות הגישה התובעת תביעה לקצין התגמולים, על מנת שיכיר בזכותה לפיצוי על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), זאת משום ששהותה בטירונות גרמה להתפתחות מחלת הקרוהן (מחלה במערכת העיקול, אשר גורמת, בין היתר, לצריבת דרכי השתן, חסימת מעיים ודלקות חוזרות) ממנה היא סובלת. כחצי שנה לאחר הגשת תביעת רשלנות רפואית בצבא לקצין התגמולים, נדחתה תביעתה, כאשר סיבת הדחייה הייתה כי התביעה אינה עומדת בדרישות סעיף 1 לחוק התגמולים משום שאין כל קשר סיבתי בין המחלה לתנאי שירותה הצבאי. התובעת לא אמרה נואש והגישה ערעור על החלטת קצין התגמולים לבית משפט השלום.

 

במסגרת תביעתה לפיצוי בגין רשלנות רפואית בצבא, כאמור, מתארת התובעת את הטירונות והסיבות שהובילו לפרוץ המחלה. כך, סיפרה כי האוהל בו ישנה היה טחוב ורעוע וכי האוכל שניתן להן היה ברמה ירודה. עוד הוסיפה וטענה, כי למרות שחשה ברע, ועל אף שביקשה שרופא המחלקה יבדוק אותה, לא נענו לבקשתה בשל עונש קולקטיבי שהוטל על כל המחלקה בגין מעשה שנעשה על ידי חברתה. זאת ועוד, התובעת טענה כי לאורך כל הטירונות היא חששה להתקלח, ישנה בבגדיה במשך לילות רבים וסיימה את תקופת הטירונות כשהיא סובלת מכאבי בטן ובתחושה כי ארע לה נזק כלשהו בגוף. בחוות הדעת הרפואית שתמכה בטענותיה נטען כי התובעת הייתה בריאה כאשר התגייסה לצבא וכי בשל העובדה ששירותה התאפיין במצבי לחץ וחרדה חריגים, הופיעו תסמינים ראשונים של המחלה ממנה היא סובלת, אשר הלכו והתגברו עד לאבחונה. לדידו, הסיבה שהובילה לפרוץ המחלה הוא הלחץ בו הייתה שרויה התובעת.

 

המומחה הרפואי מטעם קצין התגמולים (הנתבע) סבר בחוות דעתו כי הסיבות לפרוץ מחלת הקרוהן אינן ידועות, זאת למרות ניסיונות של שנים רבות באיתור אחר הגורמים למחלה. בנוסף, טען כי אין כל גושפנקא רפואי לכך שלחץ נפשי גורם להופעת המחלה ועל כן לא ניתן לראות בשירותה הצבאי של התובעת כסיבה שבעתיה נגרמו לה נזקיה.

 

לאחר שבית המשפט עיין בחוות הדעת, שמע את עדויות הצדדים וסיכומיהם ובחן את כל החומר הרלוונטי שהוגש לו, הוא החליט לדחות את הערעור ולתמוך בדחיית תביעת רשלנות רפואית בצבא על ידי הנתבע. ראשית, בכל הנוגע לסיבות הגורמות לפרוץ מחלת הקרוהן, מאמץ בית המשפט את פסיקת בית המשפט העליון בפסק דין אחר, במסגרתו התקבלו מסקנות וועדה של מומחים רפואיים בתחום הגסטרואנטרולוגיה, לפיהן אין לקשר את המחלה ממנה סובלת התובעת לגורם סביבתי מסויים, כמו גם עם תנאי שירות צבאי. לפי כך, בעקבות הלכה זו, יישמו בתי המשפט את הקביעה ודחו כל טענה לקשר בין פרוץ המחלה לשירות בצה"ל. בנסיבות העניין, משדחה בית המשפט את תביעת רשלנות רפואית בצבא שהגישה התובעת, היה ניתן לחייבה בהוצאות לטובת קצין התגמולים, אולם, בשל העובדה כי התובעת חולה במחלת הקרוהן וכי אותה מחלה זו התגלתה במסגרת השירות הצבאי, מצא בית המשפט שלא יהא זה צודק לפסוק הוצאות לחובתה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום נכי צה"ל ומשרד הביטחון

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך