רשלנות רפואית שיניים – הקשר הסיבתי במקרי קצה

רשלנות רפואית שיניים – סקירת פסקי דין בתחום על ידי עורכי דין רשלנות רפואית. ניתן לקבל באתר ייעוץ משפטי.

ישנם מקרי קצה שלא ניתן לצפות אותם היות והם מעולם לא התרחשו. כך היה בפעם הראשונה שגילו את מחלת הסרטן וכך קורה במקרים רבים, בעיקר בתחום הרפואה, בהם מדע הרפואה נתקל בסיטואציה מסויימת בפעם הראשונה. אחד המקרים המוכרים שנידונו בפסיקה בהקשר של רשלנות רפואית שיניים הוא אותו מקרה בו ארע נזק גוף חמור לילדה בת חמש, אשר טופלה על ידי רופא השיניים בטיפול שגרתי שקדמה לו הזרקת זריקת הרדמה ללסתה התחתונה. אותה זריקת אלחוש הובילה לנזק מוחי ושיתוקה של הילדה. המקרה הנזכר לעיל הגיע עד לבית המשפט העליון, שדן בשאלות עקרוניות הנוגעות לתחום רשלנות רפואית בכלל וכן רשלנות רפואית שיניים, בפרט, והכול במסגרת דיון נוסף.

 

–  רשלנות רפואית בהשתלות שיניים

–  רשלנות רפואית שיניים – כשלים של רופא שיניים בשיקום פה
חשוב להבהיר כי הנזק שנגרם לילדה לא היה צפוי שכן זה הפעם הראשונה בהיסטוריה הרפואית העולמית שבה מטופל משתתק ברמה כה חמורה, כתוצאה מהזרקת זריקת אלחוש שכזו. השאלה העיקרית שעלתה במסגרת פסק הדין הייתה האם העובדה שלא היה ניתן לצפות את חומרת הנזק מסירה, בעצם, את נטל האחריות מהרופא ושוללת את הקביעה כי מדובר ברשלנות רפואית שיניים.
הנה כי כן, במסגרת הדיון הנוסף עסק בית המשפט בעיקר במבחן שלפיו קובעים האם הרופא נהג ברשלנות ובקשר הסיבתי שבין אותה רשלנות רפואית לנזק, אשר במסגרת קשר זה בוחנים את צפיותו של הרופא. פסיקתו של בית המשפט הייתה כי קיומה של פרקטיקה רפואית מקובלת היא אמנם עניין שיש להתייחס אליו בכובד ראש בקביעת רשלנות רפואית מצד הרופא, אולם היא, לבדה, אינה חורצת את האופן שבו יש להתייחס להתנהגות הרופא ולקבוע האם התרשל או לאו. כך, בתקופה בה ערך רופא השיניים את הטיפול באותה ילדה, ציבור רופאי השיניים היה מודע לסיכונים הכרוכים בסוג זה של זריקת אלחוש. כמו כן, כל רופא שיניים סביר היה מודע לעובדה שניתן למזער את הסיכונים שבזריקת האלחוש הספציפית על ידי החלפה של מזרק ההרדמה.

 

בית המשפט קבע כי למרות שהפרקטיקה הרפואית והנוהג היו להשתמש באותו מזרק בו השתמש הרופא הספציפי, הרי שעל רופא זהיר להשתמש במזרקים שהסיכון לנזק כתוצאה מהשימוש בהם הוא נמוך יותר. על כן, הוסיף בית המשפט, הימנעותו של רופא השיניים הספציפי משימוש במזרק המסוכן פחות, מהווה מחדל ויש לראות בהתנהגותו הבלתי זהירה ככזו המהווה רשלנות רפואית שיניים.
לא זאת ועוד. בית המשפט העליון אף קבע כי סוג הנזק שארע לילדה היה ידוע, עת נערך הטיפול בה ולכן היה על רופא השיניים לצפות את האפשרות שסוג נזק כאמור אכן יתרחש. מכאן מסיק בית המשפט כי קיים קשר סיבתי בין התנהגותו הרשלנית של הרופא לנזק החמור שארע לילדה.

 

נגרם לכם נזק בטיפול שיניים – בדקו האם מגיע לכם פיצוי

פורום רשלנות רפואית
אחת הטענות העיקריות שהשמיע רופא השיניים במסגרת הדיון הייתה כי לא היה יכול לצפות את חומרת הנזק שנגרם לילדה ועקב כך, מתנתק, לדידו, הקשר הסיבתי שבין מחדלו לנזקה של הילדה. בית המשפט לא קיבל את טענותיו של רופא השיניים וקבע כי אין צורך בצפיית חומרת הנזק. מספיק שהרופא צפה כי נזק מסוג זה עשוי לקרות, כתוצאה מהשימוש במזרק הספציפי, כדי לקיים את דרישת הקשר הסיבתי שבעוולת הרשלנות ולהטיל אחריות על הרופא, בגין רשלנות רפואית שיניים.

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

5 תגובות

 • 10 ביולי 2011 בשעה 12:40

  תל אביב

  כנראה שיש ציפיות מרופאים להעריך אפשרות לנזק גם במקרים בודדים. עצוב במיוחד כשמדובר בילדים.

 • 10 ביולי 2011 בשעה 20:03

  רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

  תודה לעו"ד רפאל אלמוג על הפוסט המאלף.

  יש רופאי שיניים חסרי רגש ונטולי רגישות כלפי הפציינטים שלהם ואני חשתי מבשרי תופעה זאת והתייראתי לטפל בשיניי הקלוקלות תקופה ממושכת, עד שגיליתי רופאת-שיניים מלאכית, ששחררה אותי מהסיוטים והחזירה לי את האומץ לחייך בשיניים תקינות.

 • 11 ביולי 2011 בשעה 0:41

  טוב להזהר שבעתים מאשר להכות על חטא

  ילדים זה דבר עדין במיוחד ולכן נדרשת מידת זהירות מוגברת , וטוב להזהר שבעתים מאשר להכות על חטא

 • 11 ביולי 2011 בשעה 11:59

  רשלנות רפואית

  אם נצא מנקודת מבט ש,,רופא אינו אלוהים ( שגם הוא טעה לפעמים ) הרי שיש לנו בעיה כפולה..האחת חוסר מושלמות והשניה חוסר רצון להעיד נגד רופא אחר..כוון שצינת שבמקרה ישן יש בעיה אחרת ..אולי אז לא היתה אפשרות אחרת פרט לזריקה ..תהליך המעבר ל משחות על חוש , דיקור סיני וגז צחוק הגיע לרפואה ממש לא מזמן לעניות דעתי לפני כ 20 שנה בערך…שלא להמעיט את חומרת המצב , האחריות הרפואית ומצב המטופל ..קשה מאוד לקבוע אחריות במצב זה שכל לא היו כול אלטרנטיבות פרט ל אידורפינים האישיים של מהטופל והיכולת שלו לסבול כאב…אבל מדובר בילדה קטנה ..לאור מצבים דומים יש היום רופאי שיניים מיוחדים לילדים המכירים בבעיה טוב יותר מבעבר.

 • 11 ביולי 2011 בשעה 19:51

  רשלנות רפואית בילדה

  רופא השיניים היה צריך לצפות ולדעת כי נזק כזה עשוי לקרות(תמיד יש פעם ראשונה), ולמנוע ולמזער נזק חמור זה. האחריות והמחדל לדעתי חלים על הרופא.