התיישנות בין השיטין

האם יכולה חברת הביטוח ליצור תקופת התיישנות סמויה של תביעת ביטוח?

יוסף  רכש ביטוח תאונות אישיות אצל חברת מנורה במסגרת ביטוח עסק.

 

לאחר רכישת הפוליסה והצטרפותו לביטוח תאונות אישיות אצל מנורה, עבר יוסף תאונת עבודה, בעטייה נגרם לו שבר ביד אשר הותיר בו נכות צמיתה.

 

יוסף פנה את חברת הביטוח מנורה אשר לא מיהרה לרוץ ולשלם לו את תגמולי הביטוח. חברת הביטוח "שלפה" את תנאי הביטוח אליו הצטרף יוסף, לפיהם רק נכות מתאונה שנקבעה בתוך 10 חודשים ממועד התאונה מקנה למבוטח זכאות לתשלום תגמולי ביטוח. בהתאם לכך, דחתה חברת מנורה את תביעת ביטוח של יוסף.

 

יוסף לא קיבל את נימוקי דחיית תביעת ביטוח של מנורה, ובטרם חלפה תקופת התיישנות הקבועה בהוראות חוק הביטוח (3 שנים ממועד התאונה) הגיש לבית משפט השלום בקריות תביעה, בה הוא דורש מחברת הביטוח לשלם לו את תגמולי ביטוח נכות מתאונה מכוח פוליסת ביטוח תאונות אישיות שרכש למקרים אלה.

 

בית המשפט קיבל את תביעת יוסף לתשלום תגמולי ביטוח נכות מתאונה, בקובעו, כי הסעיף הסמוי שהוסיפה חברת מנורה בין תנאי פוליסת תאונות אישיות אסור ופסול הוא ועל כן יש לבטלו. בעשותה כן, הבהיר בית המשפט, כי חברת מנורה יצרה " התיישנות סמויה " המצמצמת את תקופת התיישנות הקבועה בסעיף 31 של חוק הביטוח מעבר לנקודת האיזון שביקש המחוקק לערוך ולטובתה. בית המשפט אף הוסיף וקבע, כי הסעיף עומד בניגוד גמור להוראות סעיף 39 של חוק הביטוח, לפיו לא ניתן להתנות על תקופת ההתיישנות הקבועה בסעיף 31 של חוק הביטוח (3 שנים) שלא לטובת המבוטח. ומשכך, יש לבטל את ההוראה הסמויה שהוסיפה חברת מנורה לפוליסה.

 

גולשים יקרים, ככל ונדחתה תביעת ביטוח שהוגשה על ידכם לתשלום תגמולי ביטוח להם הינכם זכאים בטענה, כי לא הוגשה במסגרת מועדי התיישנות הקבועים בפוליסה, למרות שתביעתכם הוגשה כדין ובמסגרת תקופת התיישנות המוקצבת לכם בחוק ובין היתר חוק הביטוח, אל תקבלו את הדחייה ופנו לערכאות השיפוטיות.

 

ראו כתבה נפרדת שהוקדשה באתר לנושא " התיישנות של תביעת ביטוח ".

 

בכל מקרה, אנו שבים וממליצים שלא לקבל את דחיית חברת הביטוח ככתבה וכלשונה ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין ביטוח הבקיא בתחום דיני הביטוח ובכלל זה במניין תקופת התיישנות של תביעת ביטוח.

 

לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין ביטוח הבקיא בתחום, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות דף יצירת קשר המופיע באתר.

 

ייעוץ וליווי משפטי מוקדם עשוי לשפר את סיכויי תביעתכם ומצבכם המשפטי.

 

נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בתשלום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני ביטוח

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.