זקוקים לייעוץ בתחום הפנסיוני?

על ההבדלים הקיימים בין קרן פנסיה לביטוחי מנהלים, הסיכונים הקיימים בקרן פנסיה, מתי נפנה לעורך דין ומה החשיבות בדבר? עיינו בסקירה שלפניכם. 

החוק בישראל קובע כי כל עובד שכיר במדינה, כולל עובד במשרה חלקית, זכאי להפרשה פנסיונית לאחר שהשלים את חודשי הוותק הנדרשים בחוק. הפרשות אלו יופרשו מהמעסיק ומשכר העובד, ויגדלו באופן הדרגתי במשך השנים. יש לציין שזכות זו להפרשות פנסיוניות איננה ניתנת לביטול בשום צורה ואופן, ומעסיק שלא יפריש לעובדיו כחוק עלול להיחשף לתביעה משפטית. כמו כן, במצב זה העובד זכאי להתפטר ולקבל פיצויים מלאים ממעסיקו.

במידה ועובד לא קיבל את הפרשות הפנסיה המגיעות לו כחוק בעת עבודתו, או כאשר פרש לגמלאות, מומלץ לו להיעזר בעו"ד ביטוח פנסיוני אשר המתמחה בדיני עבודה וביטוח, ובייצוג עובדים בבתי דין. עו"ד ביטוח פנסיוני מספק ללקוחותיו ייעוץ לגבי כל נושאי הביטוח הפנסיוני, בודק עבורם את הסדרי הפנסיה החדשים והישנים, מכין חוזי פרישה, מטפל בתחומי הביטוח, וינהל את התביעות מול חברות הביטוח בעת הצורך.

חשיבות הפנייה לעו"ד ביטוח פנסיוני

ענף הביטוח הפנסיוני הינו תחום מורכב וסבוך, המקושר לנושאים רבים שמתפצלים לתתי נושאים, וביניהם פוליסות ביטוח חיים, בריאות וסיעוד, ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי גמל. יתר על כן, כאשר נוצר הצורך לתבוע את חברת הביטוח על מנת לזכות בכספי התגמולים המגיעים למבוטח, נהיה הנושא סבוך עוד יותר. עורכי דין המתמחים בתחום הביטוח בכלל ובתחום הפנסיוני בפרט, מכירים את דיני הביטוח השונים ויוכלו לסייע ללקוחותיהם במילוי טפסי התביעה, בייצוגם מול חברות הביטוח ובניהול התביעה באופן יעיל ומהיר ככל האפשר. חשוב לציין, שגם אם ניסיתם להתמודד בעבר באופן עצמאי מול חברות הביטוח ונכשלתם, עדיין אין זה מאוחר לפנות לעורך דין שיעזור לכם לערער על פסיקת בית הדין.

הסיכון של כספי קרנות פנסיה

מרבית האוכלוסייה העובדת בארץ מפרישה בממוצע חמישית מהכנסותיה לקרנות פנסיה, וזאת על מנת שכספים אלו יכלכלו אותם בעת היציאה לגמלאות. אולם, להבדיל מפוליסות ביטוח בהן יודע המבוטח מהו הסכום שיקבל בעת פרישתו, תורת מדעי קרנות הפנסיה הינה אחת הסבוכות והנפתלות שבתחומי הביטוח. למעשה, אין שום הבטחה באשר לסכום הכסף שיתקבל בסופו של דבר. סכומי הקרן תלויים בהצלחת השקעותיה והיו לא מעט מקרים בהן השקעות כושלות של מנהלי הקרן הסתכמו בקופות מרוששות. בנוסף לכך, אם לא נרשם בקרן הפנסיה באופן ברור מיהם הזכאים לרשת את הכספים, אזי במידה ובעל הקרן נפטר קיימת אפשרות סבירה שייעלמו אל תוך הקרן.

אם לא דיי בכך, תקנוני קרנות אלו משתנים עם השנים, ולאחר שלושים שנות חיסכון אתם עלולים לגלות שקרן הפנסיה שינתה את נהליה לרעתכם. התקנונים הינם במקרים רבים בעלי סמכות המעפילה על רצונותיו של בעל הקרן, ולעיתים גם כאשר מצוין בצוואתו מי יקבל את כספיו, אם היורש איננו עומד בתקנות הקרן הוא לא יקבל את כספי הנפטר. לכן, לפני שאתם חותמים על חוזה לקרן פנסיונית עם חברת ביטוח חשוב להתייעץ עם עו"ד ביטוח פנסיוני, על מנת לדעת את זכויותיכם ולבחור באפיק ההשקעות הטוב ביותר עבורכם.

דוגמא לתביעת ביטוח פנסיוני

התובעת הייתה אישה שהתגוררה במשך שנים רבות עם בן זוגה עד לפטירתו, ביחד עם שני ילדיה. מדובר היה בגבר נשוי שאשתו סירבה להתגרש ממנו, אשר בחודשי חייו האחרונים הועבר למוסד סיעודי על ידי בני משפחתו, והורחק מבת זוגו. התובעת דרשה שבית הדין יכיר בה כידועה בציבור, כך שתוכל לזכות בכספיי קופות הגמל והפנסיה של המנוח. בעזרת עו"ד ביטוח פנסיוני שייצג את התובעת שוכנע בית הדין בצדקתה, כי הפרידה בחודשי חייו האחרונים של הנפטר נעשתה בכפייה. אי לכך, הוכרה התובעת כידועה בציבור וזכתה בתגמולי הנפטר.

לסיכום

ייתכן ואתם חושבים שעל ידי הפרשת סכום קבוע מדי חודש תוכלו לישון טוב בלילה, בידיעה שביום צאתכם לגמלאות תזכו לנוח על זרי הדפנה וליהנות מחיי רווחה בגיל הזהב. אולם המציאות רחוקה מדימויים אלו שכן תחום הביטוח הפנסיוני הינו מורכב וסבוך, ופעמים רבות פועל לרעת המבוטחים. לכן חשוב שלא להיות שאננים, לגשת לסיוע מטעם עו"ד ביטוח פנסיוני מבעוד מועד, ולא לחכות עד לרגע האחרון בו תדרשו לתבוע את חברת הביטוח.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני ביטוח

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

 • 2 באפריל 2019 בשעה 12:46

  עבדתי במקום עבודה לפני גיל 18, בערך בגיל 16, היום אני בן 24
  וגליתי שהפרשתי פנסיה כל השנים האלה ללא ידעתי, האם זו עברה על החוק של המעסיק לעשות לי פנסיה לפני גיל 18 ללא ידעתי?

  • 15 באפריל 2019 בשעה 17:26

   שלום עדי,
   הפרשת פנסיה לעובד היא זכות, ולא חובה.
   החוק מורה כי אין למעסיק חובה להפריש פנסיה לעובדים שמתחת לגיל 21 , אך ככל וברצונם לעשות כן, הרי שזוהי זכותם ומדובר בהטבה בלבד. היחיד שמרוויח מכך הינו העובד הצעיר, גם אם לא ידע על כך (למרות שהדבר כתוב בתלוש השכר מדי חודש).
   בכל אופן, אין המדובר בעבירה על החוק.
   סביר להניח כי ככל והיית ער להורדות בתלושי שכר ופונה אל המעסיק להפסיק את הפרשה באותם ימים, הוא היה עושה כן, הרי מדובר בהפסד ישיר של המעסיק.
   מפנייתך, לא ברור מה הנזק שנגרם בגין ההפרשה?
   בכל אופן, מדובר בשאלה הנוגעת לדיני עבודה ומומלץ לפנות לעורך דין בתחום. אין זהו תחום העיסוק של האתר.
   בהצלחה!

התגובה שלך