מימוש זכויות סיעודיות

לרשות חולה סיעודי מגוון אפשרויות למימוש זכויות, החל במוסד לביטוח לאומי, וכלה במשרד הבריאות, קופות החולים ותאגידי הביטוח. כל המידע על מימוש זכויות אלה, בסקירה.

פורום סיעוד

פורומים רלבנטיים ברשויות המדינה

במדינת ישראל ישנם כמה גופים האמונים על מימוש זכויות סיעוד של זכאי או של נפגע בהתאם למהות העניין, גילו של הזכאי ומצבו. פורום סיעוד הרלוונטי לרוב הזכאים, הנפגעים או הנזקקים לסיעוד בישראל הינו הביטוח הלאומי אך איננו פורום סיעוד יחיד.

פעילותו של המוסד לביטוח לאומי מוסדרת בחוק הביטוח הלאומי ועיקריה נוגעים למימוש רוב הזכויות החברתיות במדינת ישראל גם באמצעות חוקים נוספים מתחום הביטחון הסוציאלי. המוסד לביטוח לאומי מעניק גמלאות מסוגים שונים בשל נסיבות משתנות. גמלאות קבועות ניתנות למי שמסיבה כלשהי נפלט ממעגל העבודה באופן קבוע למשל קצבת זקנה, קצבת נכות וכד'. מלבד הקצבאות מפעיל המוסד לביטוח לאומי תוכניות שיקום לאוכלוסיות נזקקות שונות כגון נכים או קשישים. גמלאות נוספות ניתנות למי שאינו יכול לעבוד באופן זמני בשל פגיעה בעבודה או לחלופין דמי לידה או דמי אבטלה.

פורום סיעוד יכול להיות מוכוון לאוכלוסיה מסוימת ולתת שירותים לאוכלוסיה בהתאם לצרכיה הייחודיים. אוכלוסיית הקשישים הינה אוכלוסיה בעבורה ועבור רווחתה קיימים פורומים מגוונים. כך למשל גמלת סיעוד הניתנת מהביטוח הלאומי לאלו שעברו את גיל הפרישה וחיים בקהילה אך נזקקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות כגון הליכה, אכילה וכד'.

בב"ל 1700/01 שושנה פרנד נ' המוסד לביטול לאומי נקבע כי גם קשיש המתגורר במוסד אולם המוסד מורכב ממחלקה קולקטיבית של עצמאיים זכאי לגמלת סיעוד כמי שגר בקהילה שכן מוסד שהרוב המכריע של דייריו הינם עצמאיים איננו מוסד "סיעודי".

פורום סיעוד נוסף רלוונטי לאלו מבין הקשישים הנזקקים לאשפוז במוסד סיעודי הינו משרד הבריאות הבוחן את מצבו הגופני והסוציאלי של הקשיש, ובהתאם לזכאות משתתף בהוצאות האשפוז. פורום סיעוד נוסף הינו משרד הרווחה באמצעות יחידת השירות למען הזקן, הדואגת לספק את צרכיה של אוכלוסיה זו באמצעים שונים כגון כרטיסי אזרח ותיק, סיוע בבית הקשיש ועוד. פורום סיעוד רלוונטי לניצולי שואה למשל הינה הקרן לרווחת ניצולי השואה המעניקה שעות סיעוד לניצולי שואה באמצעות מתן סיוע בבית ניצול השואה לביצוע פעולות יומיומיות ועזרה במשק הבית.

פורומים רלבנטיים בתאגידים פרטיים

מלבד גופים ממשלתיים כגון המוסד לביטוח לאומי, משרדי ממשלה וקרנות ממשלתיות ישנם גופים עצמאיים שחלקם פעולים על בסיס תקציב ממשלתי, אך בסיס ההתקשרות איתם הוא עצמאי על ידי כל אדם מעוניין.  פורום סיעוד כזה הינן קופות החולים המאפשרות לחבריהן לרכוש ביטוחים משלימים שבמקרה הצורך יעניקו סיוע כספי רחב יותר מאשר הביטוח הלאומי ושאינו כלול בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. התשלום עבור ביטוחים משלימים אלו הינו תוספת לדמי החבר החודשיים.

פורום תביעות סיעוד נוסף הוא חברות הביטוח השונות, המציעות למבוטחיהן פוליסות ביטוח מגוונות המיועדות לכיסוי מלוא הצרכים הסיעודיים העתידיים של המבוטחים. מדובר בהסכם בו מתחייבת חברת הביטוח למבוטח ספציפי לסכומי ביטוח ולתקופת פיצוי מוסכמת בהתאם לפוליסה שהוא רוכש. תגמולי הביטוח משולמים למבוטח בסכום המשמש אותו להוצאות טיפול, אשפוז וכד'. אם המבוטח החלים ושוקם או חלילה נפטר, אזי תשלום תגמולי הביטוח נפסק. במקרים רבים קבועה בפוליסה תקופת המתנה במהלכה משלם המבוטח פרמיית ביטוח אך אינו זכאי ליהנות מכיסוי ביטוחי מלא.

פורום סיעוד משפטי בו תוכלו להתייעץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום הסיעוד, מצוי באתר זה ומנוהל על ידי משרד עורכי הדין אלמוג-שפירא. פנו אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר באתר על מנת לבחון את עניינכם ולקבל עזרה במימוש זכויותיכם.            

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תביעות סיעוד

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

 • 17 ביוני 2012 בשעה 12:19

  חברות סיעוד ?

  עדי שלום,
  איני יודע למה כוונתך באומרך "חברות סיעוד" ? תביעה למוסד לביטוח לאומי ולחברות ביטוח המבטחות מכוח ביטוחי סיעוד פרטיים או קולקטיביים יש להגיש באמצעות גורמים מקצועיים המוסמכים בכך. למיטב הבנתי חברות סיעוד לא מוסמכות בייצוג משפטי, ויכולות לסייע במילוי טפסים בלבד (על בסיס הכוונה משפטית שקיבלו מראש). היחידים שיכולים לייצג אותך הם עורכי דין הבקיאים בתחום.
  בכל הנוגע לביטוח לאומי, צרי עימי קשר ואסביר לך בדיוק כיצד מגישים, ללא כל תמורה.
  חברות הסיעוד לא יכולות להתנות את השירות שלהם, בשירות משפטי כמתואר על ידך.
  אשמח להשיב על שאלות נוספות.

  בברכה,

  רפאל אלמוג, עו"ד
  אלמוג-שפירא, משרד עו"ד

 • 16 ביוני 2012 בשעה 10:51

  תביעה לפי חוק סיעוד

  שלום רב,
  האם יש הבדל בין הגשת תביעה לגמלת סיעוד לביטוח לאומי באופן עצמאי או באמצעות חברת סיעוד?
  הכוונה, האם הגשה באמצעות חברת סיעוד לא פוגעת באפשרות לעבור לחברה אחרת ?
  במידה ובעתיד נבקש גמלת סיעוד במקום עזרה סיעודית, האם חברת הסיעוד תגזור עמלה מהגמלא?
  כיצד לנהוג כך שנשמור על האינטרסים שלנו ולא נפגע מהתנדבותם של חברות הסיעוד להגיש את התביעה ?
  תודה.

התגובה שלך