חשיבות ההכרה בפגיעה על ידי הביטוח הלאומי

לעיתים אדם נפגע בתאונה אשר נחשבת על פי הדין כתאונת עבודה, אולם נזקיו בשלב בו הוא פונה למוסד לביטוח לאומי אינם משמעותיים. האם במקרה כזה יש טעם בכלל לפנות למוסד לביטוח לאומי להכרה בתאונה כתאונת העבודה ? מהי למעשה הנפקות בהכרה עצמה ? על כך ועוד בכתבה זו.

חשיבות ההכרה על ידי הביטוח הלאומי

עקרון אי הסופיות וחשיבות ההכרה בנזק כנובע מפגיעה בעבודה

לרוב, לאחר שאירעה לעובד פגיעה בעבודה, מבקש הוא לדעת מהם אחוזי הנכות מהם הוא סובל ו"האם יצא לו מהגשת תביעת ביטוח לאומי משהו". על פי חוק הביטוח הלאומי, נפגעי תאונות עבודה שאירעה להם פגיעה בעבודה ואשר נמצאו על ידי וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי כסובלים מנכות צמיתה בשיעור של 9%-19%, זכאים למענק כספי חד פעמי ואילו כאלה שנמצאו סובלים מנכות צמיתה בשיעור גבוה מ 19% אחוזים זכאים לקצבה חודשית.

נפגעים רבים לאחר שמקבלים תשובה על שאלה זו ומגלים, כי תביעה לביטוח לאומי לא תועיל להם, זונחים את המקרה. אותם נפגעים יוצאים מנקות הנחה, לפיה אם לא יצא להם דבר בשלב הנוכחי, אז בשביל מה כל הטרחה. למרבה הצער, נפגעים רבים עקב פגיעה בעבודה אינם מבינים שלהגשת התביעה לביטוח לאומי קיימת חשיבות רבה, גם אם בשלב מיידי לא יראו דבר.

כפי שנראה להלן, לעיתים חשובה דווקא יותר ההכרה כנפגעי עבודה מאשר שיעור הנכות ולכן חשוב להגיש תביעת ביטוח לאומי.

ברגע שהמוסד לביטוח לאומי הכיר בתאונה שאירעה לעובד ככזו שנגרמה תוך כדי ועקב תנאי העבודה, גם אם לא נקבעו לעובד בשלב המיידי שלאחר הגשת תביעת ביטוח לאומי אחוזי נכות, רשאי אותו נפגע לשוב ולפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לבדיקה חוזרת, מידי שישה חודשים במידה וחלה החמרה במצבו הרפואי.

ביטוח לאומי מלווה את הנפגע הלאה, אם מצבו יחמיר יגדיל ביטוח לאומי את התנאים שמגיעים לו. יש לדעת, כי לא רק המבוטח רשאי להגיש בקשה לבדיקה נוספת עקב החמרה וגם ביטוח לאומי יכול ליזום בדיקה כזו. הן ביטוח לאומי והן נפגעי תאונות עבודה, רשאים לבקש דיון מחדש בדרגת הנכות, אם חלפו שישה חודשים מהקביעה הקודמת. נפגעי תאונות עבודה יהיו רשאים לבקש אם חלה החמרה במצבם ואילו ביטוח לאומי יוכל לבקש, אם חל לטענתו שינוי במצב הנפגע.

לאור האמור לעיל, אנו ממליצים לכם, נפגעי תאונות עבודה להגיש תביעת ביטוח לאומי, גם אם אתם סבורים שנגרם לכם נזק זמני וחולף שאינו מזכה באחוזי נכות. זכרו, כי מצבכם הרפואי עשוי ברבות השנים להחמיר ולהתדרדר עקב פגיעה בעבודה ולכן הכרתו של ביטוח לאומי בתאונה חשובה. בכל מקרה, אנו ממליצים לכם לפנות קבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין המתמחה במימוש זכויות בביטוח לאומי לשם בחינת זכויותיכם ומימושם.

לקבלת ייעוץ משפטי, הבקיא בתחום מימוש הזכויות בביטוח לאומי וייצוג בערכאות השונות, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. ייעוץ, הדרכה וליווי משפטי מוקדם על ידי עורך דין, עשוי לשפר את מצבכם המשפטי.

נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך