התנאים לקבלת גמלת נכות

ענף ביטוח נכות הנו ענף אליו כל אדם המבוטח בביטוח הלאומי יכול לפנות לצורך קבלת קצבה/גמלה. יחד עם זאת, בענף ביטוח הנכות קיימים תנאים ברורים לצורך הזכאות לקצבה/גמלה. על תנאים אלו ועוד במסגרת כתבה זו.

תנאים לגמלת נכות

גמלת נכות כללית בביטוח הלאומי

תביעות נגד ביטוח לאומי, רבות ומגוונות הן. אחד הענפים המשרת מספר רב של אזרחים במדינה הסובלים ממגבלות תפקוד עקב ליקוי רפואי שאינו קשור אל פגיעה בעבודה הוא ענף ביטוח נכות. בשונה מהליכים עקב פגיעה בעבודה, הנכות התפקודית היא שמקנה בענף נכות כללית זכות בקצבה חודשית. כמו כן, בענף זה מבוטחים כלל תושבי המדינה, מגיל 18 ועד גיל הפרישה הקבוע בחוק, ללא קשר להיותם עובדים. כך למשל, מבוטחות בענף זה גם עקרות הבית.

על מנת להיות זכאים לקבלת קצבה חודשית, על פי תביעת נכות ביטוח לאומי (ענף נכות כללית), יש לעמוד בשני תנאים מצטברים:

[1] המבוטח סובל מאחוזי נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות.

אגב, המבחנים לקביעת דרגת הנכות הם אותם המבחנים שמשמשים לקביעת דרגת נכות רפואית בביטוח נפגעי עבודה עקב פגיעה בעבודה. יש לציין, כי חוק הביטוח הלאומי מעמיד לרשות המבוטח חלופה, לפיה גם מי שיש לו 40% יכול להיות מוכר, בתנאי ש-25% מהם לפחות מתייחסים לליקוי בודד.

[2] חלה פגיעה מלאה או חלקית בכושר להשתכר וגם בהשתכרות בפועל.

פקיד תביעות נגד ביטוח לאומי בודק האם כושרו של המבוטח להשתכר נפגע והאם המבוטח אינו משתכר בפועל. תביעת נכות, תוכר בתנאי שחלה ירידה בשיעור 50% או יותר בשכרו של המבוטח ובמידה והמבוטח אינו עובד נבדקת יכולתו של המבוטח להשתכר בגובה 25% משכר הממוצע, לפחות. באשר לעקרות בית המבחן הוא יכולתה של עקרת הבית לתפקד בבית. צריך שהיכולת שלה לבצע פעולות שמקובלות במשק בית רגיל, תצטמצם ב-50% או יותר.

[3] הכנסות המבוטח אינן עולות על המותר בחוק

תנאי מצטבר נוסף שעל המבוטח להציג על מנת להיות זכאי לקצבת נכות כללית: עליו להראות לפקיד התביעות בביטוח לאומי כי אינו משתכר בשכר העולה על 45% משכר הממוצע במשק, ובמחלות מסוימות כמפורט בחוק, עליו להראות ששכרו אינו עולה על 60% משכר הממוצע במשק. מידע אודות שיעור שכר הממוצע במשק ניתן לקבל באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הזכויות האפשריות בעקבות התביעה

במידה ומתקבלת תביעת נכות בביטוח הלאומי, זכאי המבוטח לקצבת נכות. קצבת הנכות הינה נגזרת של דרגת אי הכושר – מגבלות תפקודיות. קצבת נכות ליחיד הסובל מדרגת אי כושר מלאה הינה בסך של 2,081 ש"ח נכון ליום 1.1.09 והיא משולמת בהתאמה למי שסובל מדרגות אי כושר נמוכות יותר. על קצבת הנכות עשוי המבוטח לקבל תוספות כאלה ואחרות כגון תוספות עבור בן/בת זוג וכל אחד משני הילדים הראשונים (ראה/י כתבה בנושא גמלאות מיוחדות בענף נכות). אגב, שיעור הקצבה נשמר גם בהגעת המבוטח לגיל הזקנה (גיל פרישה) והנכה זכאי לקבל השלמה לסכום קצבת הזקנה עד לגובה קצבת הנכות.

יש לומר, כי דרגות הנכות ואי הכושר שנקבעו ניתנות לשינוי.

בהליכי מימוש הזכויות בענף נכות כללית ישנו עקרון אי הסופיות, לפיו ניתן יהא לקיים בדיקה מחודשת של הבעיה הרפואית או אי הכושר להשתכר בתום שיש חודשים מהקביעה האחרונה, ביוזמת המבוטח או ביוזמת ביטוח לאומי.

גולשים יקרים, ככל והינכם סובלים מנכות רפואית בשיעורים המפורטים מעלה והינכם מתקשים באופן חלקי או מלא להשתכר, דעו, כי ייתכן והינכם זכאים לקצבת נכות ואנו ממליצים לכם לפנות לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין ביטוח לאומי הבקיא בהליכי מימוש זכויות בביטוח הלאומי, לרבות קצבת נכות.

לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עו"ד, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. ייעוץ, הדרכה וליווי משפטי מוקדם על ידי עורך דין ביטוח לאומי, עשוי לשפר את מצבכם המשפטי.

נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בהתחייבות.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום ביטוח לאומי

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי למבוטח" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

4 תגובות

 • 25 באוקטובר 2021 בשעה 20:45

  ערעור על ההחלטה של הצוות בבטוח לאומי יש לי
  נזק חבלתי בברך אני צולע ותנועת כף רגל מוגבלת מצותאה מהברך,וראיה מאוד ירודה ,וכאבי גב תחתון
  חזקים ,ומוטפל אצל פסיכיאטרי עכב פוסט טראומה
  אני מבקש לי לחיות אין תקווה לחיות

  • 26 באוקטובר 2021 בשעה 0:18

   שלום סאהר, קשה להבין מדוע סירב הביטוח הלאומי ודחה את תביעתך.
   אך, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ פרטני ובחינת נסיבות המקרה, לרבות התיק הרפואי והפרוטוקולים של המל"ל.
   בריאות שלמה והצלחה!

 • 27 באוגוסט 2017 בשעה 17:57

  אבקש לחזור אליי לייעוץ

  • 27 באוגוסט 2017 בשעה 22:52

   בשמחה. אנא השאר פרטים ליצירת קשר, בהודעה אישית.

התגובה שלך