כאשר בני הזוג גורמים האחד לשני נזק

המסגרת המורכבת והרגישה ביותר בחיי כל אדם היא כמובן התא המשפחתי ובתוכה חיי הנישואין. יש אינספור סיבות אשר עלולות להוביל לסיום הקשר, בגידה של אחד מבני הזוג, מחלוקות ומריבות בלתי פוסקות ולעיתים גילוי מוקדם או מאוחר על חוסר התאמה משוועת. במרבית מן המקרים, תהליך סיום הנישואין הופך למייגע ואף בלתי נסבל אשר יכול להמשך לא מעט זמן. במהלך תקופה זו ואף לפניה, סערת הרגשות נמצאת בשיאה כאשר במהלכה אחד מבני הזוג או שניהם עלולים לגרום לנזקים כבדים אחד לשנייה ולהיפך. בגין אילו נזקים ניתן לתבוע את בן או בת הזוג? כל התשובות במאמר שלפניכם.

תביעת נזיקין בגין בגידה

בגידה של אחד מבני הזוג היא לרוב אקט שמוביל לסיום הנישואין. ההשלכות של מעשה הבגידה אינן מסתכמות אך ורק בגירושין אלא גורמות למפח נפש, תחושת השפלה, עלבון, כעס ולעיתים אף פגיעה במוניטין של הצד הנבגד. האם תחושות אלו מהוות נזק של ממש המזכות בפיצויים כספיים?  התשובה אינה מוחלטת, תלוית נסיבות וכל מקרה נבחן לגופו בבית המשפט. יחד עם זאת, לאחרונה ניתן פס"ד (מ.ז. נגד א.ז.)  במקרה בו בעל אשר טען כי אשתו בגדה בו ואקט הבגידה גרם לו לנזק נפשי וכלכלי. סכום הפיצויים אשר הבעל דרש עמד על 226,000 ש"ח. על אף שבית המשפט לענייני משפחה בטבריה דחה את תביעתו של הבעל, נפסק כי אקט הבגידה מהווה הפרה של חוזה הנישואין בין בני הזוג וכי בגידה, כשלעצמה, עשויה להקים עילה לפיצוי כספי. כלומר, נוצר תקדים המאפשר הגשת תביעות נזיקיות לבית המשפט בשל בגידה.

תביעת נזיקין בגין סרבנות גט

גם אם החלטתם להיפרד ולהתגרש סופית, במקרים מסוימים לא מדובר בסוף פסוק. אי קבלת הגט שנתיים מיום הגשת תביעת הגירושין לבית הדין הרבני, מוגדרת כמצב של סרבנות גט הן מצד האישה והן מצד הגבר. במרבית המקרים הסיבות לסרבנות הגט של אחד מבני הזוג נובעות מסכסוכים ממוניים, יצר נקמנות בשל בגידה, חוסר רצון והשלמה לסיים את מערכת הנישואין ועוד. מעבר לסנקציות אשר בית הדין הרבני יכול להטיל על סרבני הגט כגון, שלילת רישיון נהיגה, הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ, מאסר בפועל ועוד, קיימת גם עילה נזיקית. כלומר, ניתן לתבוע את הצד שכנגד בשל נזק שנגרם בשל הסרבנות. לאחרונה ניתן פס"ד בבית המשפט לענייני משפחה (תמ"ש 44248-05-10 כ.ש נ' כ.ש) אשר קבע פיצויים לטובת התובעת בגובה של 164,000 ש"ח (4,000 ש"ח עבור כל חודש בו האישה הייתה מסורבת גט). הנימוקים לקבלת התביעה היו בין היתר נעוצים בעובדה שהקשר בין בני הזוג נתפס כחוזה מחייב, כלומר ניתן לתבוע פיצויים מכוח הפרת חובה חוזית והפרת חובת תום הלב הקבועה בחוק החוזים.

תביעת נזיקין בגין אלימות פיסית ומילולית

אחת הסיבות לסיום קשר הנישואין עלולה להיות בשל אלימות פיסית ומילולית הננקטת כנגד אחד מבני הזוג. מעבר לרצון לסיים את הנישואין בשל האלימות, האם לנזק הפיסי והנפשי שנגרם כתוצאה מהאלימות לאחד מבני הזוג יכול לזכות בפיצויים כספיים? התשובה היא בהחלט כן. במקרה שנדון לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה (תמ"ש 34994-06-10 ש.א. נ' ס.ד.) ניתן סעד כספי בגובה של 150,000 ש"ח לטובת התובעת אשר חוותה אלימות פיסית ומילולית קשה מצד בעלה. הנימוקים למתן הפיצויים היו בין היתר בשל העובדה כי האישה הצליחה להוכיח נזק נפשי הנגרם כתוצאה ישירה מהתנהגותו האלימה של בעלה כלפיה.

סוף דבר

יש עוד לא מעט מקרים העלולים ל"זכות" את אחד מבני הזוג בסעד כספי, מקרים כגון פגיעה בפרטיות, נטישה, גירושין מתוך כורח, לשון הרע, הצגת מצג שווא טרום הנישואין ועוד. במקרה בו אתם חשים כי נגרמה לכם עוולה מצד בן הזוג, חשוב להתייעץ עם עו"ד המתמחה בנזיקין על מנת לבדוק האם קיימת לכם עילה לתביעה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

6 תגובות

 • 27 ביולי 2020 בשעה 19:04

  שלום לפני כמספר חודשים עברתי יחד במתכון זוגיות לחיות האירופה, מצד בן זוגי שהתגורר בישראל ועשה רילוקיישן למדינה אחרת, הרגשתי לאחר שנה שהוא מאוכזב שאני לא עוברת יחד איתו, והוא מאוד עודד אותי להגיע ושיהיה בסדר שאני ללא ויזה וללא מישרת עבודה, עשיתי רילוקיישן עם כל חיי לחיות איתו, הוא מצידו לא החתים אותי על חוזה דירה, הוא כן היה מאוד תומך ועזר לי כלכלית כשלא הצלחתי לתת באופן השווה של חלוקת הבית, לאחר חודשיים החליט להפרד ולסיים את הקשר כשהוא יודע שאני ללא ויזה ובמצב כלכלי לא אפשרי בגלל הקורונה.

  המצב הנפשי הכלכלי והביראותי שלי ניזוק לאחר שהוא העיף אותי מהדירה לרחוב, יש לציין שהתנהגותי הייתה רגועה ללא ריבים ובאופן מלא נכונות להסדיר את התקופה על מנת שיהיה לי קורת גג תקינה.

  לאחר מכן הוא חסם אותי מכל דרך אפשרית למרות שלא הייתה סיבה או תקשורת בנינו..

  היינו 3 שנים יחד ומרגיש לי שהוא ניצל אותי.

  או שאולי נהנה מחהכניס אותי לבור שהוא עצמו חפר לי, סך כל ההפסדים שלי והפסדת המישרה שלי בישראל עומדת על מעל 40 אלף ש"ח פלוס חובות שאליהם נקלעתי עקב המעבר הזה.

  והמצב הרפואי והנפשי…

  איך אוכל לטפל בסוגייה על מנת לקבל לפחות מחצית מהכספים שהפסדתי בעקבות המעבר איתו למדינה אחרת?

  הכאב והנזק הרפואי והנפשי?

  • 3 באוגוסט 2020 בשעה 9:46

   מיכאלה שלום,

   על פניו, מהנתונים המופיעים בפנייתך, יהיה קשה לבסס עילת תביעה נגד בן זוגך לשעבר בהתאם ליסודות העוולות בדיני הנזקין. יחד עם זאת, דרושים פרטים נוספים.
   כדי לבחון את המקרה באופן מקצועי, מומלץ לפנות עם כל הפרטים לעו"ד העוסק בתחום.

   בהצלחה!

 • 28 בינואר 2019 בשעה 10:27

  שלום, שאלתי היא כדלקמן: חייתי בארץ עם בן זוג קנדי, ישראלי לשעבר, במשך שנתיים, החלטנו שאנחנו עוזבים לקנדה ,הוא עזב לפניי, אני סגרתי פה העל ,מקום עבודה של 13 שנים, הפסדתי פיצויים ,מסרתי המון רכוש כדי לעזוב ושנייה לפני שעברתי לקנדה ,הוא שלח הודעת ווטסאפ שהוא מסיים את הקשר, אני רוצה להכאיב לו, האם יש טעם ?

  • 29 בינואר 2019 בשעה 15:27

   שלום שרון,
   לא ברורה הערתך ובקשתך "להכאיב לו". בכל מקרה, מבחינה משפטית, נראה כי דרשותיך הינן אודות הפסדי השכר שנאלצת לעזוב את מקום עבודתך ופיצויי הסתמכות על מעברך לקנדה בגין הצגת מצג שווא טרום הנישואין מצד בן זוגך לשעבר.
   יש כאן שאלה שהינה בבסיסה בתחום דיני הגירושין.
   השאלה הנזיקית, הינה רק נגזרת.
   בהצלחה!

 • 9 ביולי 2018 בשעה 21:25

  בחינת אפשרות תביעה נזיקית בין בני זוג פגיעה כלכלית

  • 10 ביולי 2018 בשעה 12:01

   מה השאלה?

התגובה שלך