תאונה – תאונות

רוצים לדעת כיצד מוגדר המונח "תאונה" (על פי דיני הנזיקין ובפוליסות הביטוח השונות)? כיצד מתרחשות תאונות? מה עושים במקרה של תאונה? בכתבה המלאה תוכלו למצוא תשובות לשאלות אלה.

כמעט כל אחר מאיתנו חווה במהלך שגרת החיים תאונה כזו או אחרת.
פעמים רבות, אנו שואלים את עצמו האם תאונה זו מקנה לנו עילת תביעה לקבלת פיצוי על הנזקים שנגרמו לנו כנגד גורם כלשהו.
גולשים יקרים, בכתבה הבאה, נעמוד על הגדרת המונח " תאונה ", הוואריאציות בהן מתרחשות תאונות ומה עלינו לעשות עם התרחשות תאונה.
מהי תאונה ?
כלל ניתן להגדיר תאונה כאירוע בלתי צפוי, אשר ניתן למקם אותו בזמן ובמקום.
תאונה יכולה להתרחש בוואריאציות שונות ומשונות כאשר לרוב היא מקנה זכאות לנפגע לפיצוי מגורם כזה או אחר. הסיבה לכך היא שרוב התאונות נובעות בשל מעשיו או מחדלו של אדם, אף שבהחלט קיימת האפשרות להתרחשות תאונה עקב אסון טבע או אף תאונה עצמית, בהן לא תהינה לנפגע עילת תביעה.
חשוב לדעת, כי קיימת הבחנה בין הגדרת המונח תאונה על פי דיני הנזיקין ובין הגדרתה על פי חברות הביטוח השונות בפוליסות ביטוח פרטיות באלו ניתן למצוא תוספות להגדרה, כגון דרישה כי התאונה תיגרם על ידי "אמצעי אלימות חיצוניים וגלויים לעין".
ראו בנוסף המונח " תאונה " בלקסיקון ביטוח באתר זה.
כיצד מתרחשות תאונות ?
ובכן, תאונות יכולות להתרחש בין השאר עקב מעשה או מחדל של אדם או גוף, רשלנות או הפרה של חובה חקוקה.
כמו כן, תאונה יכולה להיגרם בואריאציות רבות. כך למשל, תאונה יכולה להיגרם במהלך נהיגה או נסיעה בכל רכב מנועי  (תאונת דרכים), תוך כדי ועקב העבודה (תאונת עבודה), תוך כדי הליכה ברחוב, שימוש במתקני ספורט, ביקור בקניון או בפארק (תאונה ברשות הרבים), על ידי נשיכת כלב, תוך כדי ועקב שירות צבאי ועוד.
מה עושים במקרה של תאונה ?
במידה והתאונה נגרמה עקב נהיגה או נסיעה בכלי רכב מנועי, או הליכה במעבר חצייה (תאונת דרכים), ראו בנוסף הכתבה " תאונות דרכים – עצות שימושיות " אשר פורסמה באתר.
במידה והתאונה אירעה ברשות הרבים, ראו בנוסף הכתבה " טיפים לאחר תאונה בשטח ציבורי " אשר פורסמה באתר.
כפי שניתן לראות בכתבות אלה, פנייה אל עורך דין נזיקין עקב תאונה קיימת חשיבות רבה. עורך הדין יבחן האם ישנה עילת תביעה, יכווין את הנפגע באשר לאופן הטיפול הנכון לצורך מימוש הזכויות, ואף יבחן האם קיומה של אותה תאונה מקנה לנפגע זכויות נוספות על פי פוליסות ביטוח פרטיות שברשותו או על פי דין, כגון זכויות בביטוח לאומי.
לאור האמור לעיל, בכל מקרה של תאונה, אנו ממליצים לכם להיוועץ עם עורך דין נזיקין הבקיא בתחום, בסמוך ככל הניתן למועד התאונה.
לקבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין נזיקין והערכת סיכוי תביעתכם, באפשרותכם לפנות אלינו  באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר. פנייה בסמוך לתאונה ככל הניתן עשויה לשפר את מצבכם המשפטי, סיכויי תביעתכם או הפיצוי לו הינכם זכאים.
נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בתשלום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.