תאונות ספורט: בדרך לנינג'ה עוצרים לפעמים בחדר מיון

תאונות ספורט

כשלבשתם את בגדי הספורט, נעלתם את הנעליים, מילאתם את הבקבוק במים, תחבתם את הנייד למנשא המיוחד על הזרוע, אולי גם עיטרתם את מצחכם בסרט סופג זיעה ויצאתם מביתכם לאימון, לא העליתם בדעתכם שכל ההכנות המרגשות האלה תסתיימנה במיון.

כמו שאומרים בשפת היום יום – Shit happens, ותאונות ספורט מככבות בדירוג גבוה בקטגוריה המבאסת הזאת.

תאונות ספורט קורות כל הזמן ובכל מקום. חשוב לדעת כי במצבים רבים ניתן לקבל פיצוי, גם אם נדמה לכם שאין לכם את מי להאשים אלא רק את עצמכם. שווה לבדוק. שווה מאד. בדיקה כזו מומלץ לעשות עם עורך דין שמתמחה בתחום, כי לא רק האלוהים נמצא בפרטים הקטנים, לפעמים גם הפיצוי הראוי נמצא שם. רק מקצוען שעוסק בתחום יכול לשים את האצבע על פרט זה או אחר, שעשוי להפוך את הפציעה שלכם ממשהו מבאס מאד למשהו מבאס אבל שלפחות מקנה לכם פיצוי ראוי.

תאונות ספורט מקצועיות

הכוונה היא לאדם אשר משתכר מעיסוקו בספורט כלשהו, מטעם קבוצה או נבחרת ספורטיבית, למשל: שחקן כדורגל, אצן, מתאבק ג'ודו וכו'.

אם הפציעה אירעה במהלך פעילותכם כספורטאים מקצועיים מצבכם בכלל טוב. על פי חוק הספורט כל פעילותכם – אימונים, תחרויות, משחקים –  מבוטחת.

כאשר ספורטאי מקצועי נקלע לתאונה הוא סובל משתי פגיעות בו זמנית: נזק פיזי גופני, וכן פגיעה ביכולת ההשתכרות שלו. על מנת לממש את זכויותיו לפיצויים על הפגיעה שאותה תאונת ספורט גרמה לו, עומדים לרשות הנפגע מספר כלים:

תחילה, חוק הספורט בישראל קובע, כי על כל אגודה או ארגון ספורטיבי חלה החובה לבטח את הספורטאים החברים בה. משמעות הדבר היא, שכאשר ספורטאי נקלע לתאונת ספורט במסגרת פעילות של הארגון אליו הוא משתייך (תחרות, משחק או אימון), הוא יקבל פיצויים לפי האמור בפוליסת הביטוח שנרכשה עבורו על ידי מעסיקו.

סוג הביטוח, הסיכונים המכוסים, סכומי הביטוח ופרטים נוספים מפורטים בתקנות הספורט (ביטוח). כך למשל, פוליסת הביטוח מעניקה פיצויים לספורטאים אשר נפגעים במסגרת תאונת ספורט עבור: טיפול רפואי, אובדן ימי עבודה, נכויות ומקרי מוות. סכום הביטוח אשר נקבע בתקנות למקרה של מוות מתאונה הוא 100,000 ש"ח למי שמלאו לו 20 שנה.

חשוב לדעת כי תגמולי הביטוח המשולמים על פי הפוליסה שנרכשה לספורטאי מכוח חוק הספורט אינה מייתרים את זכותו של הספורטאי להגיש תביעת ביטוח על פי פוליסת ביטוח פרטים שרכש, כגון פוליסות תאונות אישיות, נכות מתאונה או אף אובדן כושר עבודה, אלא אם אותה פוליסה מחריגה מפורשות אירועי ספורט או אירועי ספורט מהסוג בו עסק. אם אכן קיימת פוליסת ביטוח פרטית שרכש הספורטאי, חשוב לבדוק אילו זכויות היא מעניקה למבוטח במקרה של תאונה.

אם הייתם מספיק מסודרים ודאגתם לרכוש גם פוליסה לכיסוי תאונות אישיות יש לבדוק האם האירוע מכוסה על ידי הפוליסה או שמא הוחרג ממנה. (החרגה הכוונה לתנאי המוציא מראש מכלל כיסוי מצבים מסוימים. במקרה כזה הפוליסה עשויה להחריג תאונה שאירעה בשל פעילות מקצועית). אם האירוע לא הוחרג הרי שיכול שתזכו בפיצוי גם מטעם חברת הביטוח אשר ביטחה את פעילותכם המקצועית וגם מטעם חברת הביטוח ממנה רכשתם פוליסה לביטוח תאונות אישיות.

בנוסף, תאונה עשויה לזכות את הספורטאי הנפגע בזכויות ותגמולים במסגרת המוסד לביטוח לאומי בהיותו עובד. כך למשל, במידה ונגרמה לספורטאי נכות עקב תאונה שהתרחשה במסגרת עיסוקו, באפשרות הספורטאי להגיש תביעה להכרה בתאונה כפגיעה בעבודה וקביעת דרגת נכותו. ככל ותוכר, הספורטאי יזומן לבדיקה על ידי וועדה רפואית אשר בהתאם לממצאיה יוכל לעמוד על זכותו לגמלאות הקבועות בחוק (מענק ו/או קצבת נכות, תלוי באחוזי הנכות שיקבעו, ככל ויקבעו).

אם תאונת ספורט מתרחשת בגלל ליקויים במתקן שבו התקיימה הפעילות הספורטיבית, הנפגע יהיה רשאי להגיש תביעת נזיקין כנגד בעלי המתקן  ו/או מתקיני המתקן, מפעילי המתקן ועוד גורמים אפשריים. למשל, אם מגרש כדורסל אינו מתוחזק כהלכה, וכתוצאה מכך מתרחשת תאונת ספורט, הספורטאי הנפגע יהיה רשאי להגיש תביעת פיצויים נגד הגוף שאחראי על המגרש או על תחזוקתו (בדרך כלל, המועצה המקומית).

חשוב לדעת, כי אין המדובר בפיצוי כפול, היינו גם על ידי הביטוח הלאומי וגם על ידי הגורם האחראי בתביעת הנזיקין, ובתי המשפט מקזזים בין התגמולים המשולמים.

תאונות ספורט אינפוגרפיקה

ימי כיף בעבודה

ימי כיף וגיבוש בעבודה לפעמים גם הם מסתיימים במיון, גם אצל כאלו שאינם עוסקים בהכרח בספורט כמקצוע. שלל פעילויות ספורט, אתגריות יותר ואתגריות פחות, אשר גורמות לנזקים. האם המפעיל התרשל? האם אתם לא נשמעתם להוראות? את כל זה יש לבדוק. הואיל והנזק אירע במסגרת העבודה גם המעסיק שותף לתהליך ונושא באחריות במידת הצורך [ראו מאמר: תאונת עבודה מעבר לשעות העבודה].

חשוב לדעת, כי מלבד לזכויות האפשרויות בתביעת נזיקין למול המעסיק, ייתכן ולרשותכם זכויות גם במוסד לביטוח לאומי – ענף נפגעי עבודה.

תאונות בחדר כושר

מצב אחר בו אתם עלולים להיפצע בשל פעילות ספורטיבית הוא במהלך אימון בחדר כושר.

תפיסה רווחת גורסת שאם נפצעת / נחבלת / החלקת בטריטוריה אשר הפעילות בה מבוטחת – אתה מסודר. "יש ביטוח" אתם אומרים, פונים להנהלת חדר הכושר ובטוחים שהשיק בדרך.

אז זהו, שלא. כל נזק הוא בר פיצוי רק אם התקיימו התנאים להטלת חובת פיצוי על המזיק. על הניזוק להוכיח כי המזיק התרשל. כי ההתנהלות שלו חרגה מסטנדרט התנהגות סביר, המצופה מכל אדם המנהל פעילות דוגמת זו אשר ממנה הניזוק נפגע.

אם החלקתם מהמכשיר ושברתם את הרגל כי המכשיר היה במצב לא תקין – המפעיל בהחלט התרשל ואתם עשויים להיות זכאים לפיצוי. אבל אם החלקתם כי בדיוק גללתם את הפוסטים האחרונים, פיזרתם לייקים ובדקתם כמה צברתם אתם, ועל הדרך איבדתם אחיזה ועפתם, אתם אולי יכולים לתבוע את מרק צוקרברג (לא באמת). לא את הנהלת חדר הכושר.

אם החלקתם ונפלתם בכניסה לחדר הכושר כי הרצפה הייתה רטובה ולא הייתה שום אינדיקציה המזהירה מפני המצב המסוכן הזה  – מחזיק המקום התרשל ואתם זכאים לפיצוי. אבל אם החלקתם כי דרכתם על אחד השרוכים שלא היו קשורים היטב, כי משכתם את המראה המגניב של שרוכים פרומים עד לרגע שבו ממש תעלו על המכשיר – תוכלו לתבוע אולי את מוביל דעת הקהל שהחליט ששרוכים פרומים זה קוּל. לא את מפעיל המקום.

ומה לגבי חדרי כושר ביתיים מאולתרים?

מאמני כושר רבים נוהגים לקיים בביתם אימוני כושר, כשהעלות כמובן נמוכה באופן משמעותי מזו הנדרשת בחדר כושר רשמי. חשוב מאד לבדוק האם פעילות המאמן מבוטחת. אם ניזוקת כי גומיית כוח נתקה מהקיר במהלך אימון ופגעה בך, ייתכן והמאמן התרשל בהתקנת הציוד, וכי תזכה במשפט נגדו, אבל ספק אם יהיה ממי לגבות את הפיצוי. המאמן כבר מזמן פועל במקום אחר ורוץ חפש אותו.

תאונות במרחב הפתוח

כאמור תאונת ספורט יכולה להתרחש בכל מקום, בכל מצב. יצאתם לרכיבה על אופניכם החדשים. אחרי עשר דקות מצאתם את עצמכם על הגב. הושבתם לשבוע, לא עבדתם, היה צריך לטפל בכם, סבלתם עד מאוד. ואז, בהנחה שתשמחו לפחות לקבל פיצוי ראוי, יש לבדוק מה גרם לתאונה? אולי מהמורה בכביש, שלא הייתה אמורה להיות שם, גרמת לכם לעוף? ואולי האופניים היו במצב לא תקין? כיסא גבוה מדי, נמוך מדי, ככה המוכר שלח אתכם לדרככם, ואולי בכלל כלב ענק שלא היה קשור כנדרש בחוק הסתער עליכם?

חשוב לדעת, לא כל אירוע שנגרם בו נזק מקים עילת תביעה. על מנת שניתן יהיה להגיש תביעה, נדרש להוכיח קיומו של אשם מצידו של צד שלישי, נזק (לגוף או לנפש) וקשר סיבתי בין השניים.

אז איך עוד יכולות להתרחש תאונות ספורט? כבר אמרנו, המגוון רחב ומגוון, אך ברשותכם נעמוד על עוד דוג'. כל שישי אחה"צ אתה משחק שם, בחצר בית הספר, עם אותם חברים, עשרים שנה, ודווקא השבוע נפצעת. לכאורה נראה לך שאין מה לעשות אלא רק לסבול בשקט ולקלל את רוע מזלך. אבל אולי משהו במגרש המוכר השתנה? אולי השבוע בצעו שם עבודות תחזוקה ולא החזירו מרצפת למקום כמו שצריך ודווקא עליה מעדת?

זכויות למול המוסד לביטוח לאומי

כאמור, כאשר תאונת ספורט מתרחשת בנסיבות הקשורות לעבודה, עשוי המוסד לביטוח לאומי להכיר בתאונה כפגיעה בעבודה, ובמצב כזה זכאי הנפגע לגמלאות העומדות לרשותו ע"פ חוק (בין היתר: מענק חד פעמי / קצבת נכות, בהתאם לשיעור הנכות הנקבעים).

אך, חשוב לדעת כי ישנן זכויות גם במקרה שהתאונה מתרחשת שלא במסגרת העבודה. כך למשל, עשוי מבוטח לזכות לזכויות בענף "תאונות" בביטוח לאומי ולקבל החזר של עד 75% ממוצע שכרו ברבעון שקדם לתאונה לפרק זמן של 90 ימים ממועד התאונה, אם הוא נמצא בחופשת מחלה ולא יכול לעבוד. לאחר מועד זה, ככל ועדיין סובל מבעיות רפואיות המקשות עליו לחזור לשגרת העבודה, יש מקום לבחון עמידה בתנאי זכאות לקצבת נכות בענף נכות כללית בביטוח לאומי.

פיצוי ראוי הוא גם פרי בנייה נכונה של התביעה

אופן ההתנהלות לאחר הפציעה חשוב מאד. יש מצבים בהם הוכחת הנזק קלה יחסית. ברור שאם שברת יד או רגל גם סבלת והגיוני שהפסדת ימי עבודה.

אבל אם הפציעה לא הגיעה לכלל שבר אבל גרמה לך לחבלה קשה, כמו חבלת גב שהשביתה אותך לשבוע, כואב לך? לך להיבדק. שלחו אותך לפיזיותרפיה? אל תתעצלו. שלחו אתכם להדמיות? בצעו אותן. סבל יש להוכיח. אם בקושי נבדקתם אצל הרופא פעם אחת, ולא טופלתם כל אותה תקופה, למה שמישהו יאמין לכם שסבלתם או שנגרם נזק?

חשוב לדעת: בהיעדר תיעוד, יתקשו בעתיד מומחים אף להעריך את הנכות שנגרמה בתאונה, או הקשר שלה לתאונה.

לצלם לא רק לסטורי ולאסוף ראיות

חשוב מאד. אמנם לכאורה לא צריך להזכיר, אבל דווקא בעת פציעה אתה לא בדיוק בקטע של לצלם, אז דווקא במצב זה חשוב לזכור שיש לתעד הכול. את המכשיר הלא תקין, את הרצפה הרטובה, את המהמורה הבולטת, ואפילו אם הספקת להתאושש מההלם והוא עדיין שם, מביט בך בעיון, את הכלב שהסתער עליך.

בנוסף, חשוב לשמור על קבלות והוצאות, אשר אלמלא התאונה, לא הייתם נדרשים להן, כך שניתן יהיה לעמוד על השבת ההוצאה והערכת ההוצאות העתידיות במסגרת ההליך המשפטי.

והכי חשוב – שמרו על עצמכם

אל תעשו שטויות, פקחו עיניים, חשבו על מה שאתם עושים, צפו מהלך אחד קדימה, אבל אם חרף כל מאמצי השימור זה קרה, וניזוקתם, כדאי לזכור שאולי יש גם מי שימתיק לכם את הפציעה המרה בדמות פיצוי ראוי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 11 ביולי 2018 בשעה 18:06

    בני בהיותו בן 16 ניפגע בפעילות כדורסל המאורגן עי העירייה במסגרת קבוצת קבוצת נוער עירונית .
    כתוצאה מכך נזקק לניתוח לשיחזור רצועעה צולבת בברך , וקרע במיניסקוס .

    • 11 ביולי 2018 בשעה 18:18

      מה שאלתך חיים? יש לבחון את זכויותיו. אנא מקד אותנו.

התגובה שלך