בעקבות שינוי החוק – קופות החולים תהיינה אחריות לטיפול בנפגע

בעקבות שינוי בחוק, קופות החולים תהיינה אחריות למתן טיפול רפואי לנפגעי תאונות דרכים שאירעו החל מיום 1.1.2010. המדובר אפוא באחריות למתן טיפולים רפואיים הנכללים בסל הבריאות. בכל הנוגע לטיפולים שאינם נכללים בסל הבריאות, ימשיכו חברות הביטוח להיות האחראיות לתשלום בגינם. על החסרונות שבשינוי חקיקתי זה, עיינו בכתבה המלאה.

טיפולים עקב תאונת דרכים

האחריות לטיפול רפואי בעקבות תאונה

אדם יכול להיפגע עקב תאונת דרכים בצורות שונות, כמו למשל במהלך נסיעה ברכב, כניסה או יציאה ממנו, חניית הרכב, דחיפה או גרירה שלו.

אדם הנוהג בכלי רכב מנועי כמשמעו של מונח זה בחוק, חייב לערוך לרכב ביטוח חובה, כדי שבמקרה וחלילה  תתרחש תאונה יהיה מי שיישא בפיצוי הנפגעים על הנזקים שנגרמו להם. הולך רגל תובע את חברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו, ואילו נהג רכב תובע את מבטחת החובה של רכבו בכדי לפצותו על נזקי גוף ונפש אשר נגרמו בתאונה.

כאשר אנשים נפגעים בשל תאונות דרכים הם זכאים לטיפול ראשוני על חשבון חברת הביטוח, החל בצורך המיידי שלאחר התאונה כגון במקרה של הזמנת מגן דוד אדום וכלה בטיפולים רפואיים הדרושים לצורך שיקום בבית החולים ובמוסדות רפואיים אחרים.

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים צריך לפנות למשטרה בכדי לקבל אישור על התאונה. באישור זה מפורטים בין השאר תאריך התאונה, שעת התאונה, מיקומה, אילו נהגים היו מעורבים בה, פרטי הפוליסה ועוד. עם אישור זה הנפגע יכול לקבל טיפול רפואי במוסדות הרפואיים ללא תשלום.

תיקון החוק והעברת האחריות לקופות החולים

על פי תיקון שיצא לאחרונה, האחריות הביטוחית למתן שירותים רפואיים לאנשים שנפגעו במהלך תאונות דרכים החל מ-1.1.10 עובר מתחום אחריותן של חברות הביטוח לתחום אחריותן של קופות החולים. חברות הביטוח יהיו אחריות רק על השירותים הרפואיים שאינם כלולים בסל השירותים והתרופות.

השינוי בחוק נוצר בכדי להקל על התהליכים הבירוקרטים המורכבים ולחסוך בעלויות.

עד היום, אנשים  שנפגעו בתאונה פנו לחברות הביטוח והן יצרו קשר עם הספקים של שירותי הבריאות, כלומר קופות החולים ובתי החולים והנפיקו לנפגעים התחייבות לכיסוי עלות הטיפול. לאחר שהאדם טופל, חברות הביטוח התחשבנו עם ספקי שירותי הבריאות בעבור הטיפולים שנתנו להם.

קופות החולים מצידם התחשבנו אף הן עם חברות הביטוח, עבור החזרים על טיפולים רפואיים שניתנו בלי כיסוי כספי.

האם התיקון משפר את מצב הנפגעים?

לעניות דעתנו, מדובר בהליך בירוקראטי ומסורבל, אשר מעבר לכך שעלותו יקרה מאוד וקופות החולים המשקיעות בו הון עתק יכלו להשקיעו במקום זאת בשיפור שירותי הבריאות, עשוי הליך להעמיד נפגעים בין הפטיש לסדן.

הנפגעים במהלך תאונות דרכים נמצאים בתווך בין חברות הביטוח וקופות החולים וצריכים להתרוצץ בניהם בכדי להסדיר את התחייבויות התשלום. הנפגעים סובלים מפגיעות פיזיות ולעיתים אף נפשיות וכעת הם עשויים למצוא עצמם נבלעים במערכת רפואית מסובכת ובירוקרטית בכדי לקבל את המגיע להם על פי חוק.

בחנו זכויותיכם!

אנשים הנפגעים בתאונות דרכים חייבים לפנות למשרד עורכי דין מנוסה שיעזור להם לא רק בתביעתם לפיצוי, אלא אף בשיקומם הרפואי ועמידה על קבלת טיפול רפואי הולם.

הפגיעות יכולות להסתכם בנכויות, פגיעות בנפש, אובדן של כושר השתכרות ועוד. בכדי להשיג את מרב הפיצויים למימון טיפולים שונים שידרשו לאחר התאונה.

האדם מן השורה אינו מתמצא בתהליך של התביעות וללא עזרה של עורך דין מנוסה, עשוי להתקשות במצב הקיים בקבלת הטיפול הרפואי לו הוא זקוק לשם שיקום מצבו הרפואי, קבלת התחייבות לטיפולים רפואי ושיקום רפואי הולם.

יתירה מכך, עורך דין יסייע לנפגע בקבלת החזרים של ההוצאות בהם הוא נשא עקב התאונה והפיצויים המגיעים לו על פי חוק.

עורך הדין מנחה את הלקוח לגבי תיעוד מסודר של כל הבדיקות שנעשו לו, מרשמים, מסמכים המעידים על אובדן כושר עבודה והשתכרות, נזק נפשי וכל הדרוש למימוש מלא של הפיצויים להם זכאי הנפגע.

נפגעים לא מודעים לכך שהם זכאים  להחזרים גם עבור נסיעות לטיפולים, ציוד רפואי ותרופות, הפסד ימי עבודה ועוד.

ליווי וייצוג משפטי של עורך דין בסמוך ככל הניתן לתאונה עשוי להגדיל שיעור הפיצוי שתקבלו.

לקבלת ייעוץ משפטי, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר. נדגיש כי פנייתכם חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך