נפגעת בתאונת דרכים באשמת אחר? באפשרותך לתבוע את מבטח החובה בלבד

על פי כלל מיוחד זה, נפגע אשר חוסה תחת כנפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים יכול להגיש את תביעתו כנגד מבטח החובה (או קרנית) בלבד ואינו יכול להגיש את תביעתו על פי פקודת הנזיקין (למשל עקב הפרה חובה חקוקה או רשלנות), למעט במקרים יוצאי דופן, כגון תאונה שנגרמה במתכוון.

עקרון ייחוד העילה בתאונות דרכים

תאונת דרכים הינה לצערנו דבר שכיח במדינתנו הקטנה. הליך מימוש הזכויות של נפגע הינו הליך מיוחד, הכרוך בכללים משפטיים מיוחדים וספציפיים שמטרתם העיקרית לדאוג, כי נפגעים לא יוותרו ללא פיצוי.

כך לדוגמא קבוע בחוק, כי המבטח בפוליסת ביטוח חובה הוא ש"אחראי" לפיצוי נפגעים, מבלי שתיבחן השאלה מי אשם בקרות תאונת דרכים. עקרון סוציאלי זה מנחה את המחוקק גם בהסדרים נוספים המיוחדים לחוק הפיצויים.

כלל ייחוד העילה

עיקרון אחר עליו נדון בכתבה זו, הינו עיקרון ייחוד העילה, המפורט בסעיף 8 בחוק הפיצויים של נפגעי תאונות דרכים.

עיקרון ייחוד העילה קובע באופן כללי, כי נפגעים יהיו רשאים להגיש תביעה בגין נזקיהם אך ורק נגד מבטחת הרכב בפוליסת ביטוח חובה (או קרנית) ולא יוכל להגיש תביעה עקב התאונה על בסיס פקודת הנזיקין.

ניתן ליתן מספר דוגמאות ליישום עיקרון ייחוד העילה. כך לדוגמא, אם נוסע ברכב מזיז ברשלנות את הנהג וגורם לו לאבד שליטה ולגרום תאונת דרכים, לא יוכל הנהג לתבוע את הנוסע בגין רשלנות, אלא הלה רשאי לתבוע אך ורק את מבטחת הרכב בפוליסת ביטוח חובה.

באופן דומה, מקום בו נפגע אדם בשל תאונת דרכים ובטיפול הרפואי שקיבל בבית החולים נגרמה רשלנות רפואית שהחמירה את נזקו שמקורו בתאונת הדרכים, יהא רשאי להגיש תביעתו על מלוא נזקיו נגד מבטחת הרכב בפוליסת ביטוח חובה על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ולא תעמוד לו עילת תביעה ברשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי שטיפל בו (ראה/י כתבה נפרדת בנושא רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים).

יצוין, כי לעיקרון ייחוד העילה ישנן השלכות לא פשוטות ויש גם להיזהר מהן.

כך לדוגמא, מקום שבו הגיע נפגע תאונת דרכים לפשרה, כאשר בגין התאונה, פיצתה אותו מבטחת הרכב בפוליסת ביטוח חובה בסכום נמוך יחסית ולאחר מכן מתברר, כי הנזק היה גבוה בהרבה, יהיה הנפגע בבעיה משפטית אקוטית. שכן, לא יוכל כעת לתבוע את נזקיו שוב ממקור אחר על פי פקודת הנזיקין (כגון רשלנות רפואית כאמור).

לאור האמור לעיל, ניתן להבין שעקרון ייחוד העילה מטרתו הינה סוציאלית בבסיסה, אולם אותו העיקרון יכול לכבול נפגעים ולהותיר אותם עם פיצוי נמוך מכפי המגיע להם.

לפיכך, בכל מקרה ומקרה של תאונה בדרכים אנו ממליצים לפנות לעורך דין הבקיא בתחום, טרם התחלת מימוש הזכויות בהליכים משפטיים.

לקבלת ייעוץ משפטי והערכת תביעתכם ע"י עורך דין באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה מחייבת.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך