פיצוי אוטומטי

האם נפגע תאונת דרכים שנהג ברכב ללא רישיון נהיגה מתאים זכאי לקבל פיצוי ? על שאלה זו משיב בית המשפט בחיוב.

סימה אבדולייב ז"ל נהגה ברכב פרטי בעל תיבת הילוכים ידנית, כאשר במהלך הנסיעה סטה הרכב מהכביש והתנגש בצידי הדרך. מדובר היה בהתרחשות של תאונת דרכים קשה, אשר גבתה את חייה של סימה אבדולייב ז"ל וגרמה אף לנזקים לגב' לוין אשר שהתה ברכב כנוסעת.
משביקשו יורשי המנוחה אבדולייב ז"ל וכן הגב' לוין לקבל פיצוי עבור נזקי הגוף שנגרמו להם עקב תאונת דרכים, דחתה חברת הביטוח הפניקס את התביעה בטענה כי המנוחה לא הייתה רשאית לנהוג ברכב בעל תיבת הילוכים ידנית, שכן רישיון הנהיגה שלה הוגבל לרכב עם תיבת הילוכים אוטומטית בלבד.
חברת הביטוח סמכה ידה על הוראת סעיף 7(3) לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שם נקבע כי לא זכאי לקבלת פיצוי "מי שנהג ברכב כשאין לו רישיון לנהוג בו, למעט רישיון שפקע מחמת אי תשלום אגרה".
הדיון הגיע לשולחנה של השופטת אסתר דודקביץ מבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, אשר החליטה ליישם על המקרה של סימה אבדולייב ז"ל את הלכת בית המשפט העליון, לפיה יש להבדיל בין סייגים ברישיון אשר אינם נוגעים לסוג הרכב (כגון נהג חדש, תיבת הילוכים אוטומטית, משקפיים וכיו"ב) לבין סייגים ברישיון הנוגעים ישירות לסוג הרכב (כגון נסיעה ברכב פרטי בלבד, קטנוע בלבד, מסחרי בלבד וכיו"ב).
לדברי השופטת, במקרה בו מדובר בסייג ברישיון שלא נוגע לסוגו הפיזי של הרכב עצמו, יהא חשוף המפר את התנאי לסנקציה פלילית מכוח דיני התעבורה, אולם לא יאבד את זכותו לקבלת פיצוי בשל תאונת דרכים. באופן אחר, נהג אשר נוהג בסוג רכב שאין לו רישיון לנהוג בו (כגון נהג עם רישיון לרכב פרטי אשר נוסע בסמיטריילר) כן יאבד את זכאותו לקבלת פיצוי בגין תאונת דרכים אשר תתרחש תוך כדי נסיעה בסמיטריילר.
לאחר שבחנה את טענות הצדדים ויישמה את הלכת בית המשפט העליון הנ"ל לעובדות המקרה, קבעה השופטת כי למנוחה, כמו גם לגב' לוין זכות לקבלת פיצוי בגין הנזקים עקב התרחשות תאונת דרכים, וזאת מכיוון שהחריג ברישיון המחייב נסיעה עם תיבת הילוכים אוטומטית בלבד, הינו חריג שאינו נוגע לסוגו הפיזי של הרכב. לחריג כאמור יש  נפקות בדיני התעבורה, אך אין בו בכדי למנוע את זכאות הנפגעים לפיצוי.
אנו סבורים כי השופטת דודקביץ ביצעה יישום מדויק של הלכת בית המשפט העליון על המקרה הרלבנטי, יישום אשר מבצע לטעמנו איזון ראוי בין רצון להרתעה מחד לבין הרצון לשמירה על עקרונותיו הסוציאליים של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מאידך.
לקבלת ייעוץ משפטי והערכת תביעתכם ע"י עורך דין הבקיא בהליכי מימוש זכויות עקב תאונת דרכים, באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס "יצירת קשר" המופיע באתר. ייעוץ משפטי בסמוך ככל הניתן למקרה תאונת דרכים, עשוי לשפר את מצבכם המשפטי וסיכויי תביעתכם.
נדגיש, כי פנייתכם חסויה ואינה כרוכה בתשלום.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום תאונות דרכים

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.