ביטוח חובה

בכתבה זו סקירה תמציתית של הפרדוקס אשר התעורר בפסיקת בתי המשפט, לפיו נפגע אשר נהג ברכב מנועי ללא ביטוח חובה יכול לזכות לפיצוי הגבוה במספר מונים ממי שטרח לרכוש ביטוח חובה כמוטל על פי חוק. לכתבה מצורף מכתב שנשלח אל שר התחבורה ולגורמים הרלבנטיים המתריע מפני הפרדוקס.

בימים אלו מתגברים הקולות בקרב הציבור בנוגע למאבק רוכבי הדו גלגלי אודות המחיר הגבוה של דמי ביטוח החובה. במסגרת אותו מאבק, רצוי שגם רוכבי הדו גלגלי ייחשפו למצב המשפטי הנוגע לאי עריכת ביטוח חובה בישראל.
כפי שתראו להלן, במצב המשפטי נכון להיום, רוכב/נהג אשר לא ערך ביטוח חובה, יכול להיות חשוף לעונש פלילי על אי עריכת הביטוח, אולם בכל הנוגע לכסף, קרי הפיצוי המגיע לו בעקבות תאונת דרכים, אותו נפגע מפר חוק לא מאבד את זכותו לפיצוי. אדרבא, פסיקת בתי המשפט דווקא מעודדת מבחינתו, שעה שהפיצוי לו הוא עשוי לזכות ככל ויוכיח את אשמת מי מהגורמים הנוספים המעורבים בתאונה, גבוה בכמה מונים.
כיצד קורה הדבר ?
הדברים פשוטים ? חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגביל את הזכות לפיצוי לנפגע (לדוג' בפיצוי של הפסד השתכרות ישנה הגבלה של שילוש השכר הממוצע, ובפיצוי של כאב וסבל ישנו פיצוי מקסימאלי העומד על סך של 150,000 ? לערך). לעומת זאת, פקודת הנזיקין אינה מגבילה את הפיצוי הנ"ל.
כך קורה, שאדם שנהג ללא ביטוח ולא יכול לתבוע מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים , "נאלץ" לתבוע את הפוגע בו על פי פקודת הנזיקין, ובדרך זו יכול לזכות בפיצויים גבוהים הרבה יותר. ממש כך. אדם שפעל שלא כחוק, מקבל פיצוי יותר גבוה מאדם שפעל כחוק. הייתכן ?!
אנו סבורים כי מצב משפטי זה מקומם, ועל המחוקק הישראלי להבהיר את הנושא ובהקדם.
המצב המשפטי נכון לעכשיו יכול לעודד את הציבור לא לערוך ביטוח חובה כלל.
מצב שכזה, לדעתנו ? אין לקבל.
מצורף מכתב אשר נשלח לשר התחבורה ולגורמים הרלבנטיים בימים אלה, המדבר בעד עצמו. לקריאת המכתב – לחץ כאן.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום דיני נזיקין

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.