איחור בתשלום דמי פגיעה – המשך

 • מאת
  דיון
 • #53930 הגב
  אמה
  אורח

  לכבוד
  משרד עו"ד אלמוג שפירא
  שלום רב,
  תודה לך עו"ד שפירא על המענה המהיר והמקצועי.

  אודה למענה מכם לגבי שני עניינים:
  1) שאלתי אותך לגבי תשלום דמי פגיעה, שביטוח לאומי מנסה להתחמק ממנו, וענית לי כי היות
  והפגימה (צרידות) הוכרה כפגיעה בעבודה "הינך זכאית לכל הגמלאות וההטבות על פי חוק הביטוח הלאומי, לרבות דמי פגיעה. יש לפנות במכתב מסודר, עם העתק לפניות הציבור ולעמוד על התשלום בהקדם. בכל מקרה אחר, ניתן לפנות לערכאות השיפוטיות. מוטב תחילה לקבל עמדה כתובה מדוע לא שולמו דמי הפגיעה".
  השאלה המתבקשת היא: היות ונקבעה לי נכות של 13% בגין הפגיעה ושולם לי מענק חד פעמי בהתאם, האם אני עדיין זכאית על פי החוק לקבל את דמי הפגיעה (היות וכתוב על הזמנה לועדה שאחרי קביעת דרגת הנכות לא יינתנו דמי פגיעה נוספים) ?
  המוקדנית בבטוח לאומי ענתה לי שאינני זכאית לדמי פגיעה (לאחר שביררה זאת עם הסניף בהתאם לבקשתי). כמו כן, נאמר לי ע"י המוקדנית שהיות ומדובר במחלת מקצוע שמתרחשת לאורך שנים רבות של פגיעה מתמשכת, אינני זכאית לדמי פגיעה.
  אציין שבקשתי לדמי פגיעה עוד בטרם הוועדה, לא זכתה לשום התייחסות מהביטוח הלאומי למרות שהייתי 150 ימים בחופשת מחלה עקב הפגיעה. הם בחרו לצייו על ההכרה בתאונה "הוכר עקרונית, ללא תשלום."

  במידה והנני זכאית לדמי פגיעה, אולי עדיף לי לפנות ישר לבית הדין לעבודה היות ואני חוששת לאבד זמן יקר בפניה לתלונות הציבור, שלא בטוח שיש לה סמכות כלשהי מול הביטוח הלאומי. בנוסף, בעוד 4 חודשים מסתיים פרק הזמן שבו אני זכאית לפנות לבית הדין לעבודה.

  2) לפני 10 חודשים הייתה לי תאונת עבודה שבמסגרתה נחבלתי בגב התחתון באזור עצם הזנב. הייתי בחופשת מחלה 3 חודשים, מטופלת בפיזיותרפיה, שלא סייעה לי, ובמשככי כאבים.
  לצערי, רופא של הבטוח הלאומי החליט לאשר לי דמי פגיעה רק לתקופה של חודש וחצי למרות אישורי המחלה של האורתופד ולמרות שהפגיעה אושרה כתאונת עבודה. הרופא ציין שלהערכתו הפגיעה שלי לא מצדיקה 3 חודשי חופש מחלה.

  מה עליי לעשות על מנת שתאושר לי כל תקופת המחלה? אני עדיין סובלת מכאבים ומטופלת במשככי כאבים מאז הפגיעה ויש לי אישורים על כך מהאורתופד.
  אני חוששת שאם אפנה לבית הדין לעבודה, הם יממנו מומחה, שיקבע שהיות ולא מדובר בשבר, אלא בסבל ובכאבים בלבד, אזי רופא הביטוח הלאומי צודק, ואני עוד עשויה לשלם הוצאות מומחה והוצאות משפט.
  מצד שני זה כל כך לא הוגן שהייתי בחופשת מחלה בהתאם להוראת האורתופד ואני ניזוקה כלכלית (כי נגמרו לי ימי המחלה) עקב החלטת הביטוח הלאומי.
  אודה לחוות דעתכם המקצועית בנושאים שהובאו לעיל. מתנצלת על אורך הדברים.
  בתודה ובברכת שנה טובה
  אמה

מציג 0 תגובות משורשרות
 • מאת
  תגובות
  • #53940 הגב
   עו"ד רפאל אלמוג
   Keymaster

   שלום רב,
   באשר לשאלה הראשונה, עמדת הביטוח הלאומי לא ברורה, ובכל מקרה אבקש לקבל לעיוני את מלוא המסמכים.
   ניתן בנקל לראות גם באתר הביטוח הלאומי כי תשלום דמי פגיעה יכול להינתן גם בגין מחלת מקצוע, כך שלא ברורה התשובה. ככל ומחלת המקצוע הוכרה כפגיעה בעבודה, הרי שאת זכאית למלוא הזכויות על פי החוק, כפי שהסברתי כבר בתשובתי הקודמת. לכן, לא ברור מדוע הוכרה הפגימה, אך הזכויות נשללו.
   אגב, לפי הנוסח שכתבת מצוין כי "לא יתקבלו דמי פגיעה נוספים" אחרי קביעת נכות, אך להבנתי לא קיבלת כלל דמי פגיעה בגין המקרה, נכון? לכן, לא ברורה התשובה ועליך לבקש את התייחסותם לתביעתך לתשלום דמי פגיעה בגין המועדים שקדמו לנכות שנקבעה.
   במידת הצורך, יש לשקול ערעור לבית הדין. אך כאמור, אבקש לקבל למייל את כל המסמכים על מנת שאוכל לבצע בדיקה מעמיקה בנסיבות המקרה והטעמים לשלילת זכאות.
   בכל הנוגע לשאלתך השניה, בהיעדר תעודה רפואית לנפגע בעבודה (אישור מחלה), לא ניתן לעמוד על תשלום דמי פגיעה.
   אני כאן לכל שאלה בנושא.

   בברכה,

   רפאל אלמוג, עו"ד

מציג 0 תגובות משורשרות
מענה ל־איחור בתשלום דמי פגיעה – המשך