בעיית נהגים מורשים לרכב של נכה ניידות

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  עו"ד רפאל אלמוג לפני 2 חודשים, 1 שבוע.

 • מאת
  דיון
 • #52575 תגובה

  יעד

  שלום רב
  יש לי נכות נידות ובעקבות כך גם קיבלתי עזרה בקניית רכב (הנחה ממיסים), באישור ההנחה כתוב שרשאים לנהוג ברכב (כאשר אני לא נמצא בו) רק נהגים מקרבה ראשונה הגרים איתי או בקרבתי ומקבלים אישור מראש ונקראים "נהגים מורשים". במקרה שלי אלו הם אשתי ושניים מילדי.
  לא ברורה לי תקנה זו מאחר והיא יוצרת אבסורדים, כגון מה קורה עם ילדי הנוספים באים לבקר אצלנו – אסור להם לנהוג? מה קורה באם אני רוצה לתת את הרכב לאחי או לכל אחד אחר מסיבות שונות, האם אסור לי? ודוגמא נוספת שקרתה רק לאחרונה, אשתי נהגה ברכב והייתה איתה חברה (אשתי היא נהגת מורשית, כאמור לעיל). אשתי חשה ברע ולא יכלה להמשיך בנהיגה, אבל לפי ההוראות אסור היה לה לתת לחברתה לנהוג, מה עושים במקרה כזה?
  למותר לציין שיש ברשותי ביטוח מקיף. כמו כן עלי לציין שאני דורש מכל מי שנוהג ברכב כאשר אני לא נמצא בו להוריד את תו הנכה.
  כאמור לעיל, לא ברורה לי הוראה מוזרה זו והאם היא עדיין בתוקף ואם כן מה ניתן לעשות על מנת לבטלה?
  כמו כן האם מיגבלה זו היא לכל החיים? מה קורה לאחר 42 חודשים (או תקופה אחרת) במידה ואני לא מחליף את הרכב, וההלוואה העומדת הופכת למענק, האם הוראת "הנהגים המורשים" בטלה במקרה זה?
  תודה ויום טוב
  יעד

 • מאת
  תגובות
 • #52578 תגובה

  עו"ד רפאל אלמוג
  מנהל בפורום

  ככלל, כל אדם שהינו בעל רישיון נהיגה רשאי לנהוג ברכב, ובלבד שהמוגבל בניידות יימצא ברכב בעת הנהיגה.

  ואולם, אדם שאושר על ידי המוסד לביטוח לאומי כ"מורשה נהיגה", רשאי לנהוג ברכב גם כאשר המוגבל בניידות לא נמצא ברכב בעת הנהיגה.

  "מורשה נהיגה" הינו קרוב משפחה או מטפל של המוגבל בניידות, שגר בסמיכות למוגבל בניידות (במרחק שאינו עולה על 1,500 מטר בקו אוירי).

  ההגבלה נובעת מרצון המחוקק למנוע מצב בו מורשה הנהיגה עושה שימוש פרטי ברכב, שלא לצורכי סיוע למוגבל בניידות. לשאלתך, לא ניתן לבטל הוראה זו.

  באשר לתוקפה של הוראה זו, אכן, ככל ולא פעלת להחזרת ההלוואה העומדת, הוראה זו בתוקף ומחייבת.

מענה ל־בעיית נהגים מורשים לרכב של נכה ניידות