מה דין הלוואה עומדת שניתנה לרכישת רכב חדש לנכה ניידות לאחר 42 חודשים?

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  עו"ד רפאל אלמוג לפני 2 חודשים, 1 שבוע.

 • מאת
  דיון
 • #52574 תגובה

  יעד

  הנני נכה ניידות (גפיים תחתונות) בעל אחוז נכות של70% נידות והעקבות כך קיבלתי הטבות בנושא רכישת רכב, דהיינו הנחה במחיר הרכב (למעשה הנחה על המיסים) הנקראת בביטוח לאומי "הלוואה עומדת".
  עד כה כאשר החלפתי רכב לאחר 42 חודשים כמתחייב בחוק, ההלוואה הישנה בוטלה וקיבלתי הלוואה חדשה.
  מאחר ומועד ה 42 החודשים קרב ואין באפשרותי לקנות רכב חדש (גם עם ההנחה הנ"ל) יש לי שאלות על שתי אפשרויות פעולה:
  אפשרות א' – אני לא מחליף את הרכב וממשיך עם הרכב הנוכחי עוד מספר שנים. האם אני צריך להודיע לביטוח לאומי על כך, ומה קורה אז להלוואה העומדת, האם היא הופכת למענק לאחר 42 החודשים הנ"ל ואני לא חייב להחזיר אותה?
  אפשרות ב' – אני מוכר את הרכב שברשותי (עליו קיבלתי "הלוואה עומדת") וקונה רכב יד שנייה, האם אני צריך להודיע לביטוח לאומי על כך ומה דינה של ההלוואה העומדת במקרה כזה?

  בתודה מראש על תשובתכם
  יעד

 • מאת
  תגובות
 • #52579 תגובה

  עו"ד רפאל אלמוג
  מנהל בפורום

  באשר לחלופה א'- את ההלוואה העומדת יש להחזיר בעת החלפת הרכב, או בסיטואציות ספציפיות כדוגמת מצב בו הרכב אבד או נהרס, ניזוק בתאונה וכו'. למיטב הבנתי, אין מניעה שתשאר עם הרכב שברשותך על אף שחלפו 42 חודשים.

  ההגבלה היחידה הנוגעת ל-42 החודשים שציינת קשורה להלוואה עומדת להחלפת רכב, כאשר הלוואה עומדת להחלפת רכב תינתן למוגבל בניידות בעל רישיון נהיגה, רק אם חלפו למצער 42 חודשים ממועד קבלת ההלוואה הקודמת (ולמוגבל בניידות שאינו בעל רישיון – רק אם חלפו למצער 48 חודשים ממועד קבלת ההלוואה הקודמת).

  באשר לחלופה ב' – במקרה זה יהא עליך להחזיר את ההלוואה העומדת, כאשר סכום ההחזר מחושב על פי שיעור ההלוואה העומדת מתוך מחיר הרכב בעת שנרכש, כפול מחיר הרכב ביום שבו נמכר הרכב. חשוב לציין כי כדי להחזיר את ההלוואה העומדת, יש לקבל אישור להחזר ההלוואה מהמוסד לביטוח לאומי.

מענה ל־מה דין הלוואה עומדת שניתנה לרכישת רכב חדש לנכה ניידות לאחר 42 חודשים?