האם ניתן לשלול נכות לצמיתה

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י   עו"ד רפאל אלמוג לפני 5 חודשים, 2 שבועות.

 • מאת
  דיון
 • #54477 תגובה

  מ

  שלום רב,
  1) ברצוני לדעת באילו מצבים המוסד לביטוח לאומי יכול לשלול נכות לצמיתה אם בכלל?
  2) במידה ואני מעוניינת בעתיד לנסות ולבחון את המסוגלות שלי לעבודה, לפי הטבלאות של חוק לרון – הקצבה הולכת ומתקזזת לפי יכולת השתכרות. האם יכולה להיווצר סיטואציה שתישלל ממני הקצבה בגלל שיצאתי לעבוד??
  לדוגמא: נניח אי כושר 100% (יחידה פלוס 2 ילדים) אצא לעבוד וארוויח 8000 ש"ח ברוטו – הקיזוז יהיה 1400 ש"ח כלומר אמשיך לקבל קצבה 3031 פלוס מה שארוויח?
  3) הבנתי שקיים שכר עידוד של מי שיוצא לעבודה, אם הבנתי נכון הוא כבר מגולם בטבלאות באתר של ביטוח לאומי "סכום סופי שאוכל להרוויח". האם הקצבה או שכר העידוד יכולים להישלל לאחר 36 חודש?

  אשמח לקבל הסבר אם לאחר שמקבלים קצבה לצמיתות אם היא יכולה להישלל בשל יציאה לעבודה או סיבה אחרת?

  תודה מראש

 • מאת
  תגובות
 • #54485 תגובה

  עו"ד רפאל אלמוג
  מנהל בפורום

  שלום,

  אענה לשאלותיך לפי סדר הצגתן:

  1. הועדה הרפואית מטעם המל"ל מעריכה את נכות הצמיתה שלך במועד הבדיקה. חשוב לדעת כי למל"ל וגם לך, יש זכות להגיש בקשה לבדיקה מחודשת עקב החמרה/הטבה במצבך הרפואי, וזאת ככל ועברו שישה חודשים לפחות ממועד הועדה האחרונה. משכך, בהתאם להחלטת רופא מוסמך, לוועדה יש זכות לשלול את נכות הצמיתה בעת בדיקה מחודשת במקרה של הטבה במצבך.

  2. להלן טבלה מפורטת של המל"ל לקצבה בשיעור 100% נכות לנוחותך: https://www.btl.gov.il/benefits/Disability/Pages/100per.aspx

  3. על פי חוק לרון, קצבת עידוד מחליפה את קצבת הנכות לכל אותם נכים שיוצאים לעבוד, ומשכורתם גבוהה מ-45% מהשכר הממוצע במשק. לשאלתך, אין סיבה שישללו את קצבת העידוד כל עוד הנך מוכרת כנכה במל"ל ועובדת במקביל. אמנם, שימי לב, לאחר 3 שנים מיום קבלת הקצבה, ככל וברשותך הטבות הנלוות (תוספת תלויים, קח"ן וכו') הם ישולמו באופן יחסי לגובה קצבת העידוד.

  בברכה,

  רפאל אלמוג, עו"ד

מענה ל־האם ניתן לשלול נכות לצמיתה