משך הזכאות לקצבת נכות בעת שהות ארוכה בחו"ל

 • This topic has 7 תגובות, 2 משתתפים, and was last updated לפני 3 חודשים by עו"ד רפאל אלמוג.
 • מאת
  דיון
 • #56136 הגב
  אורנה
  אורח

  שלום רב,
  אני מקבלת קצבת נכות וניידות לחסר רכב ורוצה לצאת בחו"ל לתקופה ארוכה. באתר ביטוח לאומי כתוב כדלקמן: "קצבת הנכות משולמת לנכה תושב ישראל השוהה בחו"ל בחודש היציאה לחו"ל, ומ-1 בחודש שלאחר חודש היציאה לחו"ל – במשך שלושה חודשים נוספים. תשלום הקצבה בארץ יחודש למקבל קצבת הנכות מ-1 בחודש שבו חזר לארץ." המשמעות לפי האתר היא, שאני יכולה להגיע לביקור בארץ נניח בסוף ספטמבר ולצאת מהארץ בתחילת אוקטובר ואז אני מקבלת את כל אוקטובר + 3 חודשים נוספים (נוב-דצב-ינו) וכדי להמשיך, עליי להגיע שוב בסוף ינואר ולצאת בתחילת פברואר וחוזר חלילה…

  לעומת זאת, מסתובבת שמועה שכדי לשמור על רצף קצבה אסור להיעדר יותר מ-90 יום רצופים מהארץ ואז מספיק להגיע לארץ לביקור קצר **לפני** תום 90 הימים, כדי לשמור על הרצף. אשמח לדעת מה נכון…

  המון תודה מראש!

מציג 5 תגובות משורשרות
 • מאת
  תגובות
  • #56165 הגב
   עו"ד רפאל אלמוג
   מנהל בפורום

   אורנה שלום,
   כפי שציינת בפנייתך, קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי מושלמת למבוטח השוהה בחו"ל במשך שלושה חודשים בלבד ממועד יציאתו לחו"ל. באשר לקצבת הניידות, גם היא משולמת במשך שלושה חודשים לאחר יציאת המבוטל לחו"ל, ובלבד שקיבלת את הקצבה הנ"ל במשך שלושה חודשים למצער. מרגע חזרתך לארץ, תוכלי לשוב ולקבל את הקצבאות כאמור.
   חשוב לשים לב, כי יתכן שלאחר שהות ארוכה בחו"ל, תיבדק זכאותך מחדש באשר לקבלת הקצבאות הללו, כמי שמרכז חייה אינו בארץ, וזאת בהתאם לפסיקות בתי המשפט.

   בברכה,
   רפאל אלמוג, עו"ד

  • #56180 הגב
   אורנה
   אורח

   עו"ד אלמוג הנכבד,
   תודה על תשובתך. הבנתי את ההערה לגבי האפשרות שתכאותי תיבדק מחדש, אבל אשמח אם תוכל, בנוסף, להבהיר לי לגבי משך הזמן שאני יכולה לשהות בחו"ל מבלי לאבד את רצף תשלומי הקצבה (בהנחה שלא תיבדק עדיין זכאותי) – האם מדובר ב-3 חודשים + חודש היציאה מהארץ, כפי שכתוב באתר שלה ביטוח הלאומי, או שהשהות בחו"ל מוגבלת ל-90 יום?

   המון תודה וברכה!

   • #56203 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    אורנה שלום,
    הקצבה אינה מוגבלת ל – 90 ימים, אלא משולמת בחודש היציאה לחו"ל ומה– 1 לחודש לאחר יציאתך לחו"ל ובמשך שלושה חודשים נוספים. לדוגמא: אם תצאי לחו"ל היום, אזי תקבלי את קצבת הנכות הכללית עבור החודש הנוכחי, שכן זהו חודש יציאתך לחו"ל, והחל מה – 1 לחודש הבא תקבלי קצבה למשך 3 חודשים נוספים כאמור.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

  • #56218 הגב
   אורנה
   אורח

   תודה 🙂

  • #59589 הגב
   אילן חדד
   אורח

   אני נכה לצערי לצמיתות .אני נמצא בחול כבר חדשיים הייתי אמור לחזור ולצערי חליתי בקורונה .אני חושב שאצטרך להשאר בחול יותר משלושה חדשים .השאלהמ שלי מה יהיה עם קצבת נכות שלי.תודה רבה

   • #59622 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    אילן שלום,

    קצבת נכות כללית משולמת בחודש היציאה לחו"ל, וכן במשך שלושה חודשים מה-1 לחודש שלאחר חודש היציאה לחו"ל. לאחר תקופה זו ניתן להמשיך ולקבל את קצבת הנכות רק במקרים מסוימים כגון: העסקה בחו"ל, טיפול רפואי מיוחד או שהות במדינה שחתומה עם ישראל על אמנה שכוללת ענף ביטוח נכות. ככל ואינך עונה על התנאים הללו, הרי שקצבת הנכות תשולם לך מה- 1 בחודש החזרה ארצה.

    בריאות שלמה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

  • #59637 הגב
   סא
   אורח

   שלום,
   אני מקבל קצבת נכות כללית מלאה לצמיתות, אישתי בעלת דרכון ארופאי וברצוננו לעבור לאחת ממדינות אירופה או למדינה שהיא אזרחית בה (פורטוגל) להבנתי מהמידע שנמצא באתר הביטוח הלאומי אוכל להמשיך לקבל את קצבת הנכות שלי באחת ממדינות "הסכם אמנה".
   השאלות שלי הן:
   1.לגביי מדינת האזרחות פורטוגל:
   במידה ובחרנו להתגורר בפורטוגל עקב אזרחותה של אישתי האם אוכל להמשיך לקבל את קצבת הנכות שלי למרות שאנחנו נמצאים במדינה שאין איתה אמנה?

   2. לגביי מדינות "הסכם אמנה"
   לפי הבנתי תשלום הקצבה שמשולמת בחו"ל מתבצעת ע"י מדינת ישראל(היא משלמת לי), אך אם ברצוני לעדכן או לדווח מידע האם אצטרך לדווח לביטוח הלאומי בישראל או למדינה שבה אני חי?

   3.הטבות:
   מה זה אומר לגביי ההטבות שלהן אני זכאי עקב זכאות לקצבת נכות מלאה לצמיתות, האם אהיה זכאי אליהן גם במדינת הסכם אמנה?

   תודה מראש
   סא

   • #59665 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    סא שלום,
    1. למדינת ישראל אין אמנה עם פורטוגל בעניין זה, ולכן לא ניתן לקבל קצבת נכות כללית מעבר לשלושת החודשים הראשונים.
    2. ככלל, יש להעביר את הדיווחים למוסד לביטוח לאומי בישראל. ככל ומדובר בדיווח הכולל סוגיה בדין הזר, הרי שיש להיוועץ בעו"ד העוסק בתחום כיצד מועבר דיווח ספציפי זה.
    3. הטבות לדוגמא הן: תג חניה לנכה, תעודת נכה, פטור מתשלום דמי ביטוח או הנחות במוסדות וארגונים נוספים בישראל. לכן, הואיל ומדובר בהטבות הניתנות לתושבי ישראל, הרי שלרוב לא ניתן לקבל את ההטבות הללו מחוץ לישראל.

    מכל מקום, מומלץ להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

  • #59689 הגב
   טי
   אורח

   מישהו מהמשפחה שלי שוהה בחול מעל שלושה חודשים במדינה בה יש אמנה אבל עדיין הפסיקו לו את התשלום, יש משהו שאני צריך לדעת לפני שאני מחכה שעה וחצי על הקו שביטוח לאומי יענה לי?

   • #59731 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    טי שלום,

    ככל והאדם שוהה במדינה שיש עימה אמנה, המוסד לביטוח לאומי אמור להמשיך ולשלם את הקצבה. יש לבדוק מדוע התשלום הופסק.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

מציג 5 תגובות משורשרות
מענה ל־משך הזכאות לקצבת נכות בעת שהות ארוכה בחו"ל