קביעת אחוזי נכות בריאות ללא צורך בקצבת נכות

הדיון הזה מכיל 5 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י   עו"ד רפאל אלמוג לפני 2 חודשים, 1 שבוע.

  • מאת
    דיון
  • #55094 תגובה

    עליזה

    שלום , בעלי עבר ניתוח סרטן ערמונית , קיבלת נכות של 100 אחוז למשך השנה לצורך הטבה במס הכנסה ,
    כעת מצב בריאותי עקב ניתוח החמיר ונוצרו בעיות שלא היו לפני הניתוח : בעיות לימפה ברגלים , דליפה שעדין לא נפתרה , חרדות נפשיות ,
    דופק לא סדיר ,
    בעלי עובד רק 5 שעות ביום . כך החליט רופא תעסוקתי .
    אבקש לדעת מה תהליך לקבלת אחוזי נכות בריאותי ללא צורך בקצבת נכות .

    תודה

  • מאת
    תגובות
  • #55128 תגובה

    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    שלום עליזה,
    לא ברור מפנייתך מדוע הצורך לקבל אחוזי נכות ללא קבלת קצבה. מצבו אינו משפיע על כושר לעבוד?
    שימי לב, ניתן לקבל קצבת נכות מביטוח לאומי בענף נכות כללית גם אם בעלך עובד, וזאת במידה ויעמוד בקריטריונים ובין היתר שכרו לא יעלה על 6164 ₪.
    בכל אופן, לצורך הערכת הנכות ללא קבלת הקצבה, ניתן להגיש תביעה נוספת לפטור ממס הכנסה או להגיש תביעה בגין החמרה במצבו הרפואי ודרישה להערכת נכות מחודשת.
    ראי מאמר שערכנו בנושא באתר: זכויות נכה לפטור מתשלומי מס הכנסה.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד
    אלמוג – שפירא, משרד עורכי דין

  • #55139 תגובה

    עליזה

    תודה רפאל, הכוונה שלי , כיון שמשכורת של בעלי עולה על 6164 ש""ח , והיום יש לו תו נכה לשנה ,
    בגלל בעיות רפואיות שציינתי של דליפה, בעיות לימפה , אנו רוצים לקבל תו נכה , לצורך זה צריכים לקבל אחוזי נכות .
    או קיימת דרך אחרת לקבל תו נכה ?

    תודה

    • #55191 תגובה

      עו"ד רפאל אלמוג
      מנהל בפורום

      עליזה, ככל ואין בכוונתך לפנות לענף נכות כללית (מפאת ההכנסות) ואין כוונה לפנות לפטור ממס הכנסה (הליך שגם בו ניתן להעריך נכות), הרי שהדרך לקבלת תו נכה היא באמצעות ענף ניידות וכדלקמן.
      לשם קבלת תו נכה, שיעור דרגת הנכות בניידות צריך להיות 60% לפחות, וזאת בתנאי שתנועתו ללא רכב בדרכים עלולה לערער את מצב בריאותו כקבוע בסעיף 1 לחוק חניה לנכים.
      כמו כן, ככל ובעלך אינו מוכר כנכה בענף ניידות, יש לבדוק האם עומד על אחד מהתנאים הבאים המזכים לתו נכה:
      1. בעל אישור נכות מאגף נפגעי פעולות איבה המאשר כי תנועת בעל הנכות ללא רכב עלולה לערער את מצב בריאותו.
      2. במקרה של עיוורון, יש צורך באישור מתאים הניתן ע"י משרד הרווחה, המועבר באופן ישיר למערכת משרד הרישוי, ולכן אין צורך לצרף אותו לתביעה.
      3. במקרה ובעלך נכה צה"ל, יש צורך באישור של משרד הביטחון, המועבר גם כן למערכת משרד הרישוי, ולכן אין צורך לצרף אותו לתביעה.

      בריאות והצלחה.

  • #55252 תגובה

    עליזה

    שלום רפאל
    האם מעסיק עקב החלטת רופא תעסוקה לאפשר לעבוד פחות שעות , רשאי להעביר עובד למקום העבודה אחר , במידה וכן מה הם זכויות ואפשרויות שעומדות לרשות העובד להישאר באותו מקום עבודה .

    תודה

    • #55263 תגובה

      עו"ד רפאל אלמוג
      מנהל בפורום

      מעסיק רשאי להעביר את העובד למקום עבודה אחר התואם לכושר עבודתו, וזאת בתנאי שלא הריעו לו את תנאיו וזכויותיו הקבועים בדין.
      באשר לשאלתך השנייה, ככל והעובד נותר בעבודה תחת אותו מעסיק, הרי שלא פוטר/התפטר, ולכן אין הוא זכאי לזכויות נוספות בלבד לזכויות המגן של עובד רגיל הקבועים בחוק. כך או אחרת, מומלץ להיוועץ עם עו"ד העוסק בדיני עבודה. בהצלחה.

מענה ל־קביעת אחוזי נכות בריאות ללא צורך בקצבת נכות