קצבת נכות ועבודה

 • מאת
  דיון
 • #54853 הגב
  מ
  אורח

  שלום רב,
  יש לי מס' שאלות:
  * כאשר נקבעת נכות לצמיתה, ורוצים לנסות לחזור למעגל העבודה. האם קיים פרק זמן מסוים מהרגע שנקבע נכות לצמיתה, או מהוועדות הרפואיות או מהוועדות שקבעו את דרגת אי כושר שצריך להמתין, על מנת שביטוח לאומי לא "יתחרט".?
  *במידה ומשתלבים בעבודה מתי אמורים לדווח לביטוח לאומי וכיצד? מה קורה אם דווח שהתחלתי לעבוד, אבל לאור המגבלות הרפואיות הקיימות מגלים שלא מסוגלים לעבוד, האם הקצבה תוחזר אליי באופן אוטומטי? (בהנחה והיה קיזוז)
  * אם משתכרים בשכר גבוה ועל פי הטבלאות כל הקצבה מקוזזת, אבל בשלב מסוים מפסיקים לעבוד האם הקצבה חוזרת באופן אוטומטי? או אם עברו 3 שנים אז לא ? – הנקודה הזאת ממש לא ברורה אודה להבהרה.
  אודה לקבלת תשובות
  בברכה
  מ

מציג 2 תגובות משורשרות
 • מאת
  תגובות
  • #54884 הגב
   עו"ד רפאל אלמוג
   מנהל בפורום

   שלום רב,
   לא ברורה האם נכות הצמיתה שנקבעה הינה נכות כללית או נכות נפגעי עבודה.
   בכל אופן, אנסה לענות לשאלותיך לפי סדר הצגתן, כדלקמן:
   1. לא קיים פרק זמן, הנכות חלה באופן מיידי ממועד קביעת שיעור הנכות. ככל וכוונתך לנכות כללית, הרי שעל מנת לזכות בקצבה נדרשת תקופת המתנה בת 90 ימים. לאחר מכן, בהתאם לממצאי הבדיקה ועמידה בשאר הקריטריונים משולמת הזכאות.
   2. חובה עלייך לדווח לביטוח הלאומי על כל שינוי בעיסוקך עד 30 ימים ממועד השינוי. הדיווח יהא באמצעות שליחת תלושי שכר המעידים כי התחלת לעבוד. ניתן לשלוח את המסמכים באתר האינטרנט של ביטוח הלאומי.
   3. לא ניתן לקבל קצבה רטרואקטיבית. הקצבה תינתן בהתאם לשכרך וזאת על פי טבלת הקיזוז של הביטוח הלאומי בלבד.

   בברכה,
   רפאל אלמוג, עו"ד

  • #54885 הגב
   מ
   אורח

   שלום עו"ד אלמוג,
   הנכות שנקבעה היא לצמיתה, והיא נכות כללית.
   השאלה שלי מתייחסת לאם רוצים לנסות לחזור למעגל העבודה. האם יש פרק זמן מסוים שהנכות הכללית לצמיתה היא "על תנאי" ובפרק זמן הזה לא כדאי לנסות להשתלב במעגל העבודה?
   ומה קורה אם מתחילים לעבוד מדווחים לנכות כללית ואז מגלים שלא מסוגלים בגלל המגבלות הפיזיות לעבוד ומדווחים לביטוח לאומי שהפסקתי לעבוד – האם מקבלים אוטומטית בחזרה את הקצבה שנקבעה? ומה קורה במקרה הזה אם עברו 36 חודשים?

   • #54910 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    ראשית, אין תקופה שנכות הצמיתה "על תנאי", אלא הנכות חלה באופן מידי ממועד קביעת שיעור הנכות.
    ביחס לשאלתך השנייה, במקרה שבו תאלצי לעזוב את מקום עבודתך לאור מגבלותיך, תהי זכאית לקבל חזרה את קצבת הנכות באופן אוטומטי, וזאת בסכום זהה לקצבה שקיבלת טרם התחלת לעבוד.
    במקרה בו חדלת לעבוד לאחר שעברו 36 חודשים ממועד שהפסקת לקבל את קצבת הנכות, תצטרכי לעבור בדיקה רפואית מחודשת לשם הערכת שיעור נכות עדכני.

    בברכה,
    רפאל אלמוג, עו"ד

  • #54911 הגב
   מיכל
   אורח

   אני מודה ומעריכה מאוד את התשובות שלך.
   את מה שרשמת בסוף לא הצלחתי להבין.
   אם חוזרת למעגל העבודה ועובדת מעל 36 חודשים רצופים וממשיכה לעבוד – יכולים לזמן אותי להערכהמחודשת של הנכות לצמיתה? ולשלול את מה שמקבלת לפי טבלאות חוק לרון ?
   כנ״ל במקרה שנאלצת להפסיק לעבוד לאחר יותר מ 36 חודש?

   • #54955 הגב
    עו"ד רפאל אלמוג
    מנהל בפורום

    נכון. ביטוח לאומי יזמן אותך לבדיקה מחודשת לשם הערכת נכותך מחדש לאור שינוי סטטוס תעסוקתך לאחר 36 חודשים.

מציג 2 תגובות משורשרות
מענה ל־קצבת נכות ועבודה