שאלה

 • מאת
  דיון
 • #42783 הגב
  יעלה
  מנהל בפורום

  שלום,

  אני מורה עבדתי במשך 35 שנה בבתי ספר על יסודיים. במהלך עבודתי חליתי עברתי התקף לב וחליתי במחלת הסוכרת. יצאתי לפנסיה מוקדמת במסגרת מכסות המורים הפורשים (קפ"מ) בשנת 2012 ומיד לאחר מכן הביטוח הלאומי הכיר בי כמאה אחוז נכות .
  בבירור שערכתי במבטחים לפני כשנה וחצי נאמר לי שמבטחים תוכל לאשר לי פנסיית נכות בנוסף לפנסיה המוקדמת (הפנסיה המוקדמת משולמת ע"י משרד החינוך/משרד האוצר ). במבטחים אמרו לי שאם אביא אישור ממשרד החינוך לגבי הנכות הם יוכלו לאשר לי פנסיית נכות בנוסף לפנסיה המוקדמת שאני מקבלת עם פרישתי מהעבודה כאמור משנת 2012.
  א. הייתי רוצה לברר: לגבי אפשרות של קבלת פנסיית הנכות רטרואקטיבית משנת 2012(מסיום עבודתי ועד היום) ועד לגיל הפרישה הפורמלי שלי כיום- גיל 62.
  1. האם ניתן לקבל פנסיית נכות רטרואקטיבית?
  2. האם אני יכולה להגיש בקשה כיום, כ- 3 שנים לאחר פרישתי המוקדמת, כמבוטחת לא פעילה? שהרי המחלה קרתה בזמן שעבדתי בהוראה אולם עתה אני נחשבת כלא פעילה מבחינת חברותי בקרן מבטחים.

  אודה לתשובתך,
  בברכה,
  יעלה

מציג 0 תגובות משורשרות
 • מאת
  תגובות
  • #50806 הגב
   עו"ד רפאל אלמוג
   מנהל בפורום

   שלום יעלה,
   מבלי להיכנס לדיון לשאלה האם ניתן להגיש תביעה לשני הגופים (שנוי במחלוקת), אתייחס לשאלתך:
   1. בהחלט. אין כל מניעה לדרוש עבור תקופה רטרואקטיבית, בכפוף לטענת התיישנות / שיהוי מצד תאגיד הביטוח.
   2. העובדה כי קרן הפנסיה אינה פעילה במועד הגשת התביעה, עשויה לעורר קשיים, לנוכח תנאי תקנוני קרנות הפנסיה. יש לבחון את התנאים בתקנון. באופן עקרוני, ככל ותצליחי להוכיח כי לפני כ 3 שנים, בזמן שקרן הפנסיה היתה בתוקף, היית זכאית לקצבת נכות (הניתנת להוכחה), בהחלט יכול להיות שתוכלי לקבל קצבה רטרואקטיבית, כמו גם הפיכת קרן הפנסיה לפעילה ושחרורה מתשלום דמי העמית.

   בהצלחה.

מציג 0 תגובות משורשרות
מענה ל־שאלה