רשלנות רפואית בתחום האורטופדיה, מתי ניתן לתבוע?

אורטופדיה הוא תחום גדול ומורכב ברפואה המכיל מגוון סוגי טיפולים בשרירים ובעצמות, ולכן יש בו לא מעט מקרים של רשלנות רפואית. התביעות הן מגוונות ועל פניו נראה כי עורך דין המומחה בתחום זה יוכל לתבוע פיצויים בגין הרשלנות. 

רשלנות אורתופד

אורטופדיה עוסקת בכל הקשור למחלות, פגיעות או ליקויים שונים במערכת העצמות ומערכת השרירים בגוף האדם, ונחשבת לתחום מורכב מאד ברפואה המצריך לימודי מעמיק במשך שבע שנים, וכן התמחות של ארבע שנים נוספות. ישנם אורטופדים המתמחים באורטופדית ילדים, אחרים באורטופדית כף היד וישנם כאלה העוסקים בכל התחומים השונים הקשורים לה. בכל שנה מוגשות תביעות רשלנות רפואית אורטופדיה בשל נזקים גופניים שנגרמו למטופלים בעקבות טיפול רפואי לקוי.

סוגי התביעות הקיימות בתחום האורטופדיה

במקרים בהם הרופא האורטופד התרשל בתפקידו, לא סיפק למטופליו את המידע הרלוונטי באשר למחלותיהם, או התרופות הנדרשות להם, ובעקבות כך גרם נזק למטופלים, הרי שמדובר במקרים של רשלנות רפואית. רופא המתמחה בתחום האורטופדיה, מטפל במגוון רחב מאד של מחלות כגון – טיפולי פיזיותרפיה, טיפול במחלות השלד והשרירים, טיפול בדלקות או זיהומים של השרירים והעצמות או טיפול בנקעים ושברים. טיפולים אלה, במידה ואינם מבוצעים כהלכה עשויים להוביל לתופעות לוואי שונות, כמו נמק, קושי בתנועה, דלדול עצם, זיהומים ולעיתים גם שיתוק ואף פגיעות מוחיות קשות מאד.

תביעות רשלנות רפואית באורטופדיה מתייחסות למצבים בהם הרופא המטפל לא ביצע את תפקידו כראוי, לא סיפק למטופל את המידע הנדרש, את הסיכונים הנלווים לטיפול וכדומה וכן גם לא נתן לו את הטיפול המתאים לבעיה ממנה הוא סובל. בשל כך, גרם הרופא להתדרדרות מחלתו הקיימת של המטופל, להתפתחותן של מחלות חדשות או לנזקים בלתי הפיכים ואף גם מוות. מדובר במקרים בהם הוכח הנזק הישיר שבין הטיפול שבוצע לנזק שנגרם ולכן הינם עילה לתביעה.

אינפוגרפיקה לתביעות באורתופדיה

עד כמה חשוב לבחור נכון עורך דין העוסק בתחום?

על מנת להתמודד נכון במקרים בהם ישנו חשש כי מדובר ברשלנות רפואית, ישנה חשיבות רבה לפנייה לעורך דין המתמחה בתחום זה וכמה שיותר מוקדם. תביעות אלו מורכבות במיוחד הדורשות הכרות רבה עם תחום זה וכן גם ניסיון בתביעות קודמות. גם בתחום האורטופדיה נדרשת הבנה ואף סיוע של רופא המתמחה בכך על מנת לקבוע האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית. חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין או משרד עורכי דין המתמחה בכך על מנת להתנהל נכון מול המערכות השונות ולהגדיל את הסיכויים לקבל את הפיצוי המתאים והזכויות הנלוות לו.

באילו מקרים ניתן לתבוע?

ישנן לא מעט דוגמאות לכשלים בטיפול אורתופדי, אשר בגינם מוגשות תביעות מדי שנה. רבות מהן מתייחסות לנקעים או שברים שלא אובחנו כראוי ובעקבות כך נגרם נזק פיזי קשה מאד. תביעות אחרות מתייחסות לניתוחים אורתופדיים שונים שבוצעו, אולם בשל רשלנות רפואית נגרם נזק למנותח, כמו צליעה למשל או אף הצורך בניתוח נוסף. אבחון לקוי של מחלות ובעיות אורטופדיות שונות הוא אחת העילות הנפוצות ביותר של תביעות רשלנות רפואית בתחום האורטופדיה שכן בשל כך עשוי להיגרם נזק משמעותי שיכול להיות בלתי הפיך.

ישנם מקרים בהם מוגשות תביעות אלו בשל נזקים חמורים שנגרמו, כמו למשל, ירידה משמעותית בתפקוד, הבאה לידי ביטוי בהתנהלות היומיומית ובביצוע פעולות שונות, לרבות איבוד יכולת ההתניידות. גם מקרים של ליקויי יציבה או עיוותים שונים, שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית נחשבים לנפוצים מאד, וגם ירידה בכח השריר ובכך פגיעה בניידות ובביצוע פעולות שונות- הם מקרים מוכרים.

לסיכום, במידה וקיים חשש כי אכן מדובר במקרה של רשלנות בטיפול הרפואי ובמיוחד לאור נזק בריאותי חמור שנגרם כתוצאה מטיפול אורטופדי, מומלץ לפנות בהקדם אל משרד עורכי דין מקצועי העוסק בתחום על מנת לבדוק אפשרות של תביעה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 28 באוגוסט 2021 בשעה 12:59

    צור קשר

    • 30 באוגוסט 2021 בשעה 9:40

      שלום אריה, נשמח לנסות לסייע ולעזור. לצורך כך, יש להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר ולא באזור התגובות.

התגובה שלך