הוצאות ניידות בתביעות רשלנות רפואית

מגבלת ניידות

הוצאות ניידות בתביעות רשלנות רפואית

יכולת עצמאית לניידות נחשבת בעיני החוק כזכות בסיסית של כל אדם במדינה, ולכן הוצאות ניידות הינן אחד ממרכיבי הפיצויים בתביעה בגין רשלנות רפואית, במידה והוכח שעלויות הניידות וההסעה של הנפגע חורגות מעלויות רגילות של ניידות, ומיועדות לטיפולים רפואיים של התובע, בעיקר במקרים של נכות קשה.

הוצאות ניידות כוללת את כל צרכי הניידות וההסעה של הנפגע, כדוגמת רכישת רכב מיוחד המותאם לנכים, אחזקתו השוטפת, שכירת  מטפלים בעלי רישיון נהיגה, וכן תשלום עבור הוצאות נסיעה הכוללת דלק ותשלומים עבור הסעות מיוחדות ומוניות.

תביעות פיצויים על הוצאות ניידות

על מנת לזכות בתביעות פיצויים על הוצאות ניידות בגין רשלנות רפואית, על התובע להוכיח קשר ישיר בין נזקי הרשלנות ובין הזדקקותו בגינם להוצאות ניידות החורגות מההוצאות המקובלות והנורמטיביות.

הוצאות אלו כוללות אחזקת רכב, תשלומי נסיעות ברכבים ציבוריים, העסקת מטפלים בעלי רישיון נהיגה, ולעיתים אף רכישת רכב המותאם לנכות הנפגע. במקרה האחרון, באחריות התביעה להציג בפני בית המשפט מספר רכבים אופציונליים עם מסמכים נלווים, המעידים על עלויות הרכישה והאחזקה של הרכב הנדרש.

בית המשפט יוודא שהתובע ירכוש את הרכב הנחוץ לצרכיו, ושאינו בוחר ברכב היקר ביותר מבין הרכבים האפשריים. במקרים רבים מדובר ברכב מסחרי שיש להתקין בו מנוף או מעלית להרמת הנפגע לרכב.

במידה והוכח הצורך בניידות מוגברת עקב רשלנות רפואית, על הנתבעים לפצות את הנפגע בכל עלויות הנסיעות הסבירות  והנחוצות לניזוק. את היקפן של עליות אלו מחשב בית המשפט לפי הערכה חודשית משוערת, הנמדדת על פי מספר קריטריונים וביניהם צרכי התובע, רמת נכותו ואומדן תוחלת חייו. מהסכום המשוער מקזז בית המשפט את הוצאות הניידות של התובע מלפני הפגיעה, ביחד עם הערכת עלויות השימוש ברכב של בני משפחתו למטרות שאינן קשורות לניזוק.

ייעוץ והכוונה על ידי עורך דין בתחום

בעת הגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית, ועל מנת לזכות בהוצאות ניידות מוגברת, חשוב להסתייע בעורך דין מקצועי ומנוסה המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית ובתביעות נזיקין.

עורך הדין יוודא את זכאותכם לפיצויי הוצאות ניידות, ובמידה והינכם זכאים יוכיח קשר ישיר בין מצבו הרפואי של התובע עקב הרשלנות שבוצעה בו, ובין הידרשותו לניידות מוגברת להגעה לטיפולים רפואיים בפרט, ובחייו השוטפים בכלל. הוכחת טיעון זו תלויה בחוות דעת רפואית המעידה על מוגבלויות הניידות של הנפגע, ונתמכת בהצגת קבלות המעידות על הוצאות ניידות מוגברת, כדוגמת תשלומי דלק, מוניות ואחזקת רכב, שבעזרתן תחושב גם עלות הפיצויים לה זכאי התובע.

דוגמא לזכאות לפיצויי הוצאות ניידות

לא כל פגיעה או נכות מזכה בתביעת פיצויים של הוצאות ניידות. לשם כך יש צורך להוכיח שהנזק שנגרם כתוצאה מן הרשלנות הרפואית דורש הוצאות ניידות חריגות וגבוהות מהרגיל. דוגמא לכך, היא תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית אשר גרמה לתובע נזק ונכות בלתי הפיכים ברגליו. התביעה הוכיחה שהניזוק אינו יכול ללכת באופן עצמאי אפילו למרחקים קצרים, וכי הוא נדרש להסתייע ברכב ואן עם מעלית המותאם לנכותו. התביעה זכתה בפיצויים בגין הוצאת ניידות על רכישת רכב ועלויות אחזקתו השוטפת למשך כל תוחלת חייו של התובע.

סיכום

הוצאות ניידות מוגברת הינן אחד ממרכיבי הפיצויים המגיעים לנפגעים בתביעות רשלנות רפואית, ומותנות בסוג הפגיעה, רמת הנכות וחומרתה. חשוב להיוועץ ולהיעזר בעורך דין המתמחה בסוג זה של תביעות, על מנת לזכות בפיצויים המגיעים לכם כחוק, אשר יורידו מן הנטל הכבד של הוצאות הניידות מכיסכם ויאפשרו לניזוק לנהל אורח חיים מכובד ועצמאי.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך