השתלת כבד כתוצאה מטיפול תרופתי

פורום רשלנות רפואית – עדכון מצב אודות המקרה המצער של הצעירה בת 27, שירלי מרדר.

אין כמעט פורום רשלנות רפואית שלא עוסק בימים אלו בסיפור של שירלי מרדר בת העשרים ושבע. אותה שירלי, תושבת העיר רמת גן, סבלה במשך חודש שלם מכאבי שיניים עזים. בעקבות כך פנתה לרופא השיניים הפרטי שלה, אשר איבחן דלקת בשן והמליץ על נטילת מוקסיפן (אנטיביוטיקה) ועקירת השן הבעייתית לאחר מכן. שירלי עקבה אחר הוראותיו של הרופא, אך לאחר העקירה החלה לסבול מכאבים חזקים באיזור. על מנת לשכך את אותם כאבים המליץ לה רופא השיניים על נטילת כדורים משככי כאב, כגון אופטלגין או נורופן.
מהנסיבות הנפרסות ברשתות השונות לרבות במסגרות שונות של פורום רשלנות רפואית עולה כי לאחר שנטלה כדורי אופטלגין במשך יום שלם, ללא הועיל, החלה שירלי ליטול את כדורי הנורופן במשך שבעה ימים רצופים. מספר ימים לאחר מכן היא החלה לחוש בבחילות ומצבה הרפואי הידרדר, עד שאושפזה בבית חולים "תל השומר". הצוות הרפואי של בית החולים החליט, לאור המשך ההידרדרות במצבה, על העברתה לבית חולים "בלינסון", לצורך המשך הטיפול בה. מבדיקות שערכו לה הצוות הרפואי המטפל נמצא כי שירלי סובלת מאי ספיקה של הכבד, אשר נגרמה, ככל הנראה, מנטילת הנורופן. זאת עוד, בעקבות מצב הכבד סובלת שירלי מצהבת חריפה ומנזקים מוחיים.
כיום היא מאושפזת במצב קשה מאד וממתינה להשתלת כבד דחופה, כאשר על פי חוות דעת של מומחים בעניין, במידה ולא יוחלף הכבד בגופה בימים הקרובים היא עלולה למצוא את מותה בקרוב. [בעת העלאת כתבה זו, פורסם בתקשורת שמצבה התייצב ומשתפר לאט לאט, דבר שעשוי לעכב את ההשתלה].
בעקבות המקרה התקבלו אלפי תגובות הטוקבקיסטים באתרי פורום רשלנות רפואית אשר חלקן תומכות במשפחתה של שירלי וחלקן מנתחות את הסיטואציה הרפואית בה היא נמצאת ואת "תרומתה" של חברת התרופות המייצרת את כדורי הנורופן למצבה הנוכחי של הניזוקה. הטענה עיקרית שנשמעת, לעת עתה, ממשפחה של הניזוקה הינה כי לא הוסברו לשירלי הסיכונים שטמונים בנטילת כדור הנורופן. ודוק, החומר הפעיל בתרופה, המכונה איבופרופן, עלול לגרום לדימומים בדרכי העיכול, הורדת לחץ הדם ובמקרים החמורים, כגון מקרה דנן, עלול להביא לנזקים לכבד של המטופל. לטענת הוריה של שירלי, רופא השיניים לא פרס בפניה את אותן תופעות לוואי ולא התריע מפני השימוש בתרופה. על פי התגובות הנשמעות במסגרת פורום רשלנות רפואית ייתכן וניתן לראות בהתנהגות זו של הרופא, רשלנות רפואית והפרת עיקרון ההסכמה מדעת של שירלי, אשר יזכה אותה ואת משפחתה בפיצוי הולם בעתיד, אך מוקדם מידי בכדי לחרוץ את גורל הגורמים הרפואיים בטרם ניתנה להם הזדמנות ניאותה להשמיע את עמדת העובדתית והרפואית כדבעי בהליך משפטי (ככל ויהיה).
לא זו אף זו, כעולה מאתרי פורום רשלנות רפואית מועלות לא מעט טענות גם כלפי חברת התרופות "נורופן" בנזקיה של שירלי. בעקבות האשמות אלו, מיהרה חברת התרופות לפרסם הודעה מטעמה בכלי התקשורת, לפיה עסקינן בסיבוך נדיר של נטילת התרופה, אשר לא ניתן לחזותו מראש. לטענתה, הכדור נבחן אין ספור פעמים במהלך הארבעים שנים האחרונות ונמצא בטוח לשימוש הצרכן. על כל מקום, מוסיפה החברה, לא עומדים בידיה כל הנתונים והעובדות הקשורים לאירוע האמור ובמידה ועמדתה בעניין תתבקש במסגרת תביעה משפטית, היא תבחן את נסיבות העניין ותגיב בהתאם.
המקרה האמור ימשיך להעסיק בימים ובשבועות הקרובים את פורומי הרשלנות הרפואית וכולנו תקווה כי יימצא תורם מתאים במהרה ושירלי תחלים מן המחלה.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך