מוות כתוצאה מהרדמה

סקירה מלאה אודות פסק דין מפורסם של בית המשפט העליון בנוגע לרופאה שנקבע כי טיפולה עולה כדי רשלנות רפואית. כנסו לקריאת הסקירה המלאה.

נראה כי המקרה המפורסם ביותר של רשלנות רפואית בהרדמה הינו המקרה של רופאת עיניים, אשר אליה הגיעה מטופלת, קטינה בת שלוש וחצי לניתוח שנועד לתקן פזילה בעיניה. באותו ניתוח שימשה הנתבעת כרופאה מרדימה ומכוח תפקידה החלה להזרים לגופה גז מרדים מסוג אלוטן. יש להבהיר כי הזרמת אלוטן לגוף בריכוז גבוה במשך דקות ספורות גורם לדום לב. לפי כך, לאחר שמנותח פלוני נרדם, על הרופא המרדים להפחית את ריכוז האלוטן באופן משמעותי ולהזרימו באופן מבוקר לגוף המנותח לאורך כל הניתוח.

 

במקרה המפורט לעיל נהגה הרופאה המרדימה ברשלנות רפואית בהרדמה היות ולא הפחיתה כנדרש את כמות גז האלוטן המוזרם למנותחת. לא זו אף זו, על הרופא המרדים אף לחבר את המנותח למכונת הנשמה ומוניטור, על מנת לעקוב אחר מצבו לאורך הניתוח וכל עוד הוא מורדם. הרופאה הפעילה את מכשיר המוניטור, אולם עם המועד בו הסתיים השלב הראשוני של ההרדמה, הלכה הרופאה המרדימה לישון, תוך שהיא מחלישה את עוצמת הצליל המופק על ידי המוניטור, באופן שהקשה על איתור מצוקתה של המנותחת במהלך הניתוח. כתוצאה מהטיפול האמור הקטינה נפטרה והלכה לעולמה.

 

בית המשפט העליון שדן במקרה הקשה האמור, בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים, קבע כי אין מחלוקת בנוגע לעובדה כי הזרמת החומר המרדים לגוף הילדה במינון הגבוה הוא זה שגרם לדום ליבה ולמותה. לא זו אף זו, כעולה מהראיות שהונחו בפני בית המשפט, נראה כי הרופאה המרדימה ישנה כבר לאחר עשר דקות מתחילת הניתוח ובנוסף, על פי הרישום הרפואי עולה כי המנוחה נפטרה ארבעים דקות לאחר שהחל הניתוח.

 

בית המשפט פוסק כי על פי הממצאים שהעלה המוניטור, היה ניתן לטפל בילדה ולספק לה הזרמת חמצן שתמנע את מותה. דע עקא, היות והתנהגותה של הרופאה הייתה מסוג של רשלנות רפואית בהרדמה, לכל אורך הניתוח, לא היה ניתן לעשות זאת. ודוק, הן בשל העובדה כי הרופאה המרדימה ישנה בעוד היא אמורה לפקח על תנודות המוניטור והן בשל העובדה כי היא זו שהייתה אמורה לעקוב אחרי מצבה של המנותחת בהקשר זה, לא היה ניתן לאבחן את אי אספקת החמצן למוחה של המנותחת. בכך, כאמור, לא תמה רשלנות רפואית בהרדמה מצידה של הרופאה המרדימה שכן היא לא הפחיתה את כמות החומר המרדים לגוף המנוחה, עובדה שגרמה למותה באופן ישיר.

 

בית המשפט המחוזי הרשיע את הרופאה המרדימה בעבירת ההריגה וגזר עליה שמונה שנות מאסר. יחד עם זאת, היא לא היחידה שהואשמה ברשלנות רפואית בהרדמה – גם הרופא המנתח הורשע על ידי בית המשפט בעבירה של פזיזות ורשלנות, היות ולא האזין לקולות שהשמיע המוניטור, כך שנגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות וחמישה חודשי מאסר על תנאי.

 

בית המשפט דחה את עירעורם של השניים ולא התערב בהכרעת הדין של בית משפט קמא בנוגע להרשעה ואף לא בחומרת העונש שגזר על הרופאים הרשלנים, תוך שהוא פוסק כי הרופאה המרדימה מהלה בתפקידה כרופאה וזילזלה בערך החשוב ביותר לאדם – חייו.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך