עורך דין רשלנות רפואית

אחת השאלות היותר מעניינות מבחינת המטופל – כמה יעלה לי לנהל הליך משפטי של רשלנות רפואית כנגד הגורם הרפואי המטפל ?

כמו בכל תחום, גם בתחום של רשלנות רפואית עולה השאלה מהו שכרו של עורך דין רשלנות רפואית אשר מייצג אותנו בדרכנו אל עבר הפיצוי ? האם נוכל לעמוד בשכר הטרחה ? האם אפשר לקבל ייצוג משפטי על בסיס אחוזים מהצלחה בלבד ? בכתבה זו ננסה לענות על שאלות אלו.
כאשר אנו מגיעים לעורך דין לייעוץ האם כדאי להגיש תביעה בנושא מסוים אם לאו, עורך הדין בוחן את המקרה ואומר לנו האם מבחינה משפטית קיימים סיכויים טובים לתביעה כזו. לדוג' בתיק רשלנות רפואית ייבחן עורך הדין את הטענות ובהמשך ייוועץ עם מומחים רלבנטיים על מנת לבסס את טענותיו מבחינה רפואית. לאחר שאנו מבינים כי המקרה שלנו מתאים להגשת תביעה, מגיע שלב בו אנו מבינים את ההוצאות והעלויות אשר מחויבות לצורך ניהול תיק רשלנות רפואית.
הוצאות ועלויות אלו מתחילות מאיסוף התיעוד הרפואי. הכוונה היא לכך שעורך הדין חייב בתחילת העבודה על תיק רשלנות רפואית לאסוף את כל התיעוד הרפואי הרלבנטי ללקוח. לכן עורך דין רשלנות רפואית ייפנה לכל המוסדות הרפואיים הרלבנטיים ויידרשו העתקים של התיעוד עבורכם. המוסדות הרפואיים גובים על איסוף זה עלות שאמורה לשקף את כמות הצילומים הנדרשים (תלוי בכמות התיעוד שנאסף, לרב מדובר בסכום שבין עשרות שקלים לכאלף שקלים).

 

לאחר שהתיעוד הרפואי מגיע למשרדו של עורך דין רשלנות רפואית יועבר התיעוד למומחה הרפואי הרלבנטי לצורך בחינת המקרה ושקילת הכדאיות בהגשת תביעת רשלנות רפואית. חשוב לדעת שלחוות הדעת הרפואית יש עלות המשתנה בהתאם לתחום הרפואה הרלבנטי ולכמות הזמן הנדרשת לצורך עריכתה. המחיר גם תלוי בזהות המומחה אליו פונים. בתיקי רשלנות רפואית על עורך הדין לוודא כי המומחה לא עורך חוות דעת עד אשר יודעים בוודאות שחוות דעתו מטיבה למעשה עם הלקוח. במילים אחרות, ללקוח אין כל טעם לשלם למומחה עבור חוות דעת (מלבד לעלות הבדיקה), אם חוות הדעת למעשה לא תומכת בטענותיו. על כן נוצרה בניהול תיקי רשלנות רפואית פרקטיקה לפיה טרם שהמומחה יערוך את חוות הדעת הרפואית, הוא יעבור על התיעוד ויבדוק את הלקוח, ויאמר האם כלל ניתן לערוך חוות דעת רפואית שתתמוך בטענות הלקוח. על בדיקה זו לא יידרש הלקוח לשלם כמו על חוות דעת, אלא הרבה פחות. בכך למעשה ניתן למנוע הוצאות מיותרות.

 

לאחר שעברנו את שלב עריכת חוות הדעת שתומכת בטענותינו לקיומה של רשלנות רפואית ניתן למעשה להגיש תביעה. בשלב זה נידרש לשלם אגרת בית משפט. נכון למועד כתיבת כתבה זו עומדת עלות אגרה שכזו על סך של 652 שקלים. בכל הנוגע לשכר טרחתו של עורך הדין שמנהל את התיק. ברוב תיקי רשלנות רפואית (תלוי בזהות עורך הדין), נגבה רוב שכר הטרחה מאחוזים בהצלחה. כלומר, ייתכן ושכר הטרחה שאותו תדרשו לשלם לעורך הדין, יהיה מושתת על סכום ראשוני קטן יחסית עבור פתיחת התיק, אך לרוב שכר הטרחה נגבה באחוזים מהפיצוי שיושג עבורכם.

 

חשוב לדעת, כי כל ההוצאות בהן נושא תובע בתיק רשלנות רפואית הן חלק בלתי נפרד מהסכום שנתבע. במילים אחרות, אם התובע זוכה בדין, אין שום הגיון שהוא "ייפגע" בשל העלויות שנשא בהן. לכן בית המשפט יוסיף לפיצוי שנפסק הוצאות משפט שאמורות לשקף את ההוצאות בהן נשא התובע. חשוב בנקודה זו גם להבהיר כי בית המשפט גם מוסיף לפיצוי הנפסק שכר טרחת עורך דין.

 

לסיכום כל האמור לעיל, ניתן לומר בוודאות כי ההוצאות להן נדרש תובע בתיק רשלנות רפואית אינן גבוהות לרב וזאת בעיקר בשל העובדה שניתן לשלם עבור שכר טרחת עורך הדין באחוזים מההצלחה ולא בכסף ממשי (זולת דמי פתיחת תיק אשר נהוג לגבות בכל מקרה). לפיכך, אם טענותיכן נכונות ובדין הן, יש לפנות לבית המשפט ולמצות את זכויותיכם לפיצוי בשל רשלנות רפואית. לא לפנות בתביעה רק בשל ההוצאות הכרוכות בה יכולה להסתבר כטעות בלתי הפיכה.

 

לכן בכל מקרה של נזק שנגרם כתוצאה של רשלנות רפואית אנו ממליצים בכל לשון על פניה למשרדו של עורך דין רשלנות רפואית לצורך בחינת המקרה ושקילת האפשרות לפנות בהגשת תביעה לבית המשפט.

 

לייעוץ אישי וחסוי של עורך דין רשלנות רפואית באפשרותכם לפנות אלינו באמצעות טופס יצירת הקשר המופיע באתר.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

2 תגובות

  • 1 באוגוסט 2019 בשעה 21:29

    כמה זה עולה לפתוח תיק

    • 5 באוגוסט 2019 בשעה 12:51

      שאלתך כללית למדי, ומשתנה ממשרד למשרד. על פי רוב, עורכי הדין לא נוהגים לגבות דמי פתיחת תיק בתחום זה, ותשלום שכר הטרחה הינו על בסיס הצלחה מהתוצאה. בהצלחה.

התגובה שלך