רשלנות רפואית | ציפרלקס

בכתבה זו סקירה אודות התרופה, למי היא מיועדת ומתי ניתן יהיה להגיש תביעות בגין טיפול רפואי שניתן על ידה.

מקרים בהם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נטילת ציפרלקס:
בשנים האחרונות החלה התופעה של נטילת כדורים נוגדי דיכאון לקבל תאוצה בקרב אוכלוסיית העולם המערבי, עובדה שהגבירה, באופן טבעי, את קצב הגשת תביעות רשלנות רפואית לבתי המשפט בהקשר זה. יש לציין כי תביעות הנוגעות לשימוש בתרופת הציפרלקס מוגשות בעיקר בשל רשלנות רפואית במעקב אחר נוטל התרופה ובבדיקות הנעשות לו, עובר למתן המרשם.
ציפרלקס הינה תרופה שנועדה לטפל בעיקר בחרדות כלליות, דיכאון, חרדות חברתיות והפרעות פאניקה של מטופלים. כמעט כמו כל תרופה פסיכיאטרית, אף תרופת הציפרלקס, הינה תרופה בעלת תופעות לוואי. כך, לאחר נטילת התרופה, עלול להחמיר מצבו הדיכאוני של המטופל, באופן שיגביר את מחשבותיו האובדניות. משום כך, כאשר רופא פסיכיאטר מורה על נטילת התרופה, עליו לעקוב אחרי מצבו הנפשי של המטופל ולוודא כי הוא אינו מחמיר. ודוק, קיימים מקרים שנטילת התרופה הובילה את המטופל לשים קץ לחייו. במידה ויתברר ליורשי המנוח כי המעקב הרפואי שניתן לו היה לקוי באופן שהביא למותו, ייתכן ותקום להם עילת תביעת רשלנות רפואית כנגד הפסיכיאטר הרשלן.
לא למותר לציין כי קיימים סיכונים נוספים בנטילת ציפרלקס. כך, ייתכן ויסבול נוטל התרופה מפרכוסים, הדומים לתסמיני מחלת האפילפסיה ואף מדימומים תת עוריים. בנוסף, ישנם מצבים בהם התרופה גורמת לירידה בכמות המלחים בגוף, כמו גם לפגיעה ברמת הסוכר בדמו של הנוטל אותה. המסקנה המתבקשת מקיבוץ תופעות הלוואי של הציפרלקס הינה כי על הרופאים להורות על נטילתה במשורה ולאחר שווידאו כי מצבו הפיסי והנפשי של המטופל מאפשר לו ליטול את התרופה ללא כל חשש. יש בסטייה מחובת הזהירות המוטלת על הרופא המטפל, כאמור, אשר מובילה לגרימת נזק למטופל, כדי לקיים את תנאיה של עוולת רשלנות רפואית.
לא זו אף זו, כאשר עסקינן באישה הרה או אישה מניקה חלה חובת זהירות מוגברת על הרופא, היות ושימוש בתרופה במהלך ההריון עלול לגרום להפרעות התנהגותיות ו/או עצביות של העובר, אשר עשויות להופיע אף בעת ההנקה (שכן חלב האם מכיל את התרופה). לאור זאת, חל איסור לתת את תרופת הציפרלקס לאישה מניקה או הרה, אלא רק לאחר שהרופא המטפל בדק כי היא אינה רגישה לאחד ממרכיבי התרופה ובנוסף לכך, הבהיר בפניה את כל הסכנות שיש בשימוש בתרופה האמורה. במקרים בהם נהג הרופא על פי הסטנדרט הרפואי המתבקש ממנו, כאמור לעיל, אולם בכל זאת החליטה האישה ההריונית ליטול את התרופה, הרי שככל הנראה בית המשפט ידחה תביעת רשלנות רפואית שתוגש על ידה (במידה וארעו לה או לעוברה נזקים) וזאת משום שהתנהגותה מנתקת את הקשר הסיבתי שבין הנזקים הנטענים לבין התנהלות הרופא בענייינה.
סיבוכים בנטילת ציפרלקס עלולים להיגרם אף כתוצאה משילוב התרופה עם נטילת תרופות אחרות. כך, אם המטופל נוטל, בנוסף לציפרלקס, תרופות נגד קרישת דם או תרופות אחרות נגד דיכאון, עשוי הדבר לנטרל את השפעת התרופה, במקרה הטוב, או לגרום לסיבוכים רפואיים קשים, במקרה הרע. לפי כך, על הרופא שרושם את מרשם הציפרלקס לעיין בגיליון הרפואי של המטופל ולוודא כי הוא אינו נוטל אף תרופה שנטילתה בצוותא עם תרופה זו עשויה להיות הרת אסון עבור המטופל.

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

התגובה שלך