מות תינוק בלידה

פסקי דין בנושא של רשלנות רפואית בלידה: מות תינוק עקב התנהלות בית החולים זיכה את עיזבונות בפיצוי כספי. עיינו בסקירה הבאה.

ביום 11.5.09 קיבל בית המשפט המחוזי בחיפה תביעת רשלנות רפואית בלידה שהוגשה מכוח עיזבון מנוחה כנגד מרכז רפואי "העמק". על פי תיאור העובדות בפסק הדין עולה כי אימה של המנוחה הגיעה לבית החולים ולמחרת היום, בשעה 10:20 היא הועברה לחדר הלידות. לאחר כשעתיים נולדה התינוקת כשהיא אינה נושמת בשל כריכת חבל הטבור סביב צווארה. הצוות הרפואי של בית החולים ניסה לבצע בה מספר ניסיונות החייאה אולם הדבר לא הועיל והיא מצאה את מותה חמש שעות בלבד לאחר שיצאה לאוויר העולם.
לא למותר לציין כי לפני לידתה, הבחינה אחת האחיות של בית החולים כי המוניטור העוקב אחר קצב הדופק של העובר הפסיק לעשות זאת באופן פתאומי. האחות קראה לרופא המומחה, אשר הורה להחדיר ליולדת אלקטרודה פנימית על מנת שיהיה ניתן לעקוב אחרי הדופק. האחות יישמה את הוראות הרופא אך הדבר לא הוביל לשמיעת דופק אצל העובר. הרופא ניסה אף הוא להחדיר את האלקטרודה אך ללא הועיל. כחמש שעות לפני הלידה הגיעה לחדר היולדות הרופאה הבכירה באותה משמרת, אשר דרשה להכין שולפן ריק לצורך חילוץ העובר.

 

ראו גם מאמרים על רשלנות רפואית בלידה – תשניק סב לידתי
בית המשפט המחוזי פסק כי עסקינן במקרה מובהק של רשלנות רפואית בלידה, שכן התנהגותו של הצוות המיילד חרגה מרמת הזהירות הדרושה. על פי ניתוח העובדות המפורטות לעיל, מסיק בית המשפט כי הייתה תקלה טכנית במוניטור בגינה לא היה ניתן לעקוב אחר פעימות ליבו של העובר, כל זאת במועד הקריטי ביותר (כעשרים דקות לפני הלידה). זאת ועוד, כעולה מהרשומות הרפואיות שהוגשו כנספח לתביעת רשלנות רפואית דנן הרי שהיה ניתן לאבחן במועד מוקדם יותר את מצוקת העובר בשל האטת פעימות ליבו, בטרם התקלקל המוניטור. הערכאה המבררת קובעת כי רשלנות רפואית ניתן למצוא אף בהתנהלות הרופא המתמחה שנכח בלידה, אשר חיכה כחמש עשרה דקות עד שהזעיק את הרופאה הבכירה, זאת על אף שלא היה ניתן לנטר את דופק העובר, כאמור.

 

עדותה של הרופאה הבכירה במהלך הדיון בתביעה אף חיזקה את מסקנת בית המשפט וביססה באופן סופי את הקביעה כי התנהלות הצוות הרפואי של בית החולים עלתה כדי רשלנות רפואית בלידה. ודוק, הרופאה הבכירה בעצמה טענה כי לו הייתה נכנסת לחדר הלידה עם הפסקת פעילות המוניטור, היא הייתה שוקלת התערבות רפואית בלידה והעידה כי היה ניתן לה יותר זמן להתכונן לביצוע לידת ואקום.

 

 

יש לכם שאלה משפטית ? העלו אותה בפורום
לאור זאת, עובר בית המשפט לדון בשאלת קיומו של קשר הסיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין מותה של המנוחה. בית המשפט אימץ לעניין זה את חוות הדעת שהוגשה על ידי התובעים ופוסק כי נסיבות העניין מצביעות על קיומו של קשר סיבתי שכן התינוקת נולדה במצב קשה שהצריך מתן טיפול רפואי מאסיבי. כאשר מצרפים לעובדה זו את רישומי המוניטור, אשר העידו על מצוקה עוברית, הרי שלא ניתן לחלוק על הקשר הישיר שבין הרשלנות לנזק.
הפיצוי הכולל שנפסק לתובעים עמד על הסך של כשמונה מאות אלף שקלים, אשר חולק לשני ראשי נזק עיקריים: נזק לא ממוני (המורכב מכאב וסבל ומקיצור תוחלת החיים של המנוחה) ונזק ממוני (הפסד השתכרות).
ע"א 5358/09

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.