נתבקשה ל"העביר את הזמן" במסדרונות בית החולים – העובר נקלע למצוקה

הסתבכה לך הלידה? נגרם לך נזק עקב רשלנות רפואית בלידה? כנסי לאתר ועמדי על זכויותיך.

כאשר מדברים על סיבוכים אפשריים במהלך לידה, יש לחלק את הדיון לשני נושאים: הראשון, עוסק בסיבוכים הגורמים לנזקים לעובר והשני מתמקד בסיבוכים המשפיעים על מצבה הרפואי של היולדת.

 

אחד הסיבוכים השכיחים ביותר בלידה קורה כשהעובר מצוי ברחם כאשר עכוזו נמצא בכיוון צוואר הרחם (ולא ראשו, כפי שאמור להיות בלידה טבעית נטולת סיבוכים). לידה שכזו, המסוכנת יותר לעובר, מכונה בהגה הרפואית לידת עכוז, כאשר הפיתרון השכיח הוא חילוץ העובר בניתוח קיסרי. דע עקא, ניתוח קיסרי עלול גם הוא לגרום לסיבוכים ליולדת, כגון דלקות בדרכי השתן וברחם, תסחיפי ריאה ואף לחסימת מעיים במקים הקשים. יחד עם זאת, על אף החלוקה האמורה, קיימים סיבוכים אשר משפיעים הן על האם והן על עוברה. כך, למשל, כאשר מדובר בעובר גדול מהרגיל שמשקלו הוא מעל ממוצע גילו, ייתכן ויווצר קושי בחילוץ כתפיו, עובדה שעשויה לגרום לנזקים לעובר עצמו כמו גם לאימו.

 

בכל עת, בכל שאלה – פורום רשלנות רפואית
בית המשפט המחוזי בירושלים עסק בתביעת רשלנות רפואית בלידה, אשר הוגשה על ידי זוג הורים שטענו כי כתוצאה מהתמהמהות מצידו של הצוות הרפואי של בית החולים בביצוע הלידה, נגרם מותו של תינוקם המשותף. האירועים שהובילו להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה דנן החלו כאשר הגיעה היולדת לחדר המיון של בית החולים כשהיא נמצאת בשבוע הארבעים להריונה. מבדיקה שנערכה לה עלה כי מצב ראשו של העובר היה תקין, כמו גם קצב פעימות ליבו. אולם, בשל העובדה שצוואר הרחם טרם נפתח באופן המאפשר את חילוצו של העובר, נאמר ליולדת ל"העביר את הזמן" במסדרונות בית החולים. המחלוקת העיקרית בין הצדדים נוגעת למועד שבו נאמר ליולדת לשוב לחדר הלידה. על פי טענות התובעים, הצוות הרפואי הורה לה לחזור לאחר שלוש שעות ואילו על פי בית החולים, ההוראה שניתנה לאם הייתה לשוב תוך שעתיים, על מנת להתחיל בחילוץ העובר.

 

כאשר הגיעה התובעת לחדר הלידה, לאחר שלוש שעות, גילו הרופאים כי ליבו של העובר הפסיק לפעום ועל כן ערכו לאם לידה מכשירנית, אשר בסופה חולץ התינוק ללא רוח חיים. על פי בית החולים, כריכת חבל הטבור סביב צוואר התינוק הייתה סיבת מותו של התינוק, מסקנה שאומצה אף על ידי בית המשפט.
המומחה הרפואי שמונה על ידי בית המשפט קבע כי עסקינן במקרה רשלנות רפואית בלידה, שכן המועד בו פסק ליבו של העובר לפעום היה בטווח הזמן בו נשלחה האם לטייל בבית החולים, מבלי שהייתה מחוברת למוניטור העוקב אחרי פעימות לב העובר.

 

לרשימת מאמרים מלאה בנושא רשלנות רפואית בלידה – לחצו כאן
על פי קביעת בית המשפט ההוראה שניתנה לתובעת, לפיה עליה להסתובב במסדרונות בית החולים, הינה הוראה מקובלת, אשר אינה עולה כדי רשלנות רפואית בלידה. אולם, יחד עם זאת, אימץ בית המשפט את גרסת התובעת ופסק כי כל הראיות מצביעות על כך שצוותה להסתובב בבית החולים במשך שלוש שעות. על פי בית המשפט זמן זה הוא ארוך מדי בנסיבות העניין וחורג מהתחום הסביר באופן שיש לראות בו רשלנות רפואית בלידה שהביאה למות התינוק.
לאור זאת, חויב בית החולים בפיצוי התובעים בסכום של שלוש מאות אלף שקלים.

 

האם הכתבה סייעה לך? כןלא מצאת טעות בכתבה? נשמח לדעת!
הגיבו לכתבה

נשמח לשמוע את דעתכם לגבי המפורט בכתבה.

שאלו בפורום רשלנות רפואית

מוזמנים לשאול כל שאלה בפורום מקצועי ולקבל מענה על ידי עורכי דין.

קבוצת "הבית המשפטי" בפייסבוק ממתינה לכם

הצטרפו לדיונים מקצועיים בנושא בקבוצת הפייסבוק

פנו אלינו

מוזמנים לפנות לייעוץ מקצועי שיינתן ללא התחייבות ובסודיות מלאה.

תגובות

1 תגובות

 • 18 ביוני 2017 בשעה 7:36

  אני פשוט צרחתי להם שיילדו אותי כבר שהוא לא יסבול ממצוקה !
  ראיתי את האדישות שלהם
  הרי יולדת היא " עוד אחת" שהגיעה להפריע להם לשתות קפה
  הם כמובן שנאו אותי וכך גם התייחסו אלי
  אבל לפחות באו לעזור לי ללדת
  כמה עוולות במסגרת בתי החולים
  שלא נדע

התגובה שלך